Hlavním hrdinou je zde polský kriminalista, jenž se specializuje na různé historické záhady. Pomáhá mu k tomu zázračné auto, s jehož pomocí se dostane i do Prahy, kde rozluští starobylé kabalistické taje. Historka je to bohužel notně naivní jak v realizaci, tak v prokreslení příběhu a postav, které v něm vystupují. (oficiálny text distribútora)

zette

Netroufnu si tipovat, cim by tento filmu zaujal dnesni deti... V dobe vzniku to mohlo byt alespon to auto, no... Strasne nudny film, i kdyz se odehrava na atraktivnich mistech stare Prahy ci Krakova, nicim me nezaujal. Dialogy jsou strasne napsane a nepomaha tomu ani predabovani rady hercu. Jana Nagyova a jeji herecky vykon je zoufaly a vubec se nedivim, ze toto byla vicemene jeji posledni role. Bohuzel jsem si v titulcich nevsiml jmeno rezisera a zde neni uveden, tak pokud by to mohla nejaka dobra duse dopsat, budu rad. ()

honajz

Tohle mě fakt nadzvedlo. Takový potenciál! A zabije to klišoidní scénář, strašně,ale vážně strašně mizerná kamera, zmatený střih a nijaká hudba s pokusy o jazzové (!) prvky. Ale popořadě. Chcete udělat dobrodružný příběh pro děti, který by se odehrával v Praze a Krakově. První, co vás napadne, hodíte do kotle (židovská čtvrť, rabbi Löw, magistr Kelley, Rudolf II., alchymisté, Golem, podzemní chodby, na druhé straně Rynek Glowny, Wavel, drak) a zamícháte. Pak musíte vymyslet, oč se bude hrát, tak spojíte Kelleyho s rabínem, jako že byli kámoši a měli nějaký stůl posetý diamanty, a ten je někde ukrytý a stopy jsou zakódované v knize, jednom obraze (jako z udělání visí v Krakově) a ve dvou destičkách talismanu. Nasadíte dva podezřelé, hromadu nerozlišitelných dětí, jednu holčičku s totálně emancipovanou sestrou v podání Arabely (která si na konec vezme šaty a nalakuje nehty a do uší dá náušnice, považte!) a jedem! Vlastně prr, ještě nám v tom eintopfu chybí roztomilý pejsek. A protože autíčko je trade mark této polské knižní série o panu Autíčkovi, máme to komplet. Udivilo mne, že film vznikl v roce 1988. Triky odpovídají tak konci 70. let a i tehdy Češi uměli líp. Třeba ta televizní Arabela měla triky daleko lepší. Ale tak dejme tomu. Jenže příběh je vyprávěn naprosto zmateně, motivace postav jsou často nejasné, po čem děti pátrají a jaký to má smysl, je často rovněž diskutabilní. A ze všech těch tajemných míst Prahy a Krakova zbyly jen barvotiskové turistické pohlednice bez atmosféry a nálady. Příběh je bez zajímavějšího pozadí a některé scény, které by stálo za to odvyprávět podrobněji a hlouběji, filmem jen proletí (někdy dokonce jen v jedné větě), zato otravných a zbytečných scén je tady hromada, se zbytečně přepálenou stopáží. Povrchní a odbytý produkt, bohužel, s nevěrohodnými dialogy, postavami i snahou o ha ha humor. Pobavila mne snad jen pod Wavelem ve stánku prodávaná Pepsi Cola (v roce 1988). Jo a ten dabing je taky odfláklý a nechápu, proč Ťulda nemluví sám sebe. ()

vaviva

Příjemný fimík , po těch létech , kdy jsem ho viděla v kině , se na něj pěkně koukalo. Ono se s obdivem koukalo i na to autíčko, když se film natáčel v Praze, u Karlova mostu, náhodou jsem tam tehdy šla, a že zvědavců a obdivovatelů tam bylo dost.A ještě, kdo by si chtěl přečíst knihy o panu Auťákovi, autor je Zbigniew Nienacki . ()

Pitryx

Co to tam ten historik četl za nesmysl, to nevím, Kelley nebyl umučen, ale o rok později, než rok citovaný spáchal sebevraždu. No, čte to z fiktivní knihy tak budiž. Ale přesto si tu větu mohli odpustit. Ve filmu figuruje hnusně rezavá Nagyová, a v závěru ještě jedna obluda, ale jen na pár sekund. Tak ta mne tedy neskutečně rozesmála, a rozhodl jsem se jí dát plus. Stejně jako skoro fantasy závěru. Jinak je to dokonale domotané, a nevím, zda to dětský divák pobral. Hodnotím to jako dobré tematicky, ale jinak taková blbinka snad opravdu jen pro děti. ()

sardon

Dobrodružné knížky o panu Auťákovi sice nepatří ke klasice světové literatury a jejich logika občas pokulhává, ale svůj půvab mají. Toto zpracování je ovšem tak příšerné a naprosto nelogické, že jen s velkým sebezapřením mohu dát jednu *. V polštině by název měl znít spíše " Pan Samochodzik i zprasienie tajemnice ". ()

• Polský spisovatel Zbigniew Nienacki, podle jehož knihy byl natočen tento film, má v Polsku spousty fanoušků, rozebírají obsah jeho knih i natočených filmů, pátrají po podrobnostech, mají k dispozici scénáře. Přesto se ani jim nepodařilo zjistit, co je to za létající vůz v tomto filmu, nebo o jakou se jedná přestavbu. Indicie jsou, že se jedná o podvozek ze škodovky a zbytek je fantazie tvůrců, za které jsou označeni scénografové Tadeusz Cielewicz a Jindřich Goetz. (sator)
  • Při sledování UFO pivovarnický dělník (Jan Kuželka) padá přes pivní sud a v dalším záběru kamelot v džínách a bundě (Jan Kuželka) prodává noviny. (sator)