K poctě zbraň!

Česko, 2024, 27 min

Réžia:

Miloslav Kučera

Martina Vrbová (sprievodca)

V roce 1757 šlo o hodně. Pruský král vtrhl do Čech, aby královnu Marii Terezii připravil o kus českého království. Udělal to tak už před patnácti lety, kdy uloupil vzkvétající Slezsko. Tentokrát však byla ohrožena přímo Praha a její pád by mohl mít pro naši zemi fatální následky. Martina se seznámila s historikem Jiřím Hofmanem, který jí zasvětil, jak to tenkrát probíhalo. Pozval ji také do tábora bojující rakouské armády, aby se nedaleko Kolína stala očitým svědkem rozhodující bitvy. (Česká televize)

Marze

75 tisíc mužů ochotných se pozabíjet. Válka je pěkná svině. S tím asi většina z nás sympatizuje. Ale co si počít s těmi, kteří se na ní víceméně dobrovolně podílejí? Nezbývá než uznat, že se vesměs zachovali statečně, kamarádsky, vlastenecky. Ale jak to jde dohromady s první větou? Ke shlédnutí na https://www.ceskatelevize.cz/porady/13643067002-k-pocte-zbran/420235100221002/ ()

Brtniik

Docela povedený dokument nejen proto, že na slečnu Vrbovou docela držím, ale na mnoha místech jsem byl. Mnohý kluk si hrál na indiány či vojáčky a mnohým to zůstalo celý život. Za všechny upozorňuji na lidičky viz Doba Karlova. ()

jungewolf

Brutální masakr u obce Křečhoř blízko Kolína. Bitva začala 18.června 1757 těsně po poledni. Po útoku Prusů obec kompletně vyhořela /všechny selské grunty,chalupy,stodoly,kompletně všechno.../ včetně místního/tehdy farního,první zmínka už v r.1350/kostela sv.Václava(pouze v l.1626-1682 byl filiální a opět od 1.ledna 2005 je jedním z filiálních kostelů,patřících ke kolínské farnosti v rámci kolínského vikariátu.Dnes je to kostel sv.Václava a Božího Těla.). A až po 17.hodině odpoledne začaly útoky Prusů pomalu slábnout. Řež rozhodly oddíly dragounů - nováčků, ke kterým se připojily zbytky dalších rakouských jednotek. Z cca 75/76.000 mužů na obou stranách bylo víc než 23.000 padlých+raněných(většina z nich stejně zemřela na sepsi/penicilin neexistoval...) a to nepočítaje padlé ženy+děti vojáků na obou stranách a zabité venkovany, takže celkové ztráty byly daleko, daleko vyšší ...  Jen tak na OKRAJ : Martina Hynková Vrbová je od března 2006 manželkou známého novináře+reportéra ČT Jiřího Hynka , mají dvě dcery .... :-) . ****2.díl je na webu Č.televize : ČT 2, středa 17.1.2024, 21.35 . ()