K poctě zbraň!

Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Miloslav Kučera

Martina Vrbová (sprievodca)

Hned třikrát se napoleonské války dotkly českých zemí. Nejprve to byla bitva u Slavkova v roce 1805, o čtyři roky později se bojovalo u Znojma. Naposledy válku zakusil západ Čech v roce 1813. U obce Chlumec se tenkrát pokusily francouzské jednotky generála Vandamma přenést válku do nitra naší země, ale spojeným úsilím našeho vojska, Rusů a Prusů se to nepodařilo. Martina má namířeno právě tam. Ve francouzském táboře vyzpovídá poraženého generála a v rakouské uniformě objeví také jednoho známého a populárního herce. (Česká televize)

jungewolf

Málo známá bitva z časů napoleonských válek, bohužel zastíněná bitvou u Slavkova(1805). Poděkování : 1.prapor polních myslivců, Řád rytířů Ježíše Krista a Historický spolek města Bíliny. Na pomníku jednoho z hromadných hrobů je uvedeno, že je tam pochováno 10.000 vojáků ( z nich více než 7.500 ruských) padlých v bitvě u Chlumce a Přestanova... . Rakouského generála,knížete Karla I.ze Schwarzenbergu si v ukázce zahrál herec, známý milovník koní Václav Vydra. ***7.díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 21.2.2024, 21.30 . ()