Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Alpha69

Ach můj bože, Indy, čím jsi starší, tím jsi hloupější, když se z tvýho parťáka vyklube přisluhovač KGB a ve chvíli kdy mu jde o krk, tak ti zkusí nakukat, že dělá pro CIA, tak mu to přece nemůžeš sežrat. Navíc, tvoje dobrodružství měla větší šťávu, když šlo o kulty, legendy a ne o mimozemšťany. Ale líbí se mi návrat Marion z prvního dílu a Cate Blanchett jako ukrajinská mrcha. Podtrženo sečteno, tři hvězdy musí stačit. ()

shakeXL

No, Ford už tady má nějaké ty roky a na poslední křížovou výpravu to nemá ale pořád je to solidní Spielbergovina za 3-4 stary. ()

serbero odpad!

zlepenec z ostatnych troch dielov, rovnake scény, vtipy až priam hovadiny, na ktoré sa už ani nedalo pozerať ( lasovanie s anakondou - takéto niečo som nevidel ani v paródii ). Koniec filmu NO COMENT už som len čakal, že sa objavý Mulder a Sculyová. ()

jerzy1976

Z hlediska hereckých výkonů a zejména výpravy z 50. let 20. století výborný film. Je to návrat legendy...zápletka se jevila zpočátku zajímavá...ale to rozuzlení... Nevím, nevím, ale kdo tohle vymyslel... Ve výsledku tedy vcelku zklamání. ()

722018954

Tenhle film chválím kvalitou se podobá třem předchozím jen Indy trochu zestárnul. A co se týče hlavního témata tohoto dílu, tak nikdo nemůže POTVRDIT ani VYVRÁTIT, že tu kdysi mezi námi byli.Stopy sice zanechali sami lidé že se mohli s něčím takovým setkat. Jak by se jinak potvrdil tak prudký nárust moudrosti a techniky lidstva, než zásahu zvenčí. Proto 5* za to že se tvůrci tohoto témata nebáli. ()

wooblood

Hodnocení tohoto filmu mi oscilovalo mezi 3 a 4 hvězdami. Nakonec jsem dal 4, ale je to 4 s velkým mínusem. Tento díl rozhodně nedosahuje kvalit svých předchůdců. Filmová atmosféra předchozích dílů je naprosto skvělá, jedinečná a nový díl ji bohužel postrádá. Harrison Ford je samozřejmě skvělý, ostatní obsazení také není zlé, stejně tak výkony. Co mi hodně nesedělo tak byl konec filmu a přerod filmu do žánru scifi. Velká škoda... ()

Muad

Indi je zpět a já jsem rád, už jen za ten návrat. Má sebou sice krajně otravného syna, ale pořád to dokáže rozjet vráskám navzdory. Spielberg si hraje s mimozemšťany celý život, proto se není čemu divit, že do toho nakonec zatáhl i Indiho, to pro mě v širším kontextu jeho filmů není problém. Důležité je brát v potaz i to, že Indiana Jones je odraz pulpových románů a v 50. letech letěli mimozemšťani. Zaráží mě jenom množství digitálních efektů, které na mě působily tak nějak nepatřičně. Jestli Indi mlátí nácky, nebo komouše je celkem jedno, pořád mu to jde stejně dobře. Kate Blanchet nebyla ani tak záporná postava, podle mě ve většině předchozím filmu nebyla ryze záporná hlavní postava, až na Temple of Doom, takže hodnotím její herecký výkon jako velmi dobrý. Líbila se mi. Celkově jsem velmi spokojený. ()

marsulka

nevím,kdo je gudaulin, ale jeho hodnocení filmů se mi líbí a skoro pokaždé s ním souhlasím, tže když vidím, že daný film ohodnotil, přečtu si to a většinou už nemám zapotřebí sama něco psát :)) ; tím chci říct, že souhlasím i tentokrát :))) ()

cooler

Je pravda,že tento čtvrtý díl se nepovedl tak skvěle jako první tři díly a hlavně za to může průměrný scénář.Ale naštěstí jsou Steven Spielberg a Harrison Ford stále ve formě a tak vznikl velmi dobrý dobrodružný filmeček,který musí potěšit každého milovníka tohoto žánru. ()

