(P)otrava

• USA Poisoned: The Danger in Our Food (viac)
USA, 2023, 83 min

Predloha:

Jeff Benedict (kniha)

Barack Obama (a.z.), Bill Clinton (a.z.)

Odborníci a příbuzní obětí ve strhujícím dokumentu promluví o smrtícím onemocnění, které se v jídle šíří po celých Spojených státech. (Netflix)

Arsenal83

Keď vidím, že sa v dokumente vyjadrujú také kapacity ako Obama a Clinton, tak mi je jasné, kam to bude smerovať a že to bude totálne objektívne. Nejaké zaujímavé veci, ak sú pravdivé, sme sa ale dozvedeli. Napríklad, že hamburger môže pochádzať niekedy aj zo 400 rôznych zvierat. Alebo že salmonela v kurati nie je vôbec prekážkou na predaj. Super, ale to my tu na Slovensku tie odpady kupujeme už dávno, dobrovoľne a vo frontách. Dokonca dopyt po tých akciových salmonelových je vždy najvyšší. Takže nemusíte nám nič hovoriť, my vieme, že všetko je už kontaminované, tak si vravíme, že umrime aspoň s dobrou chuťou v hube a nie nejakou púpavou. Pre Američanov šokujúci dokument, ale sranda je, že apokalypsu v mäse zistili až teraz, pritom sami sú najobéznejším národom sveta žijúcich z MacDonaldov a smažených hranoliek. ()

rublik05

První část dokumentu, která se věnuje starším, již vyšetřeným a uzavřeným kauzám v potravinářství, na mě působila nejlépe a nejrelevantněji. Zbytek dokumentu mi přišel jako taková dost tendenční dojmologie, často bez jakékoliv opory ve faktech či legitimních argumentech. Místy dokument působil velice vtipně, jak se tvůrci snažili obhájit prapodivná tvrzení velice obskurních lidí, z čehož jsem nabyl dojmu, jako by dokument točili dva různí lidé, nebo že se tvůrci z nepochopitelných důvodů rozhodli touto částí naprosto zničit poměrně slušně zvládnutou faktografickou první část. Nebýt této za vlasy přetažené druhé polovině, jednalo by se o velice zajímavý dokument. Bohužel ale doplatil na to, že je až zbytečně moc „americký“ a senzacechtivý, takže je třeba ho brát s opravdu velkou rezervou. 4/10. ()

jedna_vrana

„V tuhle chvíli je potravinová lobby silnější než spotřebitel. Je to celé velmi politické.“ Čo iné by sme čakali? Že to, čo jeme zo supermarketov a reštaurácií bude zdravé? Neuznávam ani biopotraviny, sú vypestované na tejto istej planéte, ktorú sme už zamorili tak, že pojem zdravá výživa je len marketingový slogan na predražené výrobky. Jedna vec v dokumente ma rozčúlila už v úvode – ktorého rodiča napadne pchať batoľa hamburgerom? Aj keby v ňom nebola osudná e-coli. Neverím, že v Európe nie je situácia podobná, zelenina a mäso čo kupujeme, precestovali viac ako celá moja rodina dohromady. ()

Adramelech

Řešení problému je jednoduché. Zpřísnit hygientické normy a důsledně kontrolovat jejich dodržování. V případě shledání závad udělovat vysoké pokuty. V kapitalismu se výrobcům udělují pouze symbolické pokuty, aby pro firmy nebyly likvidační. To by se mělo radikálně změnit, neboť firmy, pro které je zisk důležitější než zdraví spotřebitelů, je třeba likvidovat – míněno v ekonomickém smyslu. Navrhuji toto: Při zjištění prodeje závadných potravin udělit pokutu minimálně 100 tisíc USD. Při každém dalším opakování udělit pokutu vždy o jeden řád vyšší. Pokud došlo k poškození zdraví spotřebitele/ů, udělit pokutu 1 milion USD plus povinnost uhradit náklady na léčení jídlem otrávených či infikovaných osob. (V případě úmrtí spotřebitele/ů v důsledku otravy či infekce uloží soud povinnost zaplatit odškodné pozůstalým rodinným příslušníkům.) Při opakovaném porušení předpisů s uvedenými následky (újma na zdraví spotřebitele/ů) zvýšit pokutu pokaždé rovněž o jeden řád. Pokuty ve výši dejme tomu 10 miliard USD by si všimly i nadnárodní řetězce. Jestliže by firma pokutu nezaplatila, řešit exekučně zabavením majetku (výrobních prostředků atd.) státem. – U nás by bylo třeba postupovat obdobně. ()

Khalesi

Takže si to zhrnieme, ako veganka som sa cítila bezpečne. Kde sú tie  staré dobré časy Na šalát mi z velkochovov puštajú e coli a keby som chcela žrat maso, tak si dám e coli tiež, pretože sa nachadza práve tam. Jo a ak by som bola bezohladna k....a tak si dám burger zo 400 kráv, alebo steak, ktorý, ak budem mať šťastie a dostatočne ho zuholnatim, tak nebudem mať žiadny zdravotny problém. Keby som si chcela zahrat rusku ruletu, dám si kura, ale keby mi ho predala firma, ktorá nepoužíva vo velkochove antibiotika, može ma zabit listeria. Pokial ta firma antibiotika používa, ako skoro všetky, tak mi budú k ničomu, lebo ra listeria bude voči ním rezistentna. No, problém je,ako vzdy ,v ludkom faktore, ale pozrite si to, už som spoilerovala dost. ()