Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku romantan

• Japonsko Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan (2023) (viac)
Japonsko, (2023–2025), 19 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Nobuhiro Wacuki (komiks)

Kamera:

Džunpei Takacu

Hudba:

Jú Takami

Sóma Saitó, Rie Takahaši, Makoto Kóiči, Taku Jaširo, Júma Učida, Saori Óniši, Satoši Hino, Čó, Šin'ja Takahaši, Sóičiró Hoši, Wataru Takagi, Kazuja Sadži (viac)

Během bouřlivých časů éry Bakumatsu žil obávaný válečník známý jako Hitokiri Battósai. Avšak s nástupem nové éry Meidži zmizel z veřejného povědomí a zanechal za sebou pověst nejsilnějšího revolučního válečníka. V centru Tokia, jedenáct let po začátku éry Meidži, se potulný šermíř Kenšin Himura setkává s Kaoru Kamijou, hlavní instruktorkou bojového stylu Kamija Kašin-rjú. Kenšin rozplétá případ vraha, který se falešně prohlašuje za Battósaie a špiní reputaci Kašin-rjú. Zatímco Kenšin navazuje úzké vztahy s Jahikem Mjódžinem, potomkem samurajské rodiny v Tokiu, a Sanosukem Sagarou, bojovníkem na volné noze, čelí různým protivníkům spjatým s jeho minulostí. Příběh tohoto šermíře spolu s odhodlanými jedinci, kteří mu stojí po boku, se odehrává v nové éře Meidži. (mikki089)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (1)

Season 1 (2023) (S01)

Na jednu stranu dospělejší (už jen tím, že hlavního hrdinu tu nemluví herečka, ale herec) a ráznější verze Kenšina, která osekala všechen nepotřebný balast a přinesla jen to nejlepší a nejdůležitější, takže nás dokázala krásně a svižně dovést až k začátku Kjóto arcu. Na druhé straně se dá říct, že je to jen hutný výtažek, kterému chybí jakákoli lehkost a je skoro - tak nějak bez duše. Humor je tu brán jako víceméně zbytečný a když na něj náhodou dojde, tak většinou v rámci celkové atmosféry příliš nefunguje. Naštěstí Kenšin není primárně komedie, takže to vlastně až tak děsivě nebolí. Jako náplast zde slouží velmi dobré grafické provedení, na Kenšina v novém kabátku se zkrátka velmi dobře kouká, a i hudba v určitých pasážích plní solidně svoji úlohu. Bohužel má Kenšin opět tak trochu smůlu, že vychází v době, kdy je konkurence na poli anime obrovská. Průměrný divák tak buď zrovna sleduje, nebo má v živé paměti minimálně jeden anime seriál s výbornými souboji, a tak má Kenšina s čím srovnávat a bohužel i když jsou zdejší souboje solidní, v rámci celkové anime tvorby jde spíš jen o lehký nadprůměr a v porovnání s šíleným akčním overkillem, který nabízí třeba Džudžucu Kaisen a jemu podobné může působit skoro až trošku nudně. Co se seriálu povedlo i přes to svižné tempo docela vystihnout, nebo spíš zachovat, je dle mého zajímavost zdejších postav, jejich charizma a motivace – zkrátka i když dostali méně prostoru, pořád je všechny poznávám, chápu a mám rád zhruba stejně jako kdysi. Možná že tu necítím až tak silné emoce v některých důležitých chvílích (třeba samotný konec), ale to může být i způsobené tím, že jsem celý příběh už viděl, vím plus mínus, co mě čeká (samotného mě překvapuje, kolik si z Kenšina i po těch letech pamatuji), prostě nemyslím si, že by to byla vysloveně chyba adaptace. Když si k tomu přihodím obecný fakt, že mám rád samuraje a zajímá mě i období japonských dějin, které dílo zachycuje, tak seriál sbírá další body k dobru. Ve výsledku jsem si tuhle adaptaci užil, nebyla perfektní (to ale není ani ta verze z roku 1996), ale určitě se povedla a rád se podívám na již oznámený Kjóto arc. 7,5/10 ()