Historik umění najde starý templářský kříž. Aby odhalil jeho tajemství, musí spojit síly s nesourodou skupinou dobrodruhů. (Netflix)

Robbi

Ještě mám v dobré paměti neohroženého pana Tomasze s tváří ještě ikoničtějšího kpt. Klosse (Stanisław Mikulski), takže celovečerní film výtvor na díle Zbigniewa Nienackiho bohapustě parazituje. Ovšemže je akčnější, tajemnější, dramatičtější, ale děje se tak klopotným a povrchním způsobem, že dokoukat vyžaduje asi větší odvahu než nalézt tolik požadovaný poklad. Lakonicky řečeno, potenciál předlohy, ať je jakákoli, se nepovedlo zúročit. Hlavně doufám, že závěr filmu naznačující případné další eskapády Pana Auťáka, je jen laciná vějička. ()

Miroslav.Zac

Navzdory tomu, jak tady dostává hodnocení toho filmu solidně na prdel, já se bavil. Pořád je lepší, než polovina amerických žánrových filmů a mnohem lepší, než devadesát procent české filmové produkce. Při představě, jak by vypadala česká verze takového dobrodružného příběhu, jsem se musel v duchu smát. My prostě nic takového už natočit neumíme. ()

Tomas_PO

Poľský Indiana Jones, dostupný na Netlixe (08/23). Mierny podrriemer, no zároveň relatívna pohoda. Trošku vadilo, že to pôsobí príliš moderne, aj keď snaha o dobovosť tam bola. Pre niekoho asi spomienka na Pána Tragáčika z detstva, ktorá mňa ale obišla. Aj keď názov si pamätám. Prekvapilo ale, že poliaci majú, až na scenár, kvalitnú produkciu. ()

slovan.mma odpad!

Žiaľbohu som tu knihu čítal. Strašne som sa potešil ,keď som na Netfluse zbadal ,že pšonky natočili film. No nadšenie opadlo po pár minútach. Keď opomeniem znásilnenu adaptáciu ,tak film sám o sebe mal hrozný scenár. Logiku tu nehľadajte a ani kvalitné herecké výkony. No a premudrele feministicke 11 ročné dievča? To fakt?Aj ty polsky Brutus? ()

BOURQUE

Poľský Indiana Jones, spíš Indiana Jones chudobného človeka v príbehu, ktorý je na úrovni dobrodružného filmu v produkcii Disney Kids. Prvý film Anotoniho Nykowskiho je v danej forme slepá ulička. Pod nejakom čase niečo veľmi podpriemerného v produkcii Netflixu. Osobné hodnotenie: 54% (*) ()

• Trichotillomania (TTM), zmíněná Mentorkem (Piotr Sega), je nemoc působící chronické vypadávání nejen vlasů, ale také ochlupení, nejčastěji na dvou místech na těle. Léčba je možná kognitivní behaviorální terapií. (Robbi)
  • Pan Auťák (Pan Samochodzik) je dílem polského spisovatele Zbigniewa Nienackiho, o němž napsal hned několik knih – první v roce 1961. „Pan Autíčko a templáři“ byla v pořadí pátá kniha (1966) a byl podle ní natočen i seriál. Tento film se s dějem knihy a seriálu prakticky neshoduje, rámcově jsou zachovány pouze některé postavy. (Robbi)
  • Ve filmu je použito velké množství vozidel z někdejšího socialistického tábora. Ve Varšavě můžeme vidět klasickou Škodu Spartak a GAZ-24-Volhu, v Milkokuku je žlutý autobus Robur Lo 2500 (NDR), Petersen (Przemyslaw Bluszcz) používá UAZ-469 (SSSR) a dalším terénním vozidlem, jímž hlavní hrdinové prchají z policejní stanice po zatčení v Malborku, je rumunské ARO M59. Vůz pana Auťáka (Mateusz Janicki) nese evidentní prvky automobilu VAZ-2013 Žiguli. (Robbi)