Útěk do Berlína

• angličtina Escape to Berlin

Útěk do Berlína je dokumentárním filmem o jednom z největších příběhů studené války, kdy se skupina pěti mladých mužů rozhodla se zbraní v ruce opustit tehdejší komunistické Československo, aby se zapojila do bojů v tehdy očekávané válce mezi Západem a Východem. Psal se rok 1953 a my dnes prostřednictvím posledních pamětníků sledujeme 30denní dramatickou cestu do Západního Berlína a následné osudové události, které se staly jejím blízkým doma. Příběh bratří Mašínů jde zpátky na území dvou států, které už na mapě nenajdete – místy děje jsou Československo a Východní Německo, jeho údobím raná padesátá léta. Svět rozpalují vášně studené války. Barvou dne je rudá, odstíny morálky jsou šedé a v příběhu vystupuje 25 tisíc statistů pročesávajících pošmourné bažiny na jih od Berlína. Jsou jimi celá armáda německých milicionářů a sovětských vojáků. Pátrají po „ozbrojeném gangu teroristických banditů“… V hlavních rolích je pětice mladých mužů, z nichž jen dva se pravidelně holí. Vedou je dva bratři: třiadvacetiletý Radek Mašín je studentem Vysokého učení technického, jedenadvacetiletý Josef Mašín je tanečníkem. Dějové obrysy dokumentárního filmu napsal život sám a příběh sám zůstává velice aktuálním. Odbojová skupina bratří Mašínových cloumá českým i německým veřejným míněním ještě dnes. Mašínové byli tehdy teprve náctiletí mladíci, když začátkem padesátých let vyhlásili svou válku československému stalinismu, a jejich činy od té doby rozdělují českou veřejnost – byli Mašínové moderní hrdinové tím, že se postavili totalitární tyranii, anebo šlo o zbrklé mladíky, kteří svými vražednými počiny nedokázali vůbec nic? (CinemArt)

filmfanouch

Zručně realizovaný dokument, jenž bude stejně vyvolat především kontroverze, především v moment, kdy se ke slovu dostane Josef Mašín. Právě jeho přednes ovšem dodává Útěku do Berlína výpovědní hodnotu, kontroverzní kapitole Studené války rozhodně zvládá dodat něco navíc, Martinu Froydovi i Janu Novákovi se tak rozhodně musí smeknout klobouk. Především i díky zvolení On the Nature of Daylight od Maxe Richtera.... ()

