Na brehu rieky

• Česko Na břehu řeky (viac)

Keď lenivec a darebák Samson John Tollet (DANIEL ROEBUCK) nechtiac zabije svoju priateľku Jamie (DANYI DEATSOVÁ) a ukáže jej mŕtvolu spolužiakom, skupina stredoškolákov sa musí vyrovnať s faktom, že ich kamarát je vrahom. Ich vzťahy sa prudko menia, rovnako ako názory každého z nich na ohavný čin a na to, čo by mali urobiť. Väčšina z nich si myslí, že najlepším riešením by bolo ísť na políciu a povedať pravdu. Layne (CRISPIN GLOVER) však nechce vraždu ohlásiť. Rozhodne sa Samsona brániť a chce mu pomôcť. Potajomky ho odvezie kamsi za hranice štátu a ukryje na neznámom mieste. Tim (JOSHUA MILLER), malý brat Matta (KEANU REEVES) však mŕtvolu objaví. Čo sa stane? Nikto netuší, či sa polícia o zločine dozvie a koho obvinia z vraždy. Priťaží všetkým ich mlčanie? Neobvinia ich s napomáhania zločincovi? (oficiálny text distribútora)

lennyd

Když John zabije svoji přítelkyni, v jeho spolužácích vzbudí jeho čin velký obdiv. Nikdo nic nenahlásí na policii, a společně chodí mrtvou dívku okukovat. Nejvíce Johna obdivuje Layne (Crispin Glover), který si považuje přátelství nade vše a je ochoten pro jeho uchování udělat cokoliv. Oproti tomu Matt (Keanu Reeves) bojuje s vnitřním přesvědčením, že by měl být čin ohlášen. Udělá to i přesto, že tím může narušit kamarádství s Laynem?... Tak já nevím, tento film mne nijak nepřesvědčil. Námět je sice vcelku originální, leč těžko uvěřitelný - opravdu by se všichni zachovali zrovna "takto"? Čekal jsem, že z toho autoři alespoň vykřešou nějaký zajímavý závěr, ale ten mne taky nijak nenadchnul. Takže jen pár poznámek, proč se na film podívat - jedna z prvních rolí Keanu Reevese (a musím říct, že už zde ukázal jaký sympaťák je), jedna z nejlepších rolí Crispina Glovera (byť jsem si na jeho "přehrávání" musel chvilku zvykat) a úplně zbytečná role (v rámci scénáře) Dennise Hoppera (i když jeho vztah s nafukovací pannou taky není úplně obvyklý)... ()

D28

Ak sa pristihneš pri myšlienke, že si asi neni normálny, že žiješ v divnej zemi, rodine, či dobe, prosím,kukni si tento film a budeš vyliečený.A šťastný.Mne v tomto počine skrátka chýbalo to veľké NIE drogám,úchylákom,Amerike/?/.Som zaujatá,uznávam, ale nie je to príjemný pocit pozerať sa na ľahostajnosť voči tomu, čo by malo burcovať. ()

KlonyIlony

Tento film je pro mě tak trochu vrcholem evoluce filmů o "bežných mladých teenagerech" z šedých, nezajímavých maloměst v běžných životních situacích do nichž se vklíní nějaké drama (každému se asi vybaví American Graffiti či Omámení a zmatení); zkrátka je to globální pohled na mládež své doby a jakýsi komentář k ní, který z americké kinematografie trochu zmizel, nebo si našel nějakou niku mezi "festivalovými filmy" (Ken Park, Kids, Gummo). Jak příznačné, že tento globální sociální komentář dosahuje míry absurdna a depresivnosti jako skoro čistě osobní dramata ("teenagerské" filmy jako Heathers nebo Donnie Darko). Jestli se k nějakému filmu hodí název Omámení a zmatení, tak je to právě tento film, nevybavuju si jiný film, který by vykresloval celou generaci jako naprosto ztracené mimoně. ()

jatamansi

„Kde máš Jamie?“ „Zabil jsem ji.“ Suché konstatování, a nikdo z přátel se ani nepodiví. Jen se jdou všichni na tělo podívat. Ujetá rodina, ještě ujetější syn. Který sestře třeba topí panenku. Denis Hopper jako Fech s nafukovací pannou. Jen tak pohřbít mrtvolu. Všichni se chovají, jakoby zabití bylo něco běžného. Klasika – kdo to nahlásí, je podezřelý. Keanu Reeves si to prostě zavařil. Hopper v roli samozvaného soudce. Podobenství o vině, kamarádství, spravedlnosti a povinnosti. „Já totiž nezabíjím s gustem. Ale občas je to nutný.“ ()

Hortenzia

otrasné...od psychologickej (ne)motivovanosti postáv až po herecké výkony hlavných hrdinov...skoro ani neverím,že som to dopozerala do konca ()

Oralfabet

Ne dost zajímavý na to, aby to ospravedlnilo, jak nepříjemný bylo to sledovat. Vlastně docela nuda. Celkem nechutná, lehce zvrácená nuda. Keanu ušel, Hopper tak nějak klasicky dobrej a divnej, a Crispin Glover... Eeeh... Co to kurva bylo? 4/10 ()

ink flo

Středoškolák zabije holku a zbytek třídy se na ní jezdí dívat, jak leží na břehu a...a nedělají nic. Jestli chtěl režisér natočit film s morálním poselstvím o prázdnotě a nihilismu 80s teenagerů poslouchajících heavy metal, tak se mu to moc nepovedlo. Ale jestli chtěl natočit soft verzi Modrýho sametu/Twin Peaks (později režíroval dva díly seriálu :-)), kde motivace ani děj nedává žádnej moc velkej smysl, tak se trefil. Když si zvyknete na to, že se většina postav chová buď nepochopitelně, nebo přehnaně (Crispin Glover je dobrá maniakální drama queen a solidně přehrává, Keanu Reeves jede svýho typickýho zasněnýho krasavce, Dennis Hopper je dealer s dřevěnou nohou, kterej žije s nafukovací pannou), tak dostanete uspokojivě divnej film ()

