Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

karlee

Slušné, hlavně první polovina, pak to zbrzdí "filosofické" kecy, závěrečná akce mě taky moc nevzrušila. Ale v rámci žánru nadprůměr. ()

vZeč

Tohle je z nějakého důvodu srdcovka a film, jehož ATMOSFÉRU chci napodobit, až budu jednou slavnej režisér. Protože... kouzlo noci, ti dva a noční LA, kterou ani jeden z nich nezajímá, parádně sedící soundtrack (tady jsem poznal Audioslave a zamiloval si je), kamera, jejíž záběry "dýchají" a rýsuje se tu silná historka, kde je ve výsledném vystupování z nadzemky víc osudovosti než když se zachraňujou planety, vesmíry a budoucnosti všehomíra. ()

Ashnobe

Super! Trochu mě to překvapilo, protože nepatřím úplně k těm, kteří by Michaela Manna vynášeli do nebes, ani "klasika" jako Heat mě až tak neohromila. Budu si muset Collateral sehnat i v originálním znění a uvidíme po dalším shlédnutí, ale musím říct, že jsem docela nadšen :). ()

departed

Co se mi na Mannovo filmech líbí je onen vyleštěný vizuál, kór v noci, kdy díky digitální kameře působí vše mnohem melancholičtěji, dále práce s close-up kamerou, kdy si v některých záběrech připadáte jako kdyby jste byly přímo vedle Cruise, který mimochodem svého filosofujícího zabijáka hraje naprosto skvěle, ozvučení při přestřelkách, kdy je cítit každý výstřel, nebo hodně chytlavá hudba, bez které by byly scény jako ,kojoti a Audioslave', či ,přestřelka v baru' jen dobrými scénami. Jenže právě díky hudbě, špičkovému ozvučení a precizní kameře jsou to scény, které se z hlavy díky své stylovosti jen tak nevymažou. ()

Stanix

Více než poctivá porce hutně temné kriminálky, s excelentním ozvučením a gradací až do konce. Víc netřeba dodávat, nutno vidět. ()

Rimland

Ultimátní neo-noir, v jehož hlavní roli je (krom dua Cruise-Foxx) fantasticky digitálem nasnímané noční L.A. Film, který v sobě skrývá mnohem víc než jen nadstandardní thriller, i když se to na první pohled nemusí zdát. Chybky by se samozřejmě našly (kde ne) a ač i já se klaním k názoru, že ten „hollywoodský“ závěr by v reálu neobstál, s přibývajícími zhlédnutími jsem přesvědčen, že to ze symbolického (a poetického) hlediska jinak ani skončit nemohlo. ()

Shitonit

Dal jsem čtyři hvězdy, a jak nad tím tak po letech dumám..klidně bych měl dát i pět. Ten film si to zaslouží. Jednoduchý děj, který se podařilo dokonale rozehrát, rozprostřít, něco jako když někdo otevře moc hezký deštník, který se vám moc moc líbí, a snad začíná i pršet, tak by jste ho chtěli mít, použít, prostě to chcete, deštník se nečekaně roztočí až vám přechází zrak, a najednou ho neviditelná ruka osudu zavře a vší silou vám ho vrazí do prdele.. a vám... se to pořád líbí..Tom sic hraje tak na 50%, ale závěrečný úmrtí zvládá vcelku dobře, takže mě to celkově hezky zorgasmilo. ()

celticek

Už jsem to kdysi viděl, nevím proč jsem nehodnotil. Ale asi je to dobře, protože si pamatuji, že se mi to docela líbilo. Teď ovšem budu hanit, je to příšerné. Zvládl jsem ještě začátek, ale od té doby, co přistane první oběť na kapotě taxíku to jde z kopce. Obstojná je hudba a scéna v klubu. Jinak je to pohádka o řidiči, který zlikviduje nájemného vraha, ikdyž ani neumí odjistit pistoli. ()

Ex_Machina

"Ak by som zomrel v metre v LA, tak by trvalo aj niekoľko dní kým by si to niekto všimol." Povedal Tom po tom ako nastúpil na zadné sedadlo môjho taxíku a ani nevedel ako blízko pravdy bol. Ak by si chcel aj napriek mojim protestom elegantný nájomný vrah zo mňa urobiť vodiča pre jeho zbesilé plány a tým započať nočný lov na vybraté obete, všetko by bolo ešte kóšer. Ale keby jeho posledná obeť bola potencionálna matka mojich detí, tak by som to bral osobne. Tom ako sivovlasý zabiják má niečo do seba. 100 percentný profesionál s ťahom na bránu, ktorý si zachováva chladnú hlavu za každých okolností. Obete sa vŕšia a tempo graduje. ()

