Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Cocacolix

Menší projekt Michaela Manna, který spousta lidí nezná. A je to velká chyba. Cruise po letech dokazuje, že s dobrým režisérem dokáže hrát. A režisér zase dokazuje, že je možné natočit film, který nebude plný chyb v akčních scénách, a že ony scény budou mrazivě realistické a víc než působivé ()

Beky

Cruise jako záporák........to si nechám líbit!!!!!!!..vynikající atmosféra filmu, dva perfektní herecké výkony, vkusná hudba, a opět vizuálně přitažlivý Mann.....čistých 80%!!!!:) Jednou větou: Cruise by mohl klidně hrát v T4, protože s jakým nasazením likviduje členy gangu na diskotéce bere dech!!! ()

July

Pozor - pár malých spoilerů! Výborný thriller s atmosférou, zajímavou kamerou a skvělými herci. Ve scénáři bylo pár malých dírek (Max se u "jazzmana" ani nepokusil zeptat, jestli může na záchod - většina lidí by i tuto mizivou šanci na únik využila; poté, co Max bleskově vyběhl šestnáct pater, nebyl vůbec zadýchaný; po ošklivě vypadající bouračce byli oba pasažéři vozu prakticky nezranění, měli jen pár škrábanců), ale ty jsou asi v každém filmu. James Newton Howard je úžasný skladatel filmové hudby a Collateralem se opět blýsknul. Zajímavé jsou i okamžiky, kdy se nájemný vrah téměř rozhovoří o sobě, a Maxova slova o něm před bouračkou. Takového "sociopata na zadním sedadle" bych vážně potkat nechtěla. ()

youtoo18

Ďalší výborný thriller od Michael Mann. Film ma skvelú atmosféru nočného mesta sprevádzanú peknou hudbou do ktorej sa hneď vžijete a ostávate v napätí. Režisér opäť používa v niektorých záberoch digitálnu kameru čo nie je na škodu. Herecké obsadenie a charaktery jednotlivých postav sú výborne. Music by: James Newton Howard ()

BS

Dá se říci, že je to kvalitní thriller, kterému ale k dokonalosti pár krůčků chybí. Škoda. Foxx je vážně skvělý! ()

lennyd

Max (Jamie Fox) je obyčejný taxikář, se svými přáními, tužbami a sny (např. vybudovat si svoji luxusní přepravní společnost a nedřít jen pro cizí). Jednoho dne se ale celý jeho život převrátí vzhůru nohama, když do mu do taxíku nasedne další pasažér, Vincent (Tom Cruise). Ten je totiž nájemným vrahem, a Maxův taxík potřebuje využít jako dopravní prostředek při "šichtě". To ale Max nemůže nechat jen tak, zvlášť, když jedním z cílů je Annie (Jada Pinkett Smith), předchozí Maxova cestující ... Michael Mann takovéto filmy umí - na první pohled se celý film tváří nenápadně (a někoho taky může vyděsit ta délka), ale od prvního okamžiku je život Max servírován tak příjemně, že se s ním člověk stoprocentně sžije. O to drsněji tam působí Vincent Toma Cruise, uhlazený elegán, ale nebezpečný zabiják. Role Annie mi pro film přišla docela zbytečná (možná jen pro natažení stopáže a taky, aby ve filmu hrála aspoň nějaká ženská?). Dokonalá je scéna, kdy se Max rozhodne, že už mu vlastně o nic nejde (přesně jak mu Vincent napovídá - v celém vesmíru nejsme nic) - a strach, který dokáže Cruise perfektně zahrát. Co víc říct, mě se to prostě líbilo... ()

LadyDevil

Celkový dojem z filmu? Brilantní Tom Cruise! Jednak je mi touhle vizáží o mnohem sympatičtější než jako hezounek zamlada, ale hlavně mě dostaly jeho hlášky - obzvlášť začátek se zastřeleným tlusťochem a postupem času i připomínky přímo na tělu k našemu milému a neposkvrněnému taxikáři. Ten svojí roli mimochodem zahrál taky bravurně. I děj se vyvíjí tak akorát a konec byl stylovej..možná to v tomhle žánru bude znít divně, ale je to fajn filmeček na večer..zase si to ráda někdy zopáknu;-) ()

ywo666

Dosť dobrý film, ktorý naberal na sile postupe. Cruise sa do úlohy zabijáka hodil ako riť na šerbel. Foxx už my trochu vadil. Čo u neho nebýva zvykom. Statham si tu strihol len mini roličku. Som počítal, že v 2004 už bol väčšia hviezda. Nechce sa mi ani nejak rozpisovať. Proste poctivý kvalitný thriller s solídnymi strielačkami. 80% ()

geklon

Jsem vážně paf. Paf z toho, že Cruise byl o dvě třídy přesvědčivější než "neomylný" Jamie Foxx. Jinak rádoby temná a komorní atmoška nočního města andělů a celkem nezajímavý příběh nezachrání ani šlechetné režijní vedení. ()

noriaki

Nelítostný souboj jsem docenil až na druhý pokus, ale obávám se, že Collateralu by další šance nepomohla. Na rozdíl od Mannova hereckého koncertu pro dvě těžké váhy mafiánských filmů jsou jeho problémy strukturálního rázu. Několik logických děr a řetězec náhodných setkávání postav nejsou pro scénář dobrá vizitka. Vše korunuje závěrečná lobomie, kdy prošel charakter uťáplého taxikáře bleskovým přerodem a realita se polámala pro potřeby příběhu. Režisérem zhusta používaná digitální kamera narušuje atmosféru a pečlivě promyšlené hlavní postavy narazily na Toma Cruise a Jamieho Foxxe. Ten první se zamiloval do obrazu studeného kalkulujícího vraha a odmítal ho jakkoliv polidštit, ten druhý by svého avatara polidštil rád, jenže na to nemá patřičný rozsah. Michael Mann svou typickou precizní režií většinu chyb zakryl, takže dojem je i tak velice slušný. Taková pecka jak se tvrdí to ovšem není. ()