Dárius

Začínající Keanu Reeves ve svém 7 filmu kariéry-přičemž zrovna r.1986 byl pro jeho filmové začátky docela úspěšný-hrál v osmi filmech.V jedné z hlavních rolí tohoto snímku o věčně z mariánky zkouřené mládeži,představuje studentíka v kterém se po vraždě spolužačky pohlo svědomí-dodá si odvahy a jde celou věc oznámit na policii.Nutno dodat že v tomhle filmu hraje hlavní roli marihuana.Tu kouří snad všichni včetně jeho matky,která nemá ani potuchy co dělá její 12letý nezvládnutelný syn.Ten po první zkušenosti s trávou málem zastřelí svého staršího bratra-ve filmu právě Keana.Takový filmeček o znuděné mládeži-které mariánka důkladně vykouřila rozum.Ale už tam je vidět Keanův talent herce.17.1.2010. ()

Ronee

Mladý Keanu Reeves! A inak film ma zaujal aj preto, že to bolo psycho a pripomínalo mi to Tajomnú rieku:-) Ale toto bolo viac vtipné. Rozhádaná rodina, matka, čo nezvláda svojich synov, k tomu vražda, nočné jazdenie ulicami nie veľmi príjemného amerického mestečka...občasné kradnutie vo obchodoch, prespávanie v parku s pivkom atď. Ale toto nebolo moc protispoločenské, ako u beatnikov, tie postavy boli očividne v Amerike radi, skôr sa báli, že sa príliš rozpína iná krajina - Rusko. Layne vyčítal vrahovi, že nie je dosť verný svojej vlasti...Len ten príšerný dabing, ktorý sa občas ani netrafil a Keanu mal hlas ako adolescent. Inak ma zaujalo, že ten film má už 25 rokov, ale keby tam nenosili všetci flanelové košele, tak by som si to ani neuvedomila. Že už je to také staré:) Hlášky boli tiež fajn a ten čo hral toho týpka v aute (Crispin Glover), tak ten bol fasa. Ale nie viac ako Keanu. ()

dogma97

Nemůžu si pomoct, film mi přijde jako odfláknutý, minimálně pokud jde o práci s herci. Ale spíš i celá koncepce hrubým stehem slátaných záběrů poflakující se mládeže s nejasnými vzájemnými vztahy a vazbami, která mi nedává šanci zapojit emoce (tedy kromě iritujícího přehrávání Crispina Glovera, což asi nebyl umělecký záměr). Dobrý byl Daniel Roebuck v roli slabomyslného Johna a Joshua John Miller jako malý Tim. ()

route60

Zvláštní film, jeden blb (D. Roebuck) zavraždí přítelkyni a ostatní jako by se nic nedělo, nejlepší (kamarádky) se chovají při nejlepším zvláštně a morálka ostatních téměř neexistuje, přátelství nikde, jediná čistá osoba filmu je malá sestra Keana Reevese, ten film by měl úspěch třeba v KLDR jak je moc špatně v USA atd., ideáni ideologické vídeo, zkouřený Crispin Glover, rozhádaný Keanu Reeves jak se svojí matkou a jejim přítelem tak bratrem v podáni Joshui Johna Millera, takového bratra mít to je za trest, a v neposlední řadě Denis Hopper ve své nejoblíbenější poloze blázna a ještě k tomu jednonohého jen utvrzují v tom že Na břehu řeky není film pro všechny. 60% ()

Elessar.

Práveže vôbec nie zlý filmík, osemdesiate roky, dospievajúca bezprízorná mládež a jedna vražda na brehu rieky. Film plný rôznych postavičiek. Je to zaujímavá by pribeh, miestami trochu absurdný, avšak nie nereálny. Malé decká, najmä klučina čo sa hral na Brucea Leeho, boli poriadne protivné. O tom, aké sú niekedy rodinné vzťahy. Matt je síce trochu ignorant, avšak snaží sa riešiť svojich mladších súrodencov, až je to niekedy dojemné. Celkom slušné dielko, ktoré by si zaslúžilo viac pozornosti. A názov je krásne výstižný ()

kokofek

Film,který člověka nenechá večer usnout.Aspoň půl hodiny jsem přemýšlela jestli se opravdu autor snažil o pravdivý obraz mládeže žijící v malém městě.Jestli ano tak asi chápu proč se v USA tak často střílí ve školách.Všichni mladí jsou v tomto filmu ujetí,ani jedna postava vám nepřilne k srdci.Kupodivu to nemělo ani sladký americký konec což mi vždycky udělá radost. ()

KeanuTheBest

Souhlasím s komentářem Dáriuse...v tomto filmu už jde vidět talent herce Keanu Reevese. Film je opět americky zvláštní, mrtvola tam leží a oni kolem ní pořád chodí....ale z Keanuových prvotin se mi tato líbí asi nejvíc. ()