Osvětimský proces

• Nemecko Deutsches Haus (viac)

Eva Bruhnsová je mladá žena, která v roce 1963 pracuje jako tlumočnice z polštiny do němčiny ve Frankfurtu. Žije se svými rodiči, kteří provozují restauraci Deutsches Haus. Eva se chystá zasnoubit s bohatým dědicem zásilkové firmy, když dostane urgentní žádost o tlumočení u soudu: město připravuje první osvětimský proces s bývalými důstojníky SS. Eviny rodiče a její budoucí snoubenec s tím rozhodně nesouhlasí. Eva o Osvětimi nikdy předtím neslyšela, ale něco ji vede k tomu, aby jejich obavy ignorovala a práci přijala. Teprve když Eva začne tlumočit, pochopí rozsah nacionálně-socialistické vraždící mašinérie a postupně si uvědomí, že má k tomuto místu osobní vztah. (Disney+)

madline24

Hodnotila bych minimalne za 4, kdyby nebylo te silene slecny v hlavni roli. Neco tak klackoviteho a nevhodne vybraneho jsem dlouho nevidela. Neprirozeny herecky projev celou serii pohrbil, pritom namet je vyborny a sceny od soudu (idealne bez slecny:) jsou silne tak, ze vas prikovaji k obrazovce. Ale cokoliv, kde musite sledovat kreace tehle “herecky”, je ciste utrpeni. Velka skoda! ()

stret

Absolutne zle obsadena hlavna a vacsina dalsich postav. Herectvo Kathariny Stark je des. Zbytocne vsuvky, ktore len predlzvali stopaz ale nemali ucel. Jedine, co malo kvalitu, boli sceny zo sudnej siene - procesy samotne. Tie stoja za to, ale treba sa k nim prepracovat rychloposuvom. ()

M.i.k.e

Slušná minisérie, ale nemůžu se zbavit dojmu že měla být, vzhledem k silnému tématu, ještě lepší. Co každopádně ukazuje hezky je to, že doby se sice mění, ale lidé zůstávají stejní. Velká škoda, že samotný proces se “zaměstnanci” koncentračního tábora v Osvětimi, který je na celém seriálu nejzajímavější (a nebylo mi z něj úplně dobře) tu má poměrně málo prostoru…60% ()

Mlle

Řekla bych, že je až nemorální propojovat linku osvětimského soudu s podivnou soukromou avantýrou paní „překladatelky/uklízečky“, která je skutečně velice špatně zahraná. Vše je tu strašně přetažené, jako bychom v knize četli text vždy desetkrát podtržený. K pochopení textu výrazné podtržení ovšem nevede. Text jsou totiž kulisy vystříhané z papíru, kterým děti nakreslily bílé a černé obličeje. V některých chvílích je škatulkovitost postav i děje až bolestivě deprimující. Pokud už měl vzniknout seriál o Osvětimském procesu, měl být mnohem důstojnější a propracovanější i po umělecké  stránce. A asi se měl týkat více samotného procesu a osudů v procesu zúčastněných… ()

Warhorr

Silné téma, kterému se dostalo slabé zpracování. Chtělo to více ze samotného přelíčení. To tvoří tak třetinu. Ostatní dějové linie mi tu přišly prostě navíc, možná úplně zbytečný, a mnohdy vůbec nekorespondovaly s pointou seriálu. Mohlo se vytáhnout více i z obžalovaných, více dialogů i mimo soudní síň, popř nějaký flashback z tábora. Návštěva Osvětimi-Březinky je určitě tím ''lepším'' momentem a oceňuji i skutečnou minutu ticha. Taky bych očekával nějaké info na samotném konci. Takto musí člověk zapnout net a zjistit si vše dodatečně. ()

• Seriál sa natáčal v Poľsku, v Zabrze a Katoviciach. (Arsenal83)
  • Neue Zürcher Zeitung ocenil seriál ako „výnimočnú minisériu“, ktorá zachytáva „klamlivé ticho v povojnovom Nemecku“.  (Arsenal83)
  • Producentka Sabine de Mardt: „Keď som v roku 2018 čítala Annettin román, bola som dojatá a fascinovaná a okamžite som začala uvažovať o možnom filmovom spracovaní. Zvláštna perspektíva mladého hrdinu nám dáva vzrušujúci pohľad do hlbín našej vlastnej histórie a na to, ako sa s ňou vyrovnávame, čo v nemeckej beletrii ešte nebolo. Cítim veľké šťastie, že nám Annette dôverovala, že zrealizujeme jej víziu, a že Disney je pre tento komplexný projekt takým nadšeným a vďačným partnerom.“ (Arsenal83)