Ve vězeňském voze se cestou k soudu setkávají obžalovaní ze dvou případů. První je skupina gangsterů v čele s „Profesorem", který vděčí za svou přezdívku svému jedinečnému stylu a mimořádné inteligenci. Vymyslel niální plán přepadení dodávky, převážející peníze do banky. Obžalovaný v druhém případě je Anastazy Kowalski, který se stal „zločincem“ víceméně náhodou. Po nehodě, kterou způsobí v práci - chemické laboratoři, je vyhozen, smutek zapíjí v restauraci vodkou, kterou si ze zvyku zamíchá pracovním lihoměrem. (kamals)

Willy Kufalt

"Svůj názor si nech pro budoucí generace. Na psaní pamětí budeš mít v budoucnu spoustu času." :o) První „gangsterská“ povídka se mi líbila hodně – velmi zdařilá lupičská komedie se spoustou vtipných či přinejmenším originálních nápadů během chystání loupeže, plánu s makety, šachových partií na dálku, drobných vynálezů a vycizelovaném provedení včetně zajištění alibi, k tomu skvěle sehraní herci, povedené dialogy, výborné tempo zvyšující každou scénou očekávání a také ponurá noirová atmosféra v kombinaci s humorem vytváří pěknou žánrovou lahůdku. Kdyby byl takhle skvělý celý film až do konce, možná bych dal i plný počet. Aniž byl bych na to připraven, po 37. minutě tato povídka skončila a bohužel ta druhá „filantropská“, která jí vystřídala (bohužel i mnohem delší), mě už jaksi moc nevzala. Přestože Wiesław Michnikowski hraje toho soukromého inspektora v restauracích skvěle, šedesátková atmosféra se swingovou muzikou v pozadí je příjemná, nepostrádá to taky pár pěkných nápadů, ale nemohu si pomoct... celá druhá povídka na mě působila spíše jako dobová kuriozita se zkoušením nových postupů pro filmovou komedii, až na pár scén mě příliš nebavila, připadala i zdlouhavá a celou dobu jsem jenom tápal, co se tam vlastně děje. Pointa v závěru mi to nakonec objasnila, vyvrcholení mohu označit za zdařilé, ale s hodnocením nad lepší 3 hvězdičky kvůli druhé povídce i tak nedokážu moc hnout. Za mě tedy trochu nevyrovnané spojení dvou krátkých krimi komedií dvou polských režisérů. [70%] ()

Flego

Dve veľmi svieže poviedky o odvrátenej stránke spoločnosti. Najprv lupičská avantúra a potom podvodnícka story vynikajú rýchlym sledom udalostí a vtipnými situáciami. Film bežal v našich kinách v roku 1963. ()

Dale

Príjemná krimikomédia zložená z dvoch samostatných príbehov. Prvý príbeh je taký klasický - rafinovaný plán na krádež peňazí. Zaujme šéf bandy, ktorý má všetko skvele premyslené, tie jeho šachové partie sú úžasné. Skvelé je tiež zabezpečenie alibi všetkých členov bandy. Druhý príbeh sa mi ale páčil ešte viac, o ušliapnutom chlapíkovi, ktorému každé ráno žena nakladá a ktorý sa náhodou dostane k zaujímavej zárobkovej činnosti. Skvelý sprievodca po poľských baroch a reštauráciách, až som rád, že som nikdy nebol ich zákazníkom. :-) ()

Ironfood

První příběh o přepadení vozu převážejícího peníze, který je takovou předzvěstí pozdějšího Vabanku, je naprosto luxusní. Zajímavý hlavní zločinecký mozek, výběr party, prezentace plánu i samotná akce. Jedinou mou výtkou je, že je příliš krátký. Netušil jsem, že film je tvořen dvěma povídkami, takže konec první byl pro mě docela šok. Což spolu s vysoko nastavenou laťkou znamenalo špatnou startovací pozici pro druhou povídku, ve které falešný kontrolor pozvedne úroveň polské gastronomie (takže je to vlastně taková předzvěst Vrchní, prchni:-) Není vůbec špatná, ale zatímco první povídka mi přišla příliš krátká, druhá mi naopak připadala trochu moc natahovaná. Nicméně jak jsem již psal, nadšení z první povídky a rozladění z jejího brzkého konce u mě možná vyvolaly vůči druhé povídce mírnou averzi. Příště si je zkusím pustit v obráceném pořadí:-) ()