Vyšetřování ztráty třídní knihy

(divadelný záznam)
TV spot

Cimrman jako pedagog byl požádán, aby zpracoval do Kapesní učebnice c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V té době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1:500 000. Napsal: "Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost." Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém území. (oficiálny text distribútora)

gombarix

DJC-2. Docela zvláštní cimrmanovka (hru "rekonstruoval" čistě Smoljak), minimalistická až téměř existenciálně. Pane inspektore, přibližně okolo čeho? ()

DemonizeR

Seminář i hra samotná je plná kultovních gagů a rozhodně nenudí. A přesto že toto dílo považuji za jedno ze slabších, nemohu dát méně jak 4. ()

rekkky

Tentokrát Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak prostřednictvím geniálního Járy Cimrmana představují fungování školství za císařské nadvlády Františka Josefa I. Seminář i hra si drží vysokou úroveň. Vyšetřování ztráty třídní knihy baví svou nezapomenutelnou absurdností a vynikajícím scénářem. Velmi dobře působí zvolení publika jako třídu žáků. ()

char_t

Hlášky sice kultovní (Dva kusy? Tři?), ale co si budeme povídat, na plných pět to není, to by místo opakování celého děje před inspektorem muselo přijít ještě něco dalšího. A i ten seminář je na rovné čtyři, doba vzniku (1967, druhá hra cimrmanovců) je holt vidět... ()

Redix

"Tady je to samý - Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, akorát támhle vzadu je vyjímka, tam sedí dva blbečci vedle sebe. ()

VerenaLord

Krásně vtipné, vtipně krásné, prostě dokonalost sama! Miluji tuhle hru, znám ji i v podání hry na našem gymplu. Nikdy neomrzí, nikdy neunaví! ()

SiMMaS

Ačkoliv se v této hře nachází v semináři má oblíbená teorie externismu, hra (rozuměj druhá část) není až tak stoprocentní. Sice se v ní nachází několik výborných okamžiků, ale narazila jsem už v rámci Cimrmana na lepší. ()

Ozzy2

Vážení uživatelé, můžu se zeptat? Jste blbečci, nebo debilové, že to tu všichni od sebe opisujete, jak kdyby to byla jediná hláška z celé hry? ()

tranquill

"Víme vše, totiž že nevíme nic!" Tentokrát bych vynechal ty zpívánky, ty byly nic moc. "Kdyby náhodou, tak ať mě pan zemský školní rada popraví..." ()

Solly

Jejich hry prostě musí člověk milovat. Já osobně jsem je schopen sledovat stále dokola a každá nová je pro mě svátkem. ()