Modrooký samuraj

• USA Blue Eye Samurai

Mladá bojovnice je v Japonsku v období Edo odsouzená na okraj společnosti. Ze všeho nejvíc touží pomstít se těm, kdo za to můžou, a neváhá při tom jít přes mrtvoly. (Netflix)

Torgal

Sakra, tak veľmi som chcel aby to bolo na päť hviezd, ale skvelý štart seriálu vrcholiaci majstrovsky uchopeným piatym dielom dospel k rozpačitému záveru. Mizu nie je typická hlavná postava. Hnaná pomstou svojmu cieľu podriaďuje celý svoj život, bez ohľadu na to, že je to cesta z ktorej niet návratu. Je to osviežujúci koncept podporený výbornými vedľajšími postavami a ich životnými osudmi, ktoré sa organicky prepletajú s tým jej. Špeciálne linka Akemi je strhujúca a omnoho zaujímavejšia než jednoduchá revenge story v popredí. Animácia je tiež skvelá a sugestívnym zobrazením krvi, násilia a sexu je rozhodne pre dospelé publikum. Tak v čom je problém? Šiestou časťou ustúpila realistickosť prepálenej John Wickovskej akcii a z Mizu sa stal terminátor, ktorého nezastaví žiadne z početných zranení. Finále, ktoré sľubovalo veľkolepú bitku, ma ale sklamalo na všetkých frontoch. Dobývanie Edu bola skratkovitá fraška plná nelogickostí, rovnako ako finálna konfrontácia Mizu so svojím arcinepriateľom. Pre túto pachuť premrhanej šance na najvyššie hodnotenie siahnuť neviem. 8/10 ()

crackonosh

Výjimečně vydařená série, která funguje a baví od začátku až do konce. Námět i scénář brnká na ty správné strunky, hlavní postavy jsou výborně vykreslené a souboje mají perfektní a hlavně dostatečně rozmanitou choreografii, která připomíná nejlepší hrané filmy. Téměř v každém díle se s naprostou samozřejmostí objevuje nějaký nový motiv nebo nápad — nejvíce z nich asi vyčnívá loutkové divadlo a hororově pojatá cesta do 9. podlaží paláce bílého antagonisty. Obtěžuje mě pouze anglické (americké) znění, protože by seriálu podstatně více slušela japonština, a byl bych raději, kdyby se příběh uzavřel a nepokračoval dále na jiném místě, protože vše podstatné se odehrálo v osmi episodách. ()

Lenart

Seriál roka? Dosť pravdepodobne áno. Má to síce zopár mušiek (priveľa epizód, občas nekonzistentnosť), ale aj veľmi sympatické postavy, exotické prostredie feudálneho Japonska, výborné akčné scény a ukážkovú prácu s žánrom, klišé i jeho narúšaním.          90 % ()

vincchuppo

Za mě určitě nejlepší anime roku 2023. S každým dílem jsem si říkal, že to je ještě lepší. A ve výsledku to tak fakt bylo. Hodně pěkně vyprávěný a postupně servírovaný příběh, který pěkně zapadá. Plus hodně cool/brutální souboje. A hlavní postava je opravdu démon! ()

Mngwa

To byl teda nářez. Doslovný i metaforický, protože mě to úplně rozsekalo, stejně jako hlavní hrdinka všechny, kteří jí vlezou do cesty. Nenapadá mě nic, co bych vytkla, protože všechno, animace, grafika, příběh, design postav, zvukový doprovod, akční scény atd. je naprostý top. Asi jediná výtka by byla, že už kua potřebuju tu druhou sérii, včera bylo pozdě. ()

Ninivius

Pro mě naprostá dokonalost.  Tenhle animák se bezchybně strefuje do mých chutí. Velmi dobře propracovaná hlavní postava s uvěřitelným a uspokojivým vývojem, sympatické vedlejší postavy které seriálu dodávají hloubku a emoce, které by bylo jinak velmi těžké prozkoumat a ani poněkud monotónní záporáci příběhu moc neubírají. To celé zkombinované s naprosto skvělým soundtrackem a kvalitní animací dává dohromady pro mě jedinečný zážitek a jeden z nejlepších seriálů posledních let. Pro ještě lepší zážitek doporučuji japonský dabing, dodá to celému seriálu větší autentičnost, i přesto že se jedná o západní tvorbu. ()

J.e.r.e.c

Rozmohl se nám tu takový nešvar – usekávat příběhy v polovině. Respektive, (ne)ukončovat je ve chvíli, kdy má přijít vyvrcholení. Za tuhle parádičku si Samurai zasluhuje zkrátit hodnocení tak o tři prsty. Podobně jako někteří další přihazuji i výtku, že v japonštině by to bylo lepší, autentičtější, a navíc mi tu haprují některá nelogická rozhodnutí, jako když má hlavní záporák hrdinu na lopatě a místo, aby ho dorazil, tak se rozhodne utíkat, nebo charakterový obrat milence z božana v ubožáka, aniž by k tomu měl pádný důvod... Ale jinak na animák dost dobrý - násilí je nekompromisní, tvůrci se nevyhýbají sexu (spíš naopak), tematizují rasismus nebo společenské postavení žen a krvavě účtují s romantickými představami o feudálním Japonsku. Zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že mohli zajít ještě dál, zejména pátá epizoda vykročí jiným směrem, odvážnějším, méně čitelným, ale jako by pak už nikdo neměl koule tenhle manévr dokončit, takže se vrátíme ke klasickému schématu dobro vs zlo. Na druhou řadu si počkám, ale jak už jsem napsal – tenhle způsob vyprávění mě spíš sere, než že bych mu hověl. 77 % ()

