Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

kubilov

Collateral je další ze skvostů z dílny perfektního režiséra Michaela Manna, ve kterém opět prokazuje, jak skvěle umí vytvořit vztah mezi dvěma relativně odlišnými muži, jaký má cit pro budování napětí a vhodné doplnění hudbou. Také Mannovým akčním scénám se málokterý režisér dokáže minimálně vyrovnat, v tom všem je to skutečně originální a velmi schopný filmař. Samotný film je pak divácky velmi atraktivní, od poetických jízd v taxíku a počáteční pohodičky k nekompromisní vyvražďovací scéně v nočním klubu je to radost se dívat. Ústřední herecká dvojice působí jistě a hraje velmi příjemně, Jamie Foxx se pro svou roli takového trochu ňoumy skvěle hodí a i Tom Cruise mě překvapil, jelikož nesmlouvavý a necitelný zabiják mu také šel na výbornou. Jada Pinkett Smith toho moc odehrát nestačí, za to Marka Ruffala jsem poznal až když bylo pozdě, což nevím jestli svědčí o dobré práci maskérů nebo jen o jeho naprosto upozaděné a téměř zbytečné roli. Velmi silné 4* s tím, že Mann stoupá na nejvyšší příčky Hollywoodu. ()

BadAs

spolu s mohykanem nejlepší film od mana ...nelítostný souboj se mi nelíbí je hoodně přeceněny ..takže tom cruise ási tady vystřihl fakt uplně jinou postavu a j tu v tý šedé dost cool ()

Daryl.Dixon

Pokud chcete sbalit sexy holku, tak jí dejte pohlednici romantického ostrova, kam se nikdy nepodíváte, a hned vám dá na oplátku svoje číslo. No, a když před ní pak rozstřílíte nějakého člověka, tak se jí už zaručeně nezbavíte. Jinak dobrý thriller jen kdyby nebylo těch klišé, jako že v nejméně vhodnou dobu nemáte v mobilu signál, nebo došla baterie. ()

anyonecek

Tak tohle bylo velice příjemné překvapení, v které jsem snad ani nedoufal. Skvěle sehrané dialogy v taxíku mezi Maxem a Vincentem, naposledy si pamatuji něco podobného z filmu Heat, při rozhovoru Al Pacina s Robertem De Nirem. Perfektní hudba, která měnila styly v průběhu celého filmu, ze smutné na akční atd... Vizuální stránka večerního LA opravdu úžasná a hlavně perfektní Tom Cruise, který do role zabijáka se svými šedivými vousy a černými brýlemi skvěle zapadl a perfektně se doplňoval s Jamiem Foxxem alias klidným brýlatým taxikářem. A koukám, že je to zrežirované stejným režisérem jako Heat, takže už vidím tu podobnost. Klobouk dolů. ()

Dzegr

(1) "Take comfort in knowing you never had a choice." (2) "Koukni na sebe. Ubrousky, čistej taxík. Nikdy vlastní firma. Kolik sis našetřil? Někdy. Někdy si splním sen. Jednou se vzbudíš a zjistíš, že se nic nestalo. Že je všechno úplně jinak. Už to nestihneš, protože seš starej. Nestalo se to a nestane, protože si ten sen nechtěl nikdy zrealizovat. Zasuneš to do paměti, pak na to zapomeneš ve sklápěcím křesle do konce života hypnotizován každodenní televizní zábavou. Přitom stačilo složit zálohu na auto. Nebo ta holka .. určitě ji ani nezavoláš. Proč do hajzlu ještě řídíš toho taxíka?" ()

Berty00

Neviem,namňa to bolo príliš slabé...Už ten začiatok bol pomalší a počas filmu sa toho veľa nestalo no koniec už bol dynamickejší....Na tú nomináciu by som čakal lepší výkon Foxxa no musím povedať že Foxxovi tie okuliare pristanú... ()

Guran

Výkony obou hlavních představitelů nikterak nepřesvědčí. Z námětu se mohlo vyždímat více a hlavně ty nelogičnosti a chyby film hrozně sráží. SPOILERY! Už jste někdy viděli, aby taxikář, který právě přežil autonehodu dokázal přeprat strážníka a ještě ho připoutat? Nebo, viděli jste někdy jet policejní hlídku v autě samotného? Dokázali byste vůbec postřelit špičkového vraha z dělky pěti metrů a to jste v životě nestřeleli ze zbraně? Tyhlety nelogičnosti hodně film schazují a ani Tom Cruise a Jemmie Foxx film v žádném případě nezachrání. Zatím nejlepší film Michaela Manna je Veřejní nepřátelé. ()

Brano

Nezáživný film od začiatku do konca. Príbeh o tom, ako si nájomný vrah stopne taxík a ten s ním potom bude musieť jazdiť po všetkých vraždách. Cruise ani Foxx nijak zvlášť neoslnili. Pre mňa podpriemerný thriller. ()

helrohir

Famózne vygradovaný thriller spájajúci psychologickú rovinu dvoch protikladných postáv a ich "osudového" stretnutia s vizuálne atraktívnou akciou podporenou skvelým hudobným podmazom. Z hľadiska réžie nie je čo vytknúť, proste Mann využíva tie najštýlovejšie spôsoby prezentovania danej scény a voľba digitálnej kamery ako prostriedku k dosiahnutiu čo najvyššej autenticity filmu je skvelým odrazovým mostíkom k vytvoreniu úžasnej atmosféry nočného L. A. Cruise a Foxx sú vo svojich rolách výborní, pričom trochu u mňa vedie Cruisov badass Vincent pred akadémiou nominovaným Foxxom. Jedinou vadou je podľa mňa trochu nedokonalý scenár, ktorý sa pár krát "prispôsobí" príbehu miesto držania sa autenticity a naviac nám predkladá trochu prvoplánový záver. 80%. ()

1V4N

Tom Cruise a Jamie Foxx sa hodia do tohto filmu ako „riť na šerbeľ“. Napínavý thriller, ktorému nie je čo vytknúť. Doteraz si podľa mňa Max hovorí: V Los Angeles je veľa taxíkov. Prečo musel nastúpiť akurát do môjho ? ()

Sssiksseilor

Millions of galaxies of hundreds of millions of stars, in a speck on one in a blink. That's us, lost in space. The cop, you, me... who notices? ~ Ultimátní Mann jízda! Ať si každý píše, co chce, tak scénář je výjimečně u podobného typu filmu dokonalý a to úplně neskáču radostí do stropu ze zakončení. Collateral je zážitek; samozřejmě styl, jakým je napsán a zahrán Vincent vydá sám za sebe, ale i celá režie, luxusní kamera, snové noční Los Angeles, prvotřídní hudba a mnoho dalšího je plně okouzlující a extrémně kvalitní. Zkrátka unikátní filmový zážitek plný silně inspirativních momentů a vrchol americké thrillerové tvorby. ()

mrclTV

Celkom hustý nielen konverzačný thriller a jedna z lepších Mannoviek. Človek by si povedal, aký nenápadný film, a práve v tom je chyták. Film má celý čas postupne namotával a definitívne ma dostal s príchodom Audioslave (jednej z mojich top kapiel) do filmu, a s tým súvisiaca scéna...kvalitka. Svojou trochou prispela aj inak naopak dobre nenápadná hudba a seriózne obsadenie. Nie je to super-film, ale je napínavý, tajomný a akčný tak akurát aby vám zaručil slušné pozeranie. Tesné 4, ale predsa len 4. ()

Plastík

Zajímavý příběh. Vzal bych nohy n ramena hned při pohledu na první mrtvolu. Ať se vzala, kde se vzala. Asi se mi to lehce říká. Napínavé, dobrodružné. ()

Jehan

Zkraje trochu ukecané, ale pak se to rozjede. Výborně rozehraná šachová partie, kdy bílý určuje hru, ale černý to nevzdává. Možná spíš kvalitní rutina, což nevadí. ()

SAINTS

Michaele Mann v najlepšej forme.Dvojica Cruise Foxx funguju vynikajuco a nie len preto že su uplne odlišny.Collateral je jeden z tych filmov ktore sa oplati vidiet aj viac krat a stale vas nenudi. ()

Ukrizku

Vysoké hodnocení mě nadchlo i přesto, že akční nevyhledávám. Ale tady musím souhlasit s tím málem, co dal jeden můj tv idol - dějově chabé, nelogické a bez napětí. Škoda času, jen Tomík mě udržel v bdělosti. ()

Kutkey

Nebylo to špatné, dobré herecké výkony, prupovídky Toma Cruise i příběh. Bohužel příliš utahané a místy pár nedotažených dějových linek. Velmi jsem váhal mezi 3* a 4*, ale myslím, že kdyby byl film dlouhý, tak o půl hodiny méně a více dotažený, tak by byl daleko lepší, a proto jsem se nakonec rozhodl pro silné 3*. ()

PlayEasy

Naprosto brilantní Thriller, jehož režisér (bravo pane Manne!) ze zdánlivě jednotvárného tématu vyždímal, co se dalo a natočil jeden z nejlepších adrenalinových Thrillerů všech dob, jenž zvýrazňuje a podtrhává dokonale napínavá a správně akční závěrečná honička a výborné dialogy v taxíku. Jamie Foxx dostal roli přesně ušitou na sebe a správně ji využil. Nabarvený Tom byl v roli nemilosrdného zabijáka dokonale chladný, přesto šarmantní a jeho vtípky byly super! Kdežto takový Ruffalo úplně neseděl - možná hraje detektivy až příliš často. Zkrátka toto bylo sólo dvou hlavních charakterů a jejich vnitřního souboje ... Jak tedy vidíte, nejde jen o to dostat skvělý nápad, ale zrealizovat jej a tady "Collateral" je toho ukázkovým příkladem! 95% ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)