Drslw

Po internete nejaký čas koloval hoax, že vraj nejakí vedci zažalovali tvorcov tohto filmu kvôli lebke - vraj im tú pravú ktosi kdesi ukradol (v Belize) a tá z filmu je jej podozrivo podobná. Za čo by som však tvorcov zažaloval určite ja, tak za totálne a úmyselné porušenie všetkých mysliteľných vedeckých zákonov, a to najmä z týchto odborov: fyzika (obzvlášť fyzika ľudského tela, fyziológia a biomechanika), logika, pravdepodobnosť a samozrejme história!!! Točil som hlavou ako na tenise...! Namiesto osobností figúrky, namiesto deja lunapark, humor žiadny alebo trápny. Jediný gag, ktorý stál za to, bol ten záverečný s klobúkom, čo sa však po takom zlom filme dá označiť iba za premárnený nápad. Veľmi-veľmi zlé...! Niežeby nám režisér zinfantilnel - Steven Spielberg bol infantilný vždy. Skôr sa dá povedať, že sa umocnil! ()

mpet

Asi nejslabší Indiana Jones jaký byl natočen. Ford už na to nemá, přece jen už mu bylo přes 60 let, když se to natáčelo. Shia LaBeouf mi tam po většinu filmu moc neseděl, ale měl i dobré momentky a nakonec jsem si na něj zvyknul. Co mi ovšem vadilo snad nejvíc byli ty Rusáci a až moc ulítlej děj. Chtěli návrat legendy ve velkém stylu a tak to filmaři až přepískli se všema těma trikama tou snahou o velkolepost a těma nemožnýma situacema. ()

ferda12

A nic nebude jako dřív! I na tenhle film doplatilo to, že dříve už to bylo o dost lepší a divák v dnešní době žádá něco extra. ()

Tlaulí

Indiana Jones byl pro mě synonymem dobrodružného filmu v tom nejlepším smyslu slova. Stejně jako jsme v dětství hltali werneovky a milovali Vinnetoua, myslím si, že v určitém věku by každej kluk chtěl být Indiana Jonesem - dobrodruhem, který při pátrání po starodávných cennostech cestuje po celém světě, potkává zajímavé lidi a v nekonečné řadě nebezpečných situací alespoň jednou denně riskuje život. První tři filmy s Indiana Jonesem měly hodně společného - jednoduchý (ale ne primitivní) příběh, krásné exteriéry, příjemný humor a především to neuvěřitelné kouzlo, že jste se při jejich sledování těšili na každou další scénu, která přijde. To platilo až do roku 1989. Čtvrtý Indinana Jones je naprostá šílenost, "díky" které nebude (zejména pro mladší diváky) Indy takovou ikonou, kterou navždycky zůstane pro nás, starší. Souhlasím s golfistou, souhlasím s Enšpíglem. Mám rád triky. Ve Star Treku, v Pacific Rimu .., ale NE v Indiana Jonesovi. Když tedy pominu začátek filmu, kdy Indy přežije atomový výbuch, zavřený v letící lednici .., když přijmu fakt, že Indy má se svojí dávnou láskou syna typu Shii LaBeoufa (to už se jim mohl narodit rovnou černoušek), nepřekousnu ten naprosto šílený závěr! Pokud šlo o to zesměšnit a pošlapat kult Indiana Jonese, tak se to tedy podařilo na jedničku. Je ale o to smutnější, že se o to postaral Indyho "duchovní otec" Steven Spielberg. Pro mě 50% a snad největší filmové zklamání (následované Prométheem). ()

BH7

Možná ještě o chlup lepší a zajímavější díl, než ty předchozí. Navzdory stárnoucímu Fordovi se děj moc povedl a zasloužil se o to samozřejmě mladý, bujný Shia. Jediná věc, co mi moc nesedla, byl trochu přepálený konec, ten mohli více zkrotit jako v minulých dílech. ()

trulda

Myslím, že hodnotit čtvrtého Indyho pouze v kontextu předchozích dílů je chyba. Jistě, v porovnání s křížovou výpravou nebo legendárními dobyvateli je úroveň čtyřky někde mezi 50-60%. Pokud ale křišťálovou lebku srovnám s ostatními adventure filmy co se dnes točí, svých 72% (a ode mě nahoru zaokrouhlené ****) má naprosto zaslouženě... ()

sun.eagle

Indyho jsem nikdy nijak zvlášt nebaštil, a sem tam se na něj podívám v TV tak nějak z nudy když tam fakt nic lepšího není. A přesně takhle nějak se ke mně dostal i tenhle příběh chlapíka s kloboukem a bičem. Jako podle šablony je tam přesně to co jsem od toho očekával, a nejvíc ze všeho mě zaujal pro mě nejlepší záporák celého Indiho vesmíru. Cate Blanchett je prostě jenom jedna. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)