AdamXB-1

Americky samurajský seriál, který je - světe div se - víc japonštější, než kde jaká japonská tvorba. Úžasná animace, která se nejvíce projevuje v explicitním a až uměleckém ztvárnění akčních a erotických scén. Velice zajímavá je zde elegantně a nenuceně zpracovaná genderová rovina. Přidám ještě komplexní postavy a lehký humor. To vše pro mě dává dohromady seriálovou událost roku a zároveň příjemné Vánoční překvapení. ()

smatana.sk

Keby to skončilo piatou epizódou, tak je to absolútna dokonalosť. Potom sa už začala prejavovať zotrvačnosť žánru, ale aj tak stále vysoký nadriemer. ()

fleshbekr86

Překvapení roku! Nečekal jsem, že Netflix dá takový skvost, ale potvrzuje se, že animáky tahle továrna umí. Příběhově drsné, odvážné, dospělé. Asi jsem neviděl lepší akci (John Wick se může učit jako od samurajského senseje od tohoto seroše) a velmi doufám, že odklepnou pokračování. ()

aleide odpad!

Celých 8 epizód nám tvorcovia dávajú najavo, že majú absolútne nulový rešpekt pre japonskú kultúru. Chcel som dať aspoň 1*, ale nie je za čo. ()

Kimkong

Je to dobrý. Líbí se mě, že je to takové jakoby reálné. Žádná magie, mystika a tak. Jen plno pomsty, cti, touhy a takových těch klasických hrdinských a padušských vlastností. Různé postavy s různými cíli, kdy se postupně hodně vyvíjí. Animace je taková jednodušší, barevnější, ale není špatná. Hudba je někdy zbytečně moderní a vůbec se to sem nehodi. Naštěstí jen někdy. Zbytek je nevýrazný a nezapamatovstelný, ale sem pasující. Seriál je hodně feministický už od pohledu. Ženy nemají žádné práva. Jen roli manželky nebo nevěstky. A proto hlavním hrdinou je žena,  která nabourává tradiční japonské zvyklosti. K tomu ještě velký vliv vůči cizím a mýšeným rasám. Další ženská postava se zase z mazánka stává silnou ženou která si umí kde koho zkrotit i bez boje. Muži jsou zde v roli padouchů. Ti kladní jsou slepí, bez rukou a frajírci co chtějí postavení. ()

Loksian

Tenhle seriál přišel jako blesk z čistého nebe. Ještě před týdnem jsem nevěděl, že Blue Eye Samurai vůbec existuje a nyní se řadí mezi jedno z mých oblíbených animovaných děl. Vizuálně není co vytknout, hudebně také. Postavy dostávají solidní dávku prostoru a hloubky. Detailně se zde řeší téma cti, pomsty a zrady. V brutálním a surovém podání jde o nevšední podívanou, u které není čas se nudit. Jednu jedinou výtku mám na "plot armor", neboli extrémní posílení hlavní postavy, které z něj dělá nesmrtelnou mašinu na zabíjení, kterou nezastávají sebevětší zranění. Chtělo by to ale víc Ringa. 9,5/10 ()

cernakus

Po dlouhé době se nebojím dát plný počet. Výborná animace, odvážné scény, přiléhající hudba, hluboké myšlenky, zajímavé postavy a skvělý dabing. Realizmus byl z počátku taky přívětivý, ten sice zaklopýtal mezi 5 a 7 epizodou, ale v 8 se zase vrátil. Je to asi nejlepší nejaponské anime, co jsem kdy viděl a snadno předčí i Samuraje Jacka. Doufám, že Netflix dovolí autorům dotáhnout příběh do konce. ()

Emílio

Woke story z feudálneho Janponska (...i ti šikovní Žaponci se silami jsou již na konci). Natočené je to pekne, ale presne v polovici tomu došiel dych a finále to rozhodne nijak nevylepšilo. Zďaleka to nie je taká pecka, ako by sa podľa súčasného hodnotenia (89%) mohlo zdať, ale vonku pršalo a tak som to dal. Za slabú druhú polovicu a finále je to tak 50%. (1.séria) ()

Stifmeister

///   Tento povedený animovaný seriál jistě překvapí každého, kdo se s ním setká. Nabízí zajímavý a poutavý příběh, skvělé animace, kvalitní dabing a fascinující prostředí japonských dějin. Jediným prvkem, který mě odrazuje od přidělení plných 5 hvězdiček, jsou některé filler epizody a scény, kde teče krev víc, než se nalije piva v českých hospodách. Tato krveprolití působí občas až příliš a připomíná atmosféru filmu Kill Bill, což je zároveň škoda. Začátek seriálu byl brilantní, avšak některé pasáže později mohly být kvalitnější. Navzdory tomu seriál udržel vysokou úroveň a skončil poutavým zakončením, aniž by zapomněl naznačit možnosti druhé řady, která již byla potvrzena. Těšíme se, co nám tvůrci přinesou dál a jakým směrem se bude vyvíjet příběh Mizu. |8/10| ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD