Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

samuelsson

Colateral je film, kde naozaj neviete predvídať, čo sa stane v najbližších minútach (pokiaľ nerátam úplný záver, ale predsa len to je americký film s Tomom Cruisom...). Na začiatku sa rozvinie romantický románik o taxikárovi s veľkými ideálmi a bohatou právničkou, ktorá je vystresovaná a potrebuje podporu, ktorú nájde práve v spomínanom taxikárovi. Tento románik sa náhle ukončí a už to ide z jednej akcie do druhej s nasledujúcim pasažierom: nájomným vrahom(Tom Cruise). Výplň medzi dvoma akciami, teda vraždami, tvoria rozhovory medzi taxikárom a vrahom o skazenosti tohto sveta, ideáloch a neuskutočnených snoch. Z týchto rozhovorov si môžete aj niečo užitočné zobrať k srdcu. Problém tohto filmu je len jeden a ten ho stál aj jednu hviezdičku: je príliš rozvláčny. Aj keď netuším čo sa stane v najbližšej minúte, minúty sa postupne stanú dlhšími a dlhšími, až nakoniec trochu dúfame, aby sa to už skončilo. Pre toto, ale aj mnohé iné štyri hviezdičky. ()

gotham

Na první pohled děj nenabízí žádnou velkou atraktivitu, příběh o tom, jak se jeden nájemný zabiják nechá vozit nic netušícím taxikářem od jedné zakázky ke druhé nedává příliš prostoru pro parádní podívanou. Když to ale natočí Michael Mann, taxikáře si zahraje vynikající Jamie Foxx a Tom Cruise si střihne vrahouna, hned je to zajímavější. K tomu, aby Collateral byl úspěšný, potřeboval Mann nutně skvělé herce, protože ty prakticky neslezou z plátna. Tom Cruise hraje pro něj velmi nezvyklou roli a je to možná jeho nejlepší herecký výkon, no a Jamie Foxx se tímto filmem vyhoupl do první ligy a stal se hollywoodskou ikonou. Jejich konfrontační rozhovory jsou úžasné, také je zajímavé sledovat reakce Jamieho Foxxe na nepředvídatelné situace, které mu Cruise připraví a nakonec tím z něj udělá lepšího člověka. 90% ()

MetalLizard

Neznám nic jiného, co by mělo dokonalejší zápletku než Collateral. Nájemný vrah Vincent v podání Toma Cruise je podle mě naprosto skvělý. Atmosféra v tomto filmu je tak hustá, že by se dala krájet. Tento film naprosto miluju, protože si pokaždé dokážu užít každou vteřinu jeho příběhu, který šlape jak hodinky. Opravdu se mi líbí, jak si tvůrci dokázali pohrát s protnutím osudu třech lidí. Kromě toho ta hudba . Mňam !. Za mě 5* a nikdy méně ! ()

egbert

Výborně natočený příběh vztahu dvou lidí, kteří se každý po svém setkávají a vypořádávají s anonymitou velkoměsta. ()

BenchPress

Film u kterého bych dlouho přemýšlel, jestli 4 nebo 5 hvězdiček. Perfektní Cruise, který snad toho zabijáka dělá jako vedlešák vedle chlapa, který si neplní svoje sny a pouze celé noci přemýšlí nad životem. Paráda od prvních minut. Nakonec jsem asi přisný a dám 4/5. Vynikající je scéna v Clubu Fever. 4/5 ()

Kuker_Benny

No, nebudu se hádat s povolanějšími, zda to je či není dobrý film, vždy vkládám jen a jen vlastní pocit. A můj pocit z tohoto počinu je - vlastně dlooooouhááááá nudááááá, jak by jistě podotkl Homer ze svého gaučového důlku. Cruise a la Brežněv, Foxx coby Michal Nejezchleb z Vyškova, psychoanalýza v taxíku, nějaké to pif paf. Nezlobte se, filmoví přátele, ale moje hodnocení je vlastně velmi dobrosrdečné. Co se týče prostředí je noční LA jistě velmi atraktivní artikl a Mann se svým kameramanem ho využil do posledního záběru, ale to filmu stejně moc nepomohlo. Sice nápad s uneseným taxikářem, který by na konci jisto jistě "spáchal sebevraždu" je vcelku povedený, celý ten rozvláčně rozmočený běh to celé poněkud zabil, ()

nikkittka

Vlastně docela velké zklamání.Mann nezapře zkušenost s žánrem,umí si zručně pohrát s napětím a výstavbou postav (jamie Foxx podává životní výkon,Cruise se též překonává),ale celou dobu jsem se nemohla zbavit pocitu,že sleduju velmi dobře natočený a zahraný televizní film.Možná to bylo tou digitálkou,možná jsem prostě divná,ale takhle si zkrátka a dobře kinofilm nepředstavuji,jakkoliv je na něm znát zkušená ruka protřelého tvůrce. ()

route60

Výborná réžie Michaela Manna povýšila Collateral do špičky krimithrilleru, makat jako taxikář není dvakrát jednoduché a kord když si vás stopne nájemný vrah, nikdy jsem moc nemusel Toma Cruise ale v Collateralu byl výborný a Jamie Foxx prokazuje že je výborný herec. ()

PamelaJJK

Ukázkový thriller s úžasným Cruisem, kterému je vyrovnaným partnerem Foxx. Pár malinkých mínusů jsem sice našel (scéna z diskotéky), ale ty na druhou stranu předčí velké plusy (např. za soundtrack, za jedinou scénu se Stathamem,...). A tak je plný počet více než oprávněný. Vysloveně mě nadchla kamera. Budu sice opakovat, co se objevilo už v několika jiných recenzích, ale nemůžu jinak. Záběry LA ze všech možných míst jsou úchvatné a dokonale rámují atmosféru. A taky je zde přehršel vtipných hlášek, které Vám vyloudí na tváři pobavený úsměv. Shrnuto: Dokonalá kvalitní zábava. A o tu jde přece až v první řadě... ()

calculus

Kdepak, nebylo to ono. Děj je postavený na naprosté náhodě (proč ne), daleko ovšem nedoklopýtal. Jestli zde šlo hlavně o to, jak vykvasí malér Maxe s Vincentem v taxi nočního L. A., pak to z pohledu scénáře i herců mohlo vypadat docela jinak. Závěr v tradičním megalomanském stylu s vrtulníky nad městem a s přijatelným, ale úplně nudným koncem. ()

vodkasesemte

vítr před režisérskou bouří, která se naplno projevila v nedalekém Miami na Floridě. Phobia excelentně, nechápu, jak se to místním květinkám, ačkoli Jamík Foxu je určitě k sežrání jako každej exotickej negr, mohlo tolik líbit - ten film totiž nezanechává hlubší dojem, vubec jsem ani netušil, že Cruis v něčem podobném hrál. 2020 7 I got lucky with the lights (2x a pak na konci). Its only a dead guy. I should only kill ppl after I get to know them? Six bilion ppl on the planet, an you are bent out of shape bcs of one fat guy. You just taking out the garbage? Something like that. Dont let me get cornered. You dont have trunk space. If you open that trunk, they go inside. You attrack attention, you are going to get ppl killed who didnt need to be (další dobrej skutek - nic není náhoda, ale joko jsem nepochopil, proč na sebe upozornil tím tlaksonem - musel si toho všimnout i on). You like jazz? Not that much. Poprvý mi dochází (nikdy jsem to pořádně neviděl) že ty taxikáře jen využívá - zpusob, jak to hodit na někoho jiného. Ale dělá spoustu chyb - třeba ty rozhovory s tím dispatcherem, nebo se nechává vidět personálem na místě činu. Keep the change. They project onto you their flaws. What they dont like about themselves, their lives, whatever. They rank on you instead. How do you know? I had a father like that. Mothers are worse. What happened to your father. Hated everything I did (zbav se zbrojení - dopadlo to stejně). Take comfort in knowing you never had a choice (něco na ten zpusob). Out of options. Dont know no Felix. Shit happens. Got to roll wit it. Adapt. Life is short (Miami Vice). Only thing didnt show up was the Polish cavalry. Thats what I do for living. They all got that - witness for the prosecution - look to me. Theres no good or bad reason to live or to die. Thats us. Lost in the space (nihilist). I think you low, way low. Like, what were you? One of those institutionalized raised guys? Anybody home? The standard parts that are supposed to be there in ppl, in you arent. Of all the cabbies in LA I get Max - Sigmund Freud meets Dr. Ruth. Answer the question (s tím nepočítej). Dneska se mi něco podobnýho přihodilo -- todle by rozplakalo i tvrdýho chlapa. Being hypnotized by daytime TV for the rest of your life. That was just a born-to-lose deal. Slow down. New news. It doesnt matter anyway. What does it matter anyway? We are all significant out here in this big-ass nowhere. Twilight Zone shit. Says the badass sociopath in my back seat. What does it matter? ()

zerk0

Thriller s "temnou" atmosférou a perfektným Cruisom, ktorý ma v netradičnej úlohe príjemne prekvapil. Foxx fajn, no miestami ma už trochu nudil. Nebyť toho nedotiahnutého konca, hodnotil by som za 5*. No aj tak veľmi podarený a napínavý trhák. 8/10. ()

Jadro

Milujem tento film. Jednoducho, kto si ho pozrie, tak vžite sa do úloh postáv a najdite mi jedinú nereálnu vec, miesto, časovú líniu alebo spôsob spracovania. Neviem, či som niekde videl také krásne zábery nočného Los Angeles, podporované bezchybnými hereckými výkonmi... ()

Reiner

Nemohu dát plný počet pro, dle mého, nedokončený závěr. Ten se mi nelíbil. Celou dobu hezké a napínavé a ke konci? Useknuté - mohlo to být naopak daleko zajímavější a epičtější (to je slovo :-D). Prostě ke konci chyběl dech... Celkově ale jinak super podívaná ve světě nájemného vraha i když důvěryhodnost musí jít stranou - podle toho jak pracoval by ho brzy našel každý ;) 85% ()

elanista1

Chladnokrvný thriller, ktorý ma v istých momentoch prekvapil a v istých rozosmial, ale po celý čas držal v napätí. Sivovlasý Tom Cruise je v nezvyčajnej roli veľmi dobrý, takisto Jamie Foxx a tiež krásna pani právnička. ()

daniel.98

Velmi dobrý thriller, který perfektně vystihuje to, jak jenom jedno osudové rozhodnutí může způsobit úplný převrat ve vašem životě a udělat z něj boj o holý život. Cruise v roli Vincenta je jako vždy výborný, a Foxx taktéž. Vynikající jsou také noční záběry města a hudba Howarda. Digitální kamera mi zde kupodivu vůbec nevadila. Nebýt několika zásadních trhlin ve scénáři, tak by to bylo za 5. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)