Na brehu rieky

• Česko Na břehu řeky (viac)

Keď lenivec a darebák Samson John Tollet (DANIEL ROEBUCK) nechtiac zabije svoju priateľku Jamie (DANYI DEATSOVÁ) a ukáže jej mŕtvolu spolužiakom, skupina stredoškolákov sa musí vyrovnať s faktom, že ich kamarát je vrahom. Ich vzťahy sa prudko menia, rovnako ako názory každého z nich na ohavný čin a na to, čo by mali urobiť. Väčšina z nich si myslí, že najlepším riešením by bolo ísť na políciu a povedať pravdu. Layne (CRISPIN GLOVER) však nechce vraždu ohlásiť. Rozhodne sa Samsona brániť a chce mu pomôcť. Potajomky ho odvezie kamsi za hranice štátu a ukryje na neznámom mieste. Tim (JOSHUA MILLER), malý brat Matta (KEANU REEVES) však mŕtvolu objaví. Čo sa stane? Nikto netuší, či sa polícia o zločine dozvie a koho obvinia z vraždy. Priťaží všetkým ich mlčanie? Neobvinia ich s napomáhania zločincovi? (oficiálny text distribútora)

movie

Film, který svojí náladou působí jako offspin TWIN PEAKS. Vlastně bych se ani nedivil, kdyby se tímhle Lynch s Frostem inspirovali (podobně jako u filmu THE WRAITH), režisér Tim Hunter později natočil i několik epizod Twin Peaks. RIVER'S EDGE je suchá a nihilistická výpověď o tom, jak se skupina středoškoláků vyrovnává s tím, že jejich kamarád zabil svoji holku a pohodil ji u řeky. Kromě robustního obsazení by měl tenhle film zaujmout i tím, že nevykresluje životy dospívajících lidí běžnou 80's komediální / sexuálně-vztahovou optikou, ale nastavuje zrcadlo celkem hořkému životu na americkém maloměstě v preinternet éře, kde byly klíčové indicie metal, tráva, falešná občanka, pivo, auto a kdo je měl všechny byl král. ()

Malarkey

Je fakt, že tenhle film byl hrozně divnej. Stane se vražda a všichni jenom blbě čuměj a kolem mrtvoli choděj, popřípadě si do ní píchnou klackem. Ale i přesto jsem se nedokázal na film nekoukat, určitý kouzlo v sobě měl. A možná za to může mladej Keanu Reeves nebo mazák Dennis Hopper, kteří oba ve filmu mají důležitou roli. Bůhví. ()

Rob Roy

Klonyllony má pravdu. Dá se zasmát dnes již trochu topornému herectví, ale jinak je to dost působivý (a depresivní) pohled na maloměstské vyrůstání v 80. letech. Trochu mi to připomnělo Over The Edge. A je dost podnětný pročíst si diskuzi k filmu na IMDB, kde někdo říká, že přesně takhle vypadalo jeho vyrůstání a lidi kolem něj. Hodím to do diskuze k filmu tady na CSFD. ()

dobytek

Totálně zhulenej film o partě nějakejch zhulenejch magorů, který v jednom kuse řikaj hlášky jako "Jdeme se zhulit. Máš nějakej fet? Sežeň nějakou trávu." a podobně. Jeden z nich mimochodem zabije nějakou jinou holku z tý partičky a pak ostatní pozve, ať se jdou podívat na mrtvolu. A všichni na to reagujou tak, že je to celkem běžná věc. Akorát Keanu Reevese začne hryzat svědomí, tak to jde prásknout na fízly. Následuje hromada dalších totálně zhulenejch událostí, kdy třeba jednonohej Dennis Hopper jde nakupovat pivo a celou dobu drží v ruce nafukovací pannu. Ten film je jedna velká zhovadilost a při natáčení asi všichni opravdu užívali drogy. Ale mě tahle zhulenost docela zaujala a myslim, že se na to ještě někdy podívám s pořádnou zásobou alkoholu po ruce. Dávám (asi trochu přehnaný) 4 zhulený hvězdy. ()

choze

Film začne ostře - rovnou titulek s názvem a o pár záběrů dál už koukáme na promodralou mrtvolu (a ne, film nezačíná koncem), expozice postav může počkat, že jo. Pak se u těla srotí místní mládež, na kterou mrtvá vrstevnice působí přeludně a nikdo nespěchá vraždu naprášit, protože vrahem je kamarád. A tak mrtvola dál leží na břehu, žádná panika ani vyšetřování, byť některým se to ve skupině nezamlouvá, zatímco jiní pomáhají vrahovi-kamarádovi mrtvolu schovat... Zvláštní drama, působící hodně autenticky a ve výsledku dost silné. Líbila se mi proměna Hopperova dealera drog-bývalého motorkáře, která začala jako komické postavička a na konci dostala nečekanou hloubku. Herecky z toho pak ční Crispin Glover. ()

genetique

Po úvodnej vražde som čakal, že bude nasledovať čkoľvek, len nie to, ako sa dá sľubný začiatok takto dovrzať. Spoločenká úvaha nad tým ako sa partia kamošou stavia k tomu, že jeden z nich zavraždil svoju priateľku je na film takéhoto nevyvinutého rozmeru s nedozretými hercami (gestá a mimika niektorých hercov ma priam vytrhávali z kresla) pomerne dosť veľké sústo. Našťasite potom neprišlo doklepnutie s dementným záverom a tak je to čistý priemer. 55%. ()

gogo76

Nebyť stanice AMC tak o tomto filme ani neviem. K. Reeves tu hrá ešte úplne mladý, no vo filme hrá viacero zaujímavých postáv vrátane D. Hoppera. Chladný a lenivý čudák menom John sa spolužiakom pochválil, že zabil svoju priateľku. Nechal ju ležať na brehu rieky a teraz ju všetci chodia obzerať. Kto neverí, použije kus dreva, aby zistil, že mŕtvola je skutočne pravá... Trochu divný film, nič podobné som zatiaľ nevidel. John je skutočne vymletý chlapík a je mu úplne jedno, či ho niekto udá alebo nie. K. Reeves nie je hlavná hviezda filmu, hrá tu väčšie množstvo postáv, ale každý z nich dostane priestor. Asi najviac si z toho mála pre seba ukrojil D. Hopper. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. 70%. ()

Fiftis

Prekvapivo zaujímavá snímka, ktorá síce nie je dokonalá ani prevratná, ale dokáže aj s odstupom rokov zaujať. Predovšetkým celkom zaujímavým dejom, ktorý vás vtiahne do sedadiel, tak aj skvelým obsadením. Netreba nikomu predstavovať hviezdy typu Keanu Reeves či Dennis Hopper, ktorí sú tu ozaj skvelí. Páchateľ vraždy mladej dievčiny je tu odhalený síce už v skorých minútach a teda sa nedočkáme vyložene detektívky, v ktorej hádame, kto tento ohavný skutok spáchal, avšak stále je to dosť napínavé. Celkom slušne dopĺňajú atmosféru tóny dramatickej hudby, i keď nie je to nejak prevratné a človek sa musí ozaj sústrediť aby to všetko počul. ()

misterz

Ťažko hodnotiť. Tak absurdné a s tak iracionálnym jednaním postáv, že ma to nakoniec aj začalo trocha baviť. Je jasné, čo tým chcel autor povedať a kde bola pointa, len si nie som istý, či ten svoj zámer v niektorých ohľadoch trochu neprehnal. Jediné čo ma upútalo trochu viac bola výborná atmosféra 80. rokov, ale to len z nostalgie. 55/100 ()

Visáč

Jak keby Harmony "Gummo" Korine osedlal DeLorean, namieril si to do osmdesátek za metalovým alter-egom George McFlye (skvostne ujetý Crispin "I feel like Chuck Norris" Glover) a vyšňupal tam Lyncha v prášku. ()

Tommassi3

"Tohle sakra nedělej !!" - "Je snad na kočky alergická ?!" ;) Fascinující malý velký snímek s opravdu výtečnými hereckými výkony, jimž tradičně kraluje nedoceněný démon Crispin Glover.. Skutečnost, že se tvůrci tohohle znepokojivého bijáku inspirovali skutečným příběhem, byť vůbec ne v duchu jakékoli rekonstrukce i dík jeho konečné ne(do)objasněnosti, mu dodává na síle.. Režisér Tim Hunter hned zkraje na svém tvůrčím vrcholu nechal velký otisk v mojí paměti a Dennise Hoppera užít si dalšího magora své kariéry.. ()

Lacike

Zvláštny film o teenageroch zo zapadákova a jednej vražde. Ťažko povedať do akej miery sa to dá brať ako nejaká kritika dobových pomerov na americkom zapadákove, pretože miestami sa to fakt blíži absurdnosti Twin Peaks. Ale vraj je to sa niečo podobné v tej dobe stalo, tak asi tam fakt žili takí jebnutí a citovo vyprahnutí teenageri s ktorými ani nezamáva, že jeden z nich zabil svoju priateľku. Rozhodne je ale zaujímavé to sledovať a nemal som predstavu jak sa to skončí. Nakoniec relatívne spravodlivým happyendom. Zloduchovia boli potrestaní a časť tých vyprahnutých a nonstop ožratých alebo sfetovaných teenagerov sa trochu spamätala. Film zaujme hereckým obsadením viacero povedomých xichtov a pár budúcich hviezd. Síce tiaž hrajú tak divne. Niektorí sú jak vygumovaní, Reeves sa touto úlohou na čas zaškatulkoval do polohy totálneho zhulenca a Glover už tradične prehráva. Ale k atmosfére filmu to dokonale sedí. Výsledkom je netradičný film, ktorý rozhodne nenudí a za jedno pozretie stojí. 6/10. ()

slunicko2

Zcela jiný film o teenagerech, než na jaké jsme z dnešní americké produkce zvyklí. 1) Syrově naturalistický snímek odhaluje jinou, než je oficiálně jásavá tvář amerického způsobu života._____ 2) Spoiler. Výtky, že ve filmu vystupují neskutečné postavy, které se chovají nerealisticky, jsou mimo mísu. Naopak právě toto chování umožňuje jasně poukázat na pokřivené mezilidské vztahy amerického maloměsta 80. let. Jediný, kdo se chová víceméně "normálně", je Matt, který tím přichází do přirozeného konfliktu s okolím._____ 3) Scénárista prokázal smysl pro přiměřenost v celém příběhu (role Mattova bratra Tima či okolnosti vražd). Rovněž tu chybí morální hodnocení toho, co se událo, což je dobře (dodávám pro ty, