Devils

Thriller / Mysteriózny / Krimi / Horor
Južná Kórea, 2023, 106 min

Před dvěma lety utrpěl detektiv Jae Hwan (Dae-hwan Oh) velkou ztrátu, když byl jeho kolega a zároveň švagr zavražděn sériovým vrahem. V průběhu honby za tímto brutálním vrahem dojde k nehodě a když Jae Hwan znovu nabere vědomí, uvědomí si šokující fakt – jeho tělo bylo vyměněno s tělem vraha. V naprostém zoufalství začíná Jae Hwan nekompromisní závod s časem, aby ochránil svou rodinu a odhalil tajemství této tajemné výměny. (mikki089)

sochoking odpad!

Celý čas som napäto očakával na rozuzlenie záhady zámeny identít. Ked k tomu došlo, film sa pre mňa zmenil na totálnu kokotinu, v ktorej hlavní aktéri vypadali ako tí najväčší idioti. Do rozuzlenia sa na film ešte dalo ako tak pozerať (musím dodať, že som mal verziu s jedinými dostupnými titulkami, ktoré boli preložené zrejme cez Google Translator, takže už len to bolo utrpenie si domýšľať kontext viet). Potom zo mňa zvedavosť opadla a stále som kontroloval zostávajúci čas do konca. Pri pozeraní takýchto filmov mám pocit, že najlepšia éra korejských filmov o sériových vrahoch už je za horizontom. ()

xxmurphyxx

Zaujímavý námet zámeny dvoch postáv, kde som sa dosť obával o jeho ako tak rozumné vysvetlenie bez toho, aby sa film v tomto konkrétnom prípade zvrhol do nechceného mystery alebo sci-fi žánru sa Kórejcom vydaril na jednotku. To, čo by Američania dojebali na kašu a nesúrodý guláš logických fuck upov sa Kórejcom podarilo udržať v medziach uveriteľnosti a logickosti bez toho, aby človek prevracal očami a ťukal si na čelo. Za to má film veľké plus u mňa. Vysvetlenie a rozuzlenie príbehovej a vzťahovej linky oboch postáv v druhej polovici filmu navyše slúži aj ako kvalitný plot twist a vie držať diváka v napätí, ako to celé na koniec dopadne. Mimo to obsadenie, výkony a celkový drive filmu je na klasicky vysokej úrovni, ako som u Kórejcov zvyknutý. Jediné, čo mi tak trochu udieralo do očí bol určitý lacný feeling televízneho formátu, ktorému som sa nevedel ubrániť, ale to môže byť len môj pocit. Takže za mňa dosť silné tri, po ďalšom pozretí dosť možno dvihnem aj na štyri. ()

ainny

Jang Dong Yoon se nebojí vystoupit ze své image hodného roztomilého kluka a dělá dobře. I záporná role mu sedne a je neuvěřitelné, jaký talent se skrýval v klukovi z ulice, který měl úplně jiné ambice, než se stát hercem. Ale osud tomu chtěl jinak a on si střihnul roli v drsném, poměrně temném filmu o odvrácené straně korejské společnosti. I záměna těl se dá natočit jinak a dobrý střih a hra kameramana s barvami tomu dají ten smrávný šmrnc. No a finále? To je pro mě výborné, i když by se tu určitá pochybnost dala najít. :) České titulky. ()

TheEvilTwin

Hodně zajímavá, netradiční a originální Korea! Detektiv a vrah se nahánějí po lese a záhadným způsobem si "vymění" identity, tedy detektiv v těle vraha a vrah v těle detektiva. A zábava může začít. Kromě obstojného násilí a fajn gore scén se zde dočkáme hodně nápaditého motivu, který se postupně rozplétá na pozadí detektivní naháněčky zločinců, kteří sériově zabíjí a porcují lidi, takže premisa dost dobrá. Vlastně bych řekl, že až do odhalení zvratu (v posledních 30 minutách) jde o hodně vtahující a strhující podívanou, které divák prostě nemůže nefandit, ale kde polovinu diváků zvrat dostane a vtáhne ještě víc, mne tady trošičku ztratil a sám o sobě byl sice dost wow, ale to, co přišlo po něm, byl už spíš jen takový dojezd s hodně špatně utnutým a zkratkovitě vyřešeným závěrem. Každopádně na něj si musí asi každý udělat názor sám, jelikož když jej pominu, tak jde rozhodně o vidění-hodnou věc, u které mi vlastně ani Korea samotná nevadila a originalita z filmu přímo tryská. ()

*CARNIFEX*

Južná Kórea prichádza s originálnym námetom v podobe zámeny identity počas lapačky sériového vraha, no a mne ako starému kokotovi nezostáva nič iné ako skonštatovať, že takýto “mindfuck” ide úplne mimo mňa a som skôr vďačný za klasickú, temnú naháňačku, než takéto sci-fi. Kým človek tak nejak netušil o čo kráča, “Devils” dokázal udržať pozornosť. Odstupom času ma však film ako taký prestával zaujímať a dosledoval som ho čisto zo zdvorilosti. Kto si nad týmto “vyhoní”, klobúk dolu. Ja si počkám na niečo obdobné, ako je starý dobrý “I saw The Devil” či "The Chaser". Toto je pre mňa len akási planá snaha ohúriť za každú cenu, pričom o horor sa nejedná ani omylom. ()