*CARNIFEX*

pplk. Josef Mašín bol skutočný, vojnový hrdina, ktorý bojoval proti nacistom. Na svedomí mal nie len rôzne sabotáže, ale sa taktiež so svojou skupinou “Traja králi” pokúsil o atentát na Himmlera. Jeho synovia, Ctirad a Josef ml., sú však prachsprostí vrahovia, ktorých životný príbeh by sa nedočkal takej pozornosti, keby Rusi nenapadli Ukrajinu a nebolo by aktuálne neustále zapotreby vyťahovať a následne velebiť každý jeden akt z minulosti, ktorý smeroval proti ich tyranskému režimu. Niečoho obdobného sme boli svedkami pred pár mesiacmi v Kanade, kde sa v parlamente za stoja za účasti Zelenského, tlieskalo ukrajinskému nacistovi Jaroslavovi Hunkovi, členovi SS, ktorý sa podieľal na vraždení poľských židov. V takejto dobe aktuálne žijeme. Kde sa bagatelizujú zločiny len preto, lebo išlo o Rusov, ktorých aktuálne (zaslúžene!!) nenávidí takmer celý svet. Mne osobne absolútne nevadí dokument, v ktorom sa rozpráva o vojnových akciách, práve naopak, milujem ich. A koniec koncov, dokumenty o vojnách tu boli odjakživa. Čo mi už ale vyslovene vadí, je ten hrdinský nádych bez štipky myšlienkovej neutrality s nulovým, kritickým pohľadom, aký sa dostalo aj celovečernému počinu “Bratři”. Toto je za mňa osobne čistá oslava kolaborantov, ktorí reálne pre svoje vlastné, choré ambície, trpiac ilúziou že strhnú davy, zavraždili niekoľko nevinných ľudí. Vraj nechápeme, lebo bola iná doba a nevieme sa vcítiť. Neboli sme dostatočné obete režimu, aby sme to pochopili. Ja súhlasím! No to je za mňa aj tak málo na obhajobu. Len vcítiť sa do situácie vrahov pri vraždení. Podľa novodobých historikov, otec bratov Mašinovcov, zanechal synom “chybný odkaz”, že všetci nacisti sú iba zlí, musia v boji s nimi pokračovať, pričom je to ich povinnosť. V dnešnej dobe, je táto selekcia na dobrých a zlých nacistov tak trochu zarážajúca a i keď mi je jasné, že mohli byť medzi nimi aj takí, nerozumiem inej veci. Keď neboli všetci nacisti iba zlí, prečo boli a sú všetci zástupcovia režimu okolo Komunistov prezentovaní iba ako tyrani, ktorí prenasledovali, mučili a vraždili nevinných ľudí. Takto sa teraz obhajuje smrť nevinných ľudí? Dvaja nejakí esenbáci, ktorí mohli mať možno aj totožný názor ako bratia Mašinoví, či účtovník, ktorý sa rozhodol brániť mzdy robotníkov, museli zomrieť, lebo "taká bola doba"? To kurva ako fakt?! Dodnes sú predsa evidované prípady rodín, ktorých dospelí členovia boli členmi komunistickej strany z donútenia či strachu, nakoľko mali obavy o svojich blízkych, najmilších. Nezabúdajme, že nie každý má v sebe dušu hrdinu, ktorý sa dokáže brániť či dokonca postaviť oponentovi. Áno, Mašinovcom zhabali majetky. Áno, zlosť musela byť veľká a dosiahnuť spravodlivosť (vzhľadom na silu oponenta v podobe režimu) bolo prakticky nereálne. No prečo nezavraždiť tých, čo zato reálne mohli svojimi rozhodnutiami a následne ujsť, prečo sú obete ľudia, ktorí s tým nič nemali spoločné a boli len v nesprávnu dobu na nesprávnom mieste? No lebo takto to bolo "jednoduchšie". Zaráža ma taktiež tá radosť historikov, ktorí prakticky velebia úprimnosť Mašinovcov pri popisovaní podrobností svojich činov. To asi tým pozostalým ťažko niekto vysvetlí. Na záver len dodám jednu vec. Je málo vojnových dokumentov z druhej svetovej vojny, ktoré som nevidel, no je brutálny rozdiel v dokumentoch spracovaných v dnešnej dobe a tých z pred (dajme tomu) desiatich rokov. Kým sa v tých v minulosti, spomínajú napríklad spáchané zločiny na fronte z oboch strán, v tých novších sa hovorí už len o Rusoch. Nezabúdajme, že to boli najprv Nemci, ktorí prechádzali územiami naprieč Európou (nie len smerom na východ), kde drancovali majetky, znásilňovali nezletilé devy, tehotné ženy, ale aj staré babky. Toto sa už v nových dokumentoch nedozviete. Stáva sa to totiž absolútnym tabu. Ja sa Rusov rozhodne zastávať nemienim, ale nie všetci sme tu slepí, aby sme tu hltali toto bagatelizovanie zločinov, tieto poprekrúcané, pokrytecké polopravdy, ktoré sa niekto snaží velebiť, či dokonca oslavovať len preto, že išlo o činy páchané proti režimu. () (menej) (viac)

Fifer

Profesionální kritička Iva Přivřelová: "Je to škoda, že se Mašíni všude vyrojili. Téma by potřebovalo jiný přístup, který by věci víc zasadil do kontextu a posunul tu debatu dál."  - Já to asi nedokážu říct nějak jemně. Přijde mi strašně hloupé, že profesionální kritička nechápe podstatu své práce a to, že kontroverzní téma nikdy debatu neposune dál. Je tedy úplně jedno, jestli natočíte dokument, který z Mašínů udělá hrdiny nebo padouchy. Ta debata tu bude stále a nikdy se nikam neposune. Kritik, který něco takového požaduje, vůbec nerozumí svému oboru. A nechápe, že požaduje nemožné. ()