Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

Gumby

První film, který jsem od režiséra viděl a hned mě od dalších silně odrazuje - Připadlo mi to obdobné, jako co v literatuře vytváří Paolo Coelho - povrchní, plytká, ovšem dobře prodejná pop-"moudrost" - Nic proti, je to takové hezké, spoustu lidí to obšťastní a jakoby pozvedne z šedi, - ale dráždí mě to pokrytectví. Tvaří se to jako zen, leč je to komerce (jinak opět, nic proti komerci :)......alespoň z mýho pohledu se nejedná o diamant (jak tu kdosi píše), ale prostě o pěkně vybroušenou bižu :) ()

jenjan

Dveře bez okolních stěn je krásný symbol. Přetvořit mysl do této podoby je však úkol přetěžký. A tak chlapci ze svých cest schází, aby někdy v dáli času, našli sebe sama.. Škoda jen, že autor opět nepatrně tlačí na pilu.. ()

Ippolito

Film plný podobenství a analogií. Téma proměnlivosti a plynutí, hledání a nacházení, provinění a pokání. Poetika a východní moudrost se tu snoubí v úžasnou meditativní skladbu, která však může být pro nepřipraveného diváka trochu uspávající. ()

Páně

Scéna stoupání na horu vlastního očištění s kamenem na provaze, je mrazivá a dechberoucí. Dává pomyslnou třešničku na vrchol tohoto kontemplativního dortu. Bravo. ()

vojo

I s minimom slov sa dá povedať strašne veľa, hlavne vďaka prírodnej kráse, ktorá dotvára to ľudské hemženie nazvané jednoducho život... ()

Rokle

Film s minimem postav a minimem slov, přesto úžasná filmová výpověď o smyslu života, jeho krásách a ztrát. Snímek, jenž obrazovou částí řekne víc než pseudoúvahy ostatních podobných filmů, které se nikdy nedoberou onoho kýženého cíle. Bravo! ()

Iwiiik

Toto překrásné ztvárnění filmové poezie těžko srovnávat s jakoukoliv komerční tvorbou. Samotný děj, i přes svou zdánlivou průhlednost, se odehrává ve výsostně metaforické rovině plné skrytých myšlenek a jinotajů. Filozofičtěji založená povaha si užívá každou minutu filmu, ucho je fascinováno emotivní scénickou hudbou a oko opravdu nádhernými záběry. Podezřívám kameramana, že si při filmování přivydělává jako básník. Ki-duk Kim se skutečně hluboce zamýšlí nad životním cyklem a skrze vizuální koncert nutí k přemýšlení všechny, kteří se rozhodnou snímek sledovat. Výborná práce filmové lyriky. Bravo! ()

RedDuck

No tahle dopadá výchova tělesnými tresty bez komunikace. Kdyby ti buddhisté mezi sebou komunikovali, tak by třeba potom nemuseli týrat zvířata, krást slepice, vraždit manželky/sebe a tahat kamení:) ()

Blaogranas

Silně váhám mezi ** a ***, jelikož mě tenhle snímek vůbec nenadchl. Přiznám se, že jsem ani nenašel žádnou pointu či poslání. Snad jen takový mini koloběh života, ale vždyť každá generace je tak jiná; ne všichni týrají ta bezbranná zvířata ... ()

TylerGage

já nemám k tomuto co říci. je to další Kim Ki-dukův FILMOVÝ SKVOST. Není potřeba ani mluvit ,aby byla vidět krása toho všeho. vše je o nalezení své duše._MEDITACE. ()

Lipi21

84 % REŽIE / Kim Ki-duk: ***** KAMERA / Baek Dong-hyeon: ****** (mimořádná! smekám před citem kameramana, nádherné záběry, úžasná atmosféra, obrazová poezie) SCÉNÁŘ / Kim Ki-duk: *** (těžké hodnotit - první polovina naprosto skvělá, druhá trošičku roztahanější a pro mě už ne tak strhující, na hraně mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec je to za závěrečnou část filmu "jen" na 3, ale možná po dalším shlédnutí přidám) HERCI: **** HUDBA / Park Ji-Woong: **** (skvěle k atmosféře filmu sedí a hladí po duši) ()

Helmut02

Po 3-iron můj druhý Kim Ki-duk. A opět nezklamal. Tenhle film má neuvěřitelnou atmosféru. Kdybych to měl vzít z literárního hlediska, pak je to nádherná lyrická báseň. Ostatně. Krásná kamera. Krásná hudba. Co víc si přát. A o čem ten film je? O životě a o tom, jaký je svět. Neustálý koloběh. ()

BadCough

Nádherná zen-budhistická myšlienka. Asi najmetaforickejšie dielo Kim Ki-duka, ktoré je vhodné pre náročnejšieho diváka. Posolstvá a symboly sú však ľahko čitateľné, preto si film môže pozrieť ktokoľvek, ak má práve náladu na premýšľanie o živote ako o tŕnistej ceste na vrchol vzdialenej hory. Drsná lyrika okolitej prírody, minimum dialógov, krásne zakončenie. Niet čo dodať :). ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)