K poctě zbraň!

1938 (E01)

(epizóda)
Česko, 2024, 27 min

Martina Vrbová (sprievodca)

Mnichov 1938 přežívá po generace jako synonymum našeho národního ponížení. Ale zůstává také jednou velkou otázkou, o jejíž zodpovězení se přou historici stejně jako laická veřejnost: Měli jsme se tenkrát bránit? Kdo ví, jak by to dopadlo. Martina se proto vypraví do Slavonic za kluby vojenské historie, které se rozhodly ukázat, jak to tenkrát mohlo vypadat, kdyby Československo odmítlo ustoupit před agresivním hitlerovským Německem. (Česká televize)

sportovec

Je jen logické, že jsme nešli do krvavého, nesmyslného boje. I tak jsme v druhém odboji ztratili 90 000 lidí a vzhledem k silám a možnostem, kterými jsme vládli po 1. září 1939, jsme patřili ke špičce v protifašistické koalici Spojených národů. Má-li kdo zpytovat svědomí, jsou to světové demokracie. Pro Hitlera dokázaly vykonat svou hloupostí a zbabělostí takřka nemožné. ()

jungewolf

Naprosto vynikající, chybělo jen to, že bojů s henleinovskými teroristickými bojůvkami v září 1938 v česko-moravsko-slezském pohraničí na straně čs.armády+jednotek SOS(Stráže obrany státu) se zúčastnilo několik tisíc(!!!) sudetoněmeckých antifašistů v jednotkách Republikanische Wehr ... .Těsně po Mnichovu 1938(tj.od začátku října)byla většina pozatýkána a následně zavražděna v nacistických K.T.,případně henleinovci už v zabraném pohraničí .... . A jejich rodiny/pokud přežily naci-běsnění říjen1938-květen1945/ byly po válce z víc než 95 % vyhnány, takzvaně "odsunuty" do Německa či Rakouska...  . O to už se Gottwaldovi gangsteři z KSČ postarali ....  . ***1.díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 10.1.2024, 21.35 . ()

• Kromě jihočeských Slavonic se natáčelo ve VHÚ Lešany, odkud jsou záběry s historikem Michalem Burianem. (Cheeter)