Master19

Nechtěl jsem dát ani ty čtyři *. Jamie Foxx mi vůbec neseděl, ale hlavně jsem se zhrozil konce. Do té doby, než se z Cruise stal terminátor naskakující na rozjeté metro, to ale je velmi zajímavý snímek. Co mě potěšilo, že se zde neobjevují trapné prodlevy mezi namířením na oběť a výstřelem - také proto nakonec ty čtyři! ()

Madadajo

Zaujalo mě s jakým nadhledem je vražda jako taková (antisociální čin) podána velmi lehce, "jen běžná věc, která se stává", měl jsem pocit. Ale hlavně princip páchání vraždy-peníze, jejich systém, který se nepřevrací v chladné zabíjení a řež, což zaručuje jistý druh kodexu, nevyřčený, ale přitom z postavy zabijáka patrný. Snad jakási maska zabijáka gentlemana, ale hlavně dobrý režisérský přístup. ()

JohnSmith

Cruise bude asi jeden z mála herců,kterým záporáci neseděj.Šedivej vlas mě jako nájemnej vrah a hajzl nepřesvědčil.Taxikář Foxx byl rozhodně zajímavější. ()

dANo

Na základe námetu som neočakával žiadne akčné veľdielo, takže v tomto rozmere som ostal nesklamaný. Čo ma však trochu sklamalo, bol scenár a záver, keďže sa to od začiatku tvárilo viac ako dráma, než ten spomínaný akčný film... Namiesto gradovania príbehu sledujeme postupné upadanie a nebyť skvelých hereckých výkonov dvoch hlavných poostáv (hlavne Cruise v zápornej roli exceluje), tak by moje hodnotenie kleslo ešte nižšie. ()

Nyck

Tom Cruise v pro mě netradčiní roli, perfektně zmatený Jamie Foxx. Co víc si přát? Gradující thriller se spoustou akčních a vtipných scén. Paráda. ()

Tomatáš

Naprosto úžasný thriller, který si diváka svou dynamikou naprosto získá..Jak píše Boss321..v dnešní době je příjemné, vidět thriller, kde není milion efektů a všechno tam nelítá do vzduchu..Výborné herecké výkony, skvělá režie, zajímavý příběh!Bravo ()

zdenny

Film, který proti sobě staví dva lidi s odlišným náhledem na život. Není to rozehraná psychologická hra, nicméně některé dialogy mezi nimi jsou kvalitní. Třebaže některé cynické názory nájemného zabijáka jsme slyšeli už v mnoha jiných filmech - především o revolucionářích, gerilách a jiném podobném póvlu. Filmem nás provázela hudba, která se stylově měnila a dokázala velmi umně podkreslovat jednotlivé situace. Teď k tomu horšímu, co filmu s takovým obsazením a režisérem prostě nemohu odpustit: Zejména myšlenka, že by nájemný vrah dostal takový kšeft, aby zabil během jedné noci pět obětí, které měly být klíčové v soudním jednaní následující den, je přinejmenším přitažená za vlasy. A to z těchto důvodů: 1) Organizace by si najala pět zabijáků na pět obětí, protože pokud by jen jedna nebyla doma (tedy tam, kde vrah očekával), byl by to velký problém. 2) Elitní nájemný vrah, kterého měl T. Cruise představovat, nezabíjí na náhodu, ale potřebuje delší dobu na přípravu. To potom mohli najmout nějaké tupouny z ulice, kteří by také hned při první vraždě dovolili oběti spadnout z okna na ulici, a navíc rovnou na taxík. 3) Na seznamu nejvýš měla být státní žalobkyně, protože ta byla pro jednání soudu nejdůležitější. Bez ní se soud prostě konat nemůže. Byla-li by zlikvidována jako první, pak už by byl čas i na všechny ostatní. To vidím jako neodpustitelnou chybu. Takže, kdybych to shrnul: námět dobrý, scénář a režie zaostávaly za opravdovou realitou, kterou jsem v tomto snímku při tomto obsazení prostě očekával. V opačném případě mohl režisér angažovat třeba Vincenta Cassella, který by zahrál psychopatického vraha tak, že bych nemusel přemýšlet, zda by to takto mohlo anebo nemohlo být. PS: Dost se mi líbila pasáž v jazzovém klubu. ()

swe

Nezvykle přemýšlivý triller s množstvím výborných dialogů. Nojo, to když si do taxíku s řidičem - idealistou sedne chladnokrevný hitman (překvapivě charismatický Cruise), a během jízdy spolu filosofují nad životem, tak zákonitě musím chrochtat blahem. Navíc ta atmosféra nočního velkoměsta...něco úžasného. Snad jen poslední desetiminutovka kdy se z (právem) připosraného prosťáčka stává akční hrdina, je trošku přepísknutá. Ale jen trošku. ()

Timak

Já nevím, co se se mnou stalo, ale mně se to opravdu líbilo. Cruise válí jak nikdy a já mu to žeru. Jamie je otravný jako vždy, ale tak to byl vlastně jeho mediální začátek a velká role, tak mu to ještě odpustím =) ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)