papadoce

Míša Mužž, režisér veľkých vecí ako Posledný Mohykán alebo Horlivosť, nám prišiel s nezvyčajnou zápletkou. Nájomný vrah si vezme taxi a ide vybaviť behom jednej noci niekoľko nepohodlných svedkov. Jamie Lišiakk čoby taxikár, Tomáš Plavba ako zabijak Vincent a mnoho veľkých a väčších mien v malých rolách, Jason Statham, Javier Bardem, Mark Ruffalo, nám sľubujú celkom slušný zážitok. Film má nápad aj šťavu, ale priznávam, že mňa málinko vyrušoval pomerne deravý scenár. Niektoré veci mi z pohľadu logiky nesedeli už na prvý pohľad, čo zákonite vyúsťuje do odoberania hviezd. Osobne si nemyslím, že 80% je to najsprávnejšie hodnotenie, i keď s červenou súhlasím. Veľmi ma bavil záver, mal v sebe oveľa viac šťavy a napätia než zbytok filmu a preto sa prikláňam k štvorke namiesto troch. Čo ale navždy ostane typickým znakom Collateralu ??? Predsa Tomášove šediny, heh. Dobrý thriller. ()

J.e.r.e.c

Buddy thriller postavený na jednoduché, ale do mrtě vytěžené zápletky, a zabalený do špičkové filmařiny. Záběrování, střih, dialogy, práce s napětím, soundtrack. Super Mannovo řemeslo v záři neonových světel neklidně tepajícho velkoměsta je radost sledovat. Cruise by měl hrát záporáky častěji, tahle poloha mu zatraceně sekne. Nemluvě o šedivém přelivu! 78 % ()

Unka

Já už moc objektivní k tomuhle filmu být nemohu. Vlastním soundtrack, trailery a klipy si pouštím pořád (stejně jako hudbu - mimochodem, absolutně dokonalou!), dokonce jsem začala mít velmi ráda Toma Cruise (to říkám schválně značně eufemisticky, protože nechci vypadat jako hormony naprosto převálcovaná puberťačka: "Tome! Ach, Tome!!!"). Donedávna jsem jím přímo opovrhovala. Tak si vlastně myslím, že to je nakonec největší důkaz toho, že tenhle film prostě JE úžasný a i když v něm je pár dějových zvratů vykonstruovaných - za účelem splnění zájmu tvůrců - trochu proti logice, pro mne absolutní číslo jedna tohoto roku. PS: Mně to jako hollywoodský konec nepřipadá. Kdyby takový byl - pozor spoiler!!! - musel by Vincent přežít, ne? :o) ()

maeb

Skoda, ze v tomhle filmu hraje Tom Cruise. Dokazu si predstavit, co by s takovouhle postavou dokazal udelat najaky skutecny herec (rekneme Colin Farrel). Tom je moc spatny herec a to je videt i pres to, ze je v Collateral lepsi nez ve vetsine svych ostatnich filmu(to neznamena, ze dobry). Pri jeho kreaci na tema umirani rvalo cele kino - smichy. Skoda, ze je Collateral tak dlouhy. Specialne ke konci je to strasne utahane a k zivani nutici. Nektere dialogy pak (nejen ke konci) casto az prilis pripominaji zvasty (mezi nimi je kralem ten o Rwande). A konecne skoda konce filmu, ktery je totalne hollywoodsky, tj. klisovity a nezajimavy. A autori se neubranili ani nesmyslnostem (Cruise nastupujici do jedouciho metra apod.). Proste konec je ten nudnej standard, kterej je videt v kazdym druhym filmu. Ale abych jen nehanel: Foxx je docela dobry, napad filmu pomerne originalni a zajimavy (proto jeste vic zamrzi nudny konec) a konecne je Collatral perfektne natoceny - Michael Mann se nezapre. Celkove ovsem zklamani, ktere bych od rezisera filmu jako Posledni Mohykan nebo Nelitostny souboj necekal. ()

Sir Ludvig

Po istej dobe thriler na ktorý sa nezabúda. Do úplného maxima chýba naozaj malo, no je to v mojom rebríčku filom ktoré odporúčam a pritom nie sú za stovku ten titul ktorý stojí za videnie. Ak ste čítali recenzie na nete, tak len toľko, že každá veta z nich je pravdou, a ak vás navnadili, tak si tento film určite pozrite. Poklona pre všetkých zúčastnených... ()

zomb0

Tak táto postava Cruiseovi vôbec nesadla. Naproti tomu Foxx bol dobrý, ale aj tak to bolo dost úbohé a ten koniec...ten ma dorazil.. ()

Prubner

Kritikové se všude rozplývají nad tím, jak je to geniální thriller, ale to není ani náhodou. Pro mě je ovšem největší problém v tom, že Cruise jako zabiják je mi v tomto filmu mnohem sympatičtější než taxikář Foxx, který je mi naprosto ukradený a tudíž pro mě tady napětí nefunguje. Cruise v tomto filmu prostě Foxxe přehrál a klidně mě můžete mlátit Foxxovým Oscarem za Raye přes hlavu, je to tak. Možná kdyby si herci své role vyměnili, byla by to jiná káva a režisérova snaha by nevyšla naprázdno. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)