K poctě zbraň!

Česko, 2024, 3 h 33 min (Minutáž: 26–27 min)

Co se skrývá za suchými daty dávných bitev? Jak skutečně vypadalo vybavení vojáků, uniformy, stravování, zbraně? Moderátorka M. Hynková Vrbová se vydává za lidmi, které okouzlilo řinčení starých zbraní, vůně střelného prachu a slavné bitvy naší historie. (Česká televize)

ostravak30

Přiznávám, že podobné lidi opravdu mají můj obdiv. Navléknout se do kostýmů, brnění apod. a pařit se hodiny na bitevním poli jen proto, aby lidé měli autentický pohled na bitvu je obdivuhodné. Tím spíš, že vše je jen jako. U některých událostí, hlavně té, co se týče 15. století, je stejně vše jen teorie. Zda opravdu nosili takové oblečení a stany vlastně nestavěli. Je to zkrátka zábava, ale připomínat tímto způsobem historii mladším generacím je skvělé. Jak jinak to do nich narvat, aby se nezapomínalo, než zábavnou formou. Martina Vrbová se poprvé stala scénáristkou a nutno dodat, že nebyla špatná volba i jako průvodkyně pořadu. Faktem je, že mě několikrát pobavila, protože v některých kostýmech působila úsměvně. ()

sportovec

Roztodivné vojenské kratochvíle jsou jen zdánlivě nezávaznou hrou. Mají svou odvrácenou tváří.  Šlechtí historickou paměť a zpřítomňují relativní strnulost líčení a letopisovitost jinak až únavných fakt. Vedle aktérů-koníčkářů, pro něž je to kultivovaná forma trvání volného času, přitahují pozornost dalších stovek a tisíců jedinců včetně dětí a mládeže. A tak se dostáváme k jedné ze skutečných unijních hodnot. Kvalita bývá někdy roztodivná, ale nepopiratelné je studium historických pramenů, odborné literatury a ne nahodile se mezi zájemci objevují i specializovaní odborní historici. Nepodjatý věcný pohled na dějiny, který se takto dere na světlo světa, je asi to nejcennější, co podobné záliby nebo historické či prehistorické skanzeny přinášejí. ()

Miroslav.Zac

Zajímavě natočený dokumentární seriál, který nejenže ukáže rekonstrukce bitev samotných, ale hlavně, a to podtrhuju, dovolí nahlédnout do pozadí příprav na bitvy, což drtivá většina z nás jinak nevidí. ()

Cheeter

Neřekl bych, že tato dokumentární série byla o historii vojenské každodennosti spíš jako o vojenských spolcích. Byť se tak na první pohled může vypadat. Za mě dost zvláštní formát moderátorky, měl jsem z ní několikrát dojem, že tomu moc nerozumí. Ale to může být jen můj pocit. ()

• Kromě jihočeských Slavonic se natáčelo ve VHÚ Lešany, odkud jsou záběry s historikem Michalem Burianem. (Cheeter)