Ragna Crimson

• Japonsko ラグナクリムゾン (viac)
Japonsko, (2023–2024), 10 h (Minutáž: 24–48 min)

Predloha:

Daiki Kobajaši (komiks)

Scenár:

Deko Akao

Kamera:

Acuši Sató

Čiaki Kobajaši, Ajumu Murase, Reina Ueda, Mamiko Noto, Šunsuke Takeuči, Takaši Macujama, Hiroki Tóči, Takehito Kojasu, Rio Cučija, Inori Minase, Kózó Šioja (viac)

Draci vévodí zemi, moři i obloze. Mají-li mít zapřisáhlí lovci draků jako Ragna naději, že tyto zdánlivě nepřemožitelné bestie porazí, musí najít způsob, jak vyrovnat síly. Ragna se spojí se záhadným mužem jménem Crimson, který rovněž přísahal, že se postaví drakům sužujícím svět. Ačkoli Crimsonovy důvody mohou být poněkud nejasné, jeho a Ragnův cíl se dokonale shodují a společně se pustí do boje, aby draky jednou provždy porazili. (mikki089)

Jeoffrey

Ragna Crimson umí být hrozně edgy, dokáže na vás lít potoky krve, spousta postav umře a někdy se to celé bude v tom utrpení doslova vyžívat, ale stejně tak mi dokázal seriál prodat i ty silné momenty, plné naděje a odhodlání, zkrátka to byla slušná horská dráha. Co pro mě však táhne celý tenhle spektákl, který není na první pohled zase až tak složitý (prostě se tu rubou mezi sebou lidi a draci), na druhý pohled však dokáže velice překvapit různými zajímavými souvislostmi, jsou zdejší postavy. Ty hlavní nejsou černé, nejsou ani bílé, nebo šedé, ale jsou hezky charakterově vybarvené, často velmi nečekaně a v rozporu s rolí, kterou zde hrají. Nepočítal jsem, že budu hltat celý příběh Ultimatie a Voltekamui, že si tu nejvíc zamiluju tu divnou bezrukou princeznu Starlii, co vidí hlavního hrdinu jako sexy meč, že mě bude tak strašně zajímat Crimson, jeho chaotičnost, ale zároveň chladná vypočítavost, nebo že budu s napětím sledovat, jestli z Ragny bude něco víc, než jen další zaslepený Eren, co musí zabít všechny draky za každou cenu. A zaslouží si draci vlastně zemřít? Jsou to monstra, ale kdysi to byli lidé, většinou s neobyčejnými příběhy a jejich charaktery se tu stále projevují, přesto – jsou to monstra! Na postavách mi to stálo, s postavami mi to padalo, postavy a jejich interakce jsem si tu užíval. Souboje byly také zajímavé, některé se opravdu povedly, u jiných jsem si vzpomněl na radu: „Pokud nedokážeš něco dynamicky a detailně animovat, oklamej divákovu pozornost pomocí barev.“ Zkrátka po stránce barevnosti to byl zážitek, líbilo se mi, že některé efekty, třeba blesky, byly dělané jen za pomoci kresby (žádný počítač) a dotažené právě těmi sytými barvami, připadal jsem si občas jako bych se koukal na nějaké velmi dobré retro, nebo spíš že štáb sice neměl všechny potřebné finanční prostředky, ale animátoři i tak věděli, jak si pomoct, na což sice dnešní diváci nemusí být zrovna zvyklí a ne každému to bude připadat cool, ale já si to užil. Pro mě je Ragna Crimson ve výsledku povedený seriál, cool edgefest, který ale na rozdíl od jiných ví co dělá, co chce ukázat a prodat a má zajímavé postavy. 7,8/10 ()

Hees

Ragna Crimson je skoro všetkými aspektami ako anime z roku 1995, áno kvalita animácie je určite lepšia a aj Ragna Crimson je rozhodne "pohyblivejšie", teda nie je to také statické ako staršie anime, ale inak som mal fakt pocit ako keby pozerám niečo veľmi staré. Je to naozaj ako trocha lepší Helck, lebo aj tam som mal pocit, že už už ma to poteší a naozaj ma to bavilo a nakoniec to neprekročilo svoj vlastný tieň. Tak isto ako Helck má výborné postavy, tak isto aj Ragna Crimson má naozaj neskutočne dobré postavy, s vynikajúcim "pozadím", teda ehm ja fakt teraz myslím, že sú tam vynikajúce charaktery a majú zaujímavú minulosť. Vynikajúce postavy nie vždy stačia na chaotické anime, kde zámery postáv sú prvoplánové a často sú tu, aj taktické chyby jednej či druhej strany, kde chvíľku hovoria jedno a potom robia iné. Paradoxne mi pripadal Ragna ako najmenej rozvitá postava z tých dôležitých postáv, jeho zámery pramenili len z toho čo sa vlastne už stalo a pôsobilo to často nepresvedčivo. U Crimsona neviem ani zhodnotiť o čo mu poriadne ide a prečo, jediné čo viem, že spraví čokoľvek, aby dosiahol svoj cieľ. Bohužiaľ chémia medzi hlavnými postavami Crimsonom a Ragnom vôbec nefungovala, jeden vypočítavec proti jednému čo má prvoplánové zámery, nefungovali spolu tak, ako by som si prial. Najlepšia postava (MVP) rozhodne Starlia, absolútne vtipné zobrazenie toho ako vidí Ragnu. Starlia musím povedať, že potom neskôr už sama ťahala kvalitu hore svojou len obyčajnou prítomnosťou a vynahradila nefungujúcu "chémiu" medzi hlavnými postavami tým, že mala charakterovú hĺbku, aj lepšie interakcie s hlavným hrdinom. Problémom pre mňa boli veľmi zvláštne prechody medzi jednotlivými svetmi, ale dalo sa to zvládnuť. Čo sa týka súbojov je to priemer a dá sa na to pozerať, čo sa týka záporných hrdinov, aj keď ich zámery neboli dostatočne vysvetlené, by som povedal dokonca jemný nadpriemer. Aj keď vlastne povedať, kto je väčší "záporák" medzi Crimsonom a Ultimatiou bolo niekedy naozaj náročné a Voltekamui bol naozaj "cool". ()