Pickupeři

• angličtina Pick-up Artists (festivalový názov)
Česko, 2023, 1 h 15 min (Minutáž: 9–16 min)

Šestidílná dokusérie odkrývá pro většinu Čechů neznámý svět pouličního svádění. Aktéry docusoap jsou takzvaní streetaři nebo také pickupeři. Je to skupina mladých mužů, kteří systematicky oslovují dívky a seznamují se s nimi na veřejnosti, především na ulicích. Jsou organizovaní a mají svou vlastní techniku a strategie, které využívají při svých pokusech získat zájem dívek. Fungování jejich komunity je postaveno na kamarádství, bizarním soutěžení, na sdílení zkušeností, ale také na nekorektním přístupu k ženám, na manipulativních technikách a na schopnosti několika z nich vydělávat peníze na těch ostatních. Série nás provede do nitra této kontroverzní subkultury. Prozkoumáme, kým jsou streetaři skutečně a co je motivuje k jejich činnosti. Díky rozhovorům se členy komunity odhalíme jejich příběhy, důvody pro jejich účast a názory na jejich činnost. (iVysílání)

William_ odpad!

V tomto (ne)originálním doku-reality seriálu se setkáváme s partou postihů, co nás zasvětí do kouzelného a neuvěřitelného světa Pickupu (neplést s taxi službami). Většinu epizod sráží dolů/tahá nahoru (vyberte si) (ne)sympatičnost všech zúčastněných. Jen je škoda, že celá tahle sranda pro mě není vůbec vtipná, ani zajímavá. Musel jsem si při sledování pustit kritikou ověnčený pořad Public agent, abych si připomněl, jak se dnes svádí ženy. Diváky bych pro případné otázky a nejasnosti odkázal právě na tento zmíněný pořad. Monotónost ve většině epizod zachraňují jejich závěry, respektive chytlavé české písničky (většinou) z minulého století. Celkově se tenhle experiment HRUBĚ NEPOVEDL a osobně bych ho očekával na našem komerčním placeném odpadu typu pinda+ či "vojo". I-VYSÍLÁNÍ má za mě na víc. Projekt Na záchodcích se mi zamlouval daleko více než tento odpad. ()

RigorMortis

S PUA komunitou som sa stretol (našťastie iba knižne a na webe) v období konca puberty a prvého roka na VŠ, kedy som ako panic bez jediného vzťahu hľadal priateľku. Keď som si našiel prvú, tieto nezmysly mi nepomohli ani troška. Dokument samotný ma vrátil k spomienkam na toto obdobie. Z prvého dielu mi bolo smutno a zle, až na nováčika pôsobili účastníci odporne a slizko. Potom sa začal odkrývať smutný príbeh niekoľkých zranených narcisov, ktorí by namiesto pickupingu potrebovali terapiu ako soľ. K tomu dvaja nechutne nesympatickí "koučovia osobného rozvoja" a "legenda" s psychotickým pohľadom, o ktorej som nikdy nepočul. Z toho namakaného "kouča" v tričku Boss sálala arogancia už od pohľadu. Asi najsmutnejší bol príbeh Woodyho s jeho zúfalými snahami osloviť ženy na ulici, ktorý si ani po stovkách oslovenia a tisícoch investovaných do kurzov nedokázal nájsť vzťah. Zlom nastal v predposlednom dieli s "bývalými alfami", kedy Honzovi zjavne začala dochádzať absurdita celej tejto pickuperskej maškarády. Dokument podľa mňa len dokazuje, že pickuping je len o zneužívaní ľudskej dôvery a naivity. Ako oslovovaných žien, tak "koučovaných" mužov. Ak by som ja bol na mieste oslovovaných žien, buď zdesene ujdem alebo dotyčný skončí s peprákom v očiach. ()

nevermore

Geniální sonda do duší tragédů a afektovaných týpků, kteří ze sebe dělají totální hlupáky. Až jsem se musel podívat, jestli to nejsou herci, protože to prostě není možný, že někteří z nich (woody) jsou natolik hloupí, nesebejistí a zároveň neúspěšní, že se ještě nechají u toho natočit. Plnopu palbu dávám jenom za to, že se natáčí v Brně, a tak to musím že jo :) ()

Toka odpad!

Co to k sakru mělo být? Jaký je vlastně účel týhle zrůdnosti? Není to ani vtipný, ani edukační, je to naopak dehonestující po všech směrech. Tendenční sračka s přiblbým komentářem. Pick-up je záležitost stará 20 let, není to nic nového. A skutečně může vypadat občas i takto. Je to ale její extrémní cringe forma, nad kterou vzinkl hodně shady business skrze koučink. Jenže pick-up byl primárně o seberozvoji a respektu k lidem a sebe sama. A nic z toho tu ukázáno nebylo. Radši se podívejte na zahraniční The Pickup Artist (pořad) (2007), to je sice show, ale aspoň zábavná. ()

Marze

Postavy jsou odhalovany postupne. Balici metodou je vetsinou prirozenost a tykani, ktere moc nefunguje Skryta kamera odhali chovani, kdyz dojde ke krizove situaci. V dalsich dilech se objevuji zkusenejsi "kouci" a "alfa samci", kteri si uz nasli babu pro zivot. Vetsina zen se s cizim chlapem na ulici bavit nechce a musime ji na oplatku neco nabidnout, to je pobavit, pochvalit a zaroven znejistit a pak vam venuje par vterin. Z knizek o svadeni se mi zda nejlepsi ta od Baranka Jak sbalit zenu 2.0. ()