Modrooký samuraj

• USA Blue Eye Samurai

Mladá bojovnice je v Japonsku v období Edo odsouzená na okraj společnosti. Ze všeho nejvíc touží pomstít se těm, kdo za to můžou, a neváhá při tom jít přes mrtvoly. (Netflix)

BrooksW.Here

"Revenge is like gold. It does not rust. It will wait." _____________ Absolútna dokonalosť a neuveriteľne prepracovaná akčná bomba, ktorej však nechýbajú ani skvelo napísané postavy, výborný spád a hlavne komplexný príbeh (v ktorom sa pôsobivo prelína množstvo dejových línií odohrávajúcich sa v rôznych časových úsekoch). S istotou môžem povedať, že sa jedná o jeden z najlepších (ak nie aj najlepší!) seriál tohto roka!!! Užíval som si každú jednu minútu a vychutnával som si každý jeden záber – audiovizuálna stránka je bezchybná (animácia, soundtrack a bojové scény sú úplne geniálne!) a neskutočne by ma potešilo, ak by práve takto mala vyzerať budúcnosť animovanej tvorby! Modrookého samuraja odporúča 10 šógunov z 10, som úplne spokojný a už teraz sa nemôžem dočkať druhej série... PS: Veľkým prekvapením pre mňa bolo to, že sa tvorcovia nebáli krvi, násilia a ani nahoty! ()

T2

Tento animovaný seriál poteší a aj prekvapí hlavne pestrou nápaditou animáciou, v tomto to je priam excelentné. Samozrejme v rámci námetu o samurajoch sa tu nevyhneme gejzírom krvi a lá Kill Bill (na ktorý tu je v jednej scénky aj odkaz) a ďalším brutálnym a nechutným scénam, ktoré v dnešnej "tvorivej" dobe dominujú ale u mňa až tak nebodujú, skôr ma to už riadne otravuje. Ináč dejovo to celkom berie, púta. /80%/ ()

Superpero

Lahůdka. Anime moc nemusím, ale zde je animace opravdu nádherná a akční scény nápadité a přehledné. Hlavní hrdinka je mega cool, často dostává strašně do držky a jen díky výcviku a tvrdohlavosti dokáže přežít a jít dál. Epizody jsou skvěle vypointovány a díky tomu zamrzí konec (první série). ()

dO_od

// Epická paráda. Už ani nepotřebuju tu hranou adaptaci Ghost of Tsushima, tohle byla jedna z nejlepších samurajských fikcí vůbec s přenádhernou animací, bravurním příběhem a senzačním vyvrcholením. Arcane level kvality. Těším se na další řadu. 10/10 ()

D.Moore

Kdejaký hraný seriál může Modrookému samuraji závidět jeho... Cokoliv. Postavy, příběh, estetiku, zábavnost, nápaditost, tu očividnou lásku, s jakou to všechno vznikalo a kterou Amber Noizumi a Michael Green dostávají právem zpátky. ()

DJ_bart

Zcela bezkonkurenčně nejlepší seriálová událost roku 2023 - scénáristicky, formálně i stylisticky..... Blue Eye Samurai je totiž nekompromisně brutálním epickým příběh o pomstě se vším všudy, který nemá daleko k revenge-flickům Quentina Tarantina či anti-westernům Sergia Leoneho. Jde o jeden z mála projektů, který je svými kreativními leit-motivy a aspekty neobyčejně univerzalistický, jelikož jako málokterý audiovizuální projekt naprosto bravurně využívá schéma mýtu o cestě hrdiny/sebezpoznání/hledání identiy, vyprávějící o modrooké míšenecké samurajce která nemá co ztratit a jde přes mrtvoly za každou cenu, a neskutečně poutavě míchá fikci s historickými reáliemi feudálního Japonska 17. století, které slouží jako skvělá analogie o kolonialismu a rasismu. Divák sleduje celkem čtyři dějové linky, kde každá z nich má výbornou dynamiku, a kde určitě není nouze o akci, romantiku či humor - takže co víc si ke spokojenosti přát? Vrcholem je za mě pátá epizoda, která inovativně kloubí přítomnost s minulostí a legendou o róninovi a onrjó, a pak epizoda šestá, kterou jde jedině přirovnat k Takešiho hradu/Ninja Faktoru na tripu.... Blue Eye Samurai je zkrátka živoucím důkazem, že animované řemeslo dokáže říct víc než kdejaký hraný velkofilm - a jelikož animace je žánr který mám z celýho srdce nejradši, jsem na to neskutečně hrdý.... ()

leila22

Ak by sa seriál ukončil prvou sériou a vystrihla by sa nejaká tá obsahová vata, bolo by to takmer dokonalé. Krvavá cesta pomsty vykreslená v dych berúcej animácii hýriacej paletou tých najžiarivejších farieb ponúka jednu úchvatnú lokáciu za druhou, pričom prostrediu prevažne dominuje neskrotná príroda. Dej má správne nastavené tempo. Pomalšie, až meditatívne sekvencie strieda dynamická akcia v podobe brutálnych bojov a lietajúcich odseknutých končatín. Pestrá charakterová škála postáv sa navyše postará o množstvo zaujímavých zvratov. Modrooký samuraj pracuje s témou seba prijatia a dokáže byť pritom surový, ale aj dojemný a poučný. ()

Happens

Kill Bill v animovaném emancipovaném podání animovaného provedení. Cesta za pomstou dlážděná krví a oplzlým světem úchylů. Těším se na pokračování. ()

Chrustyn

Audiovizuálně možná nejhezčí možné anime, které mě bohužel příběhově dost minulo. Vyloženě jsem se nenudil, epizody jsou krátké, nechybí násilí ani sex ale neuchvátilo mě to. ()

anais

Svým způsobem je Modrooký samuraj dokonalé anime (je to vůbec anime, když není z Japonska?). Vypadá krásně, příběh opravdu vtáhne, a všechny animované postavy (včetně těch vedlejších) doslova dýchají a fandíte jim. Ale nemůžu si pomoc v dojmu, že jsem to už všechno někde viděl. Ne snad tak úhledně zabalené to překrásných obrazů a našlapaného scénáře, ale přece... Ať už je to klasická série Kozure Ókami, všechny ty čínské, indické, japonské filmy o zlých brutálních Britech nebo i (sám eklektický) Tarantinův Kill Bill. To všechno je tu součástí, a tvoří opravdu chytlavou podívanou. ()

agentmiky

Jo, tohle jsem si užil. Malinko jsem se obával, jak si Amíci poradí s námětem japonských samurajů, aby nedošlo k nějakému "zprznění". Naštěstí na tak negativní scénář nedošlo. Modrooký samuraj sází na jednoduchou animaci, zajímavě vykreslené postavy a především naprosto excelentně podané akční sekvence, z kterých se místy tají dech. Jak říkám, audiovizuál se nese na vlnách normálna, ale má to šmrnc, zejména ty nádherné reálie japonské přírody. Hlavní hrdinka nepůsobí ploše, za to palec hore, její background story jde chvílemi až na dřeň. Anglický dabing mi nějak zásadně nevadil, naopak se za mě povedl na jedničku (Brannagha bych jako hlavního záporáka vůbec nepoznal!). Uvidíme, co druhá série. Zatím to má nakročeno slušně. Za mě dávám zasloužených 7,5/10 P.S. Jako každý přece chápe, že to je animák pro dospělé. Proč tam teda cpát tolik nahoty a sexu? Význam tohoto rozhodnutí autorů mi fakt unikal ()

ArsenalEagle

Vynikající záležitost, u které prakticky nepoznáte, že se nejedná o čistě japonskou záležitost. Že Amíci přijdou s tak věrně působící adaptací samurajských legend bych před zhlédnutím této minisérie nečekal. Výborné vyobrazení japonské kultury, mentality a čistého rasismu. Je nutno zmínit, že občas se tvůrci nechali trochu unést a přidat nějakou svou modernizaci, která ovšem nebyla úplně ku prospěchu. Jinak ale obrovské překvapení a otevřený konec dává naději na pokračování. ()

GodComplex

Skoro jako prave japonske umeni. Lehce riznute feminismem, ale ne tak, ze by to branilo si uzit ten samurajsky pribeh, lahudkovy vizual a brnkani samizenu. 9/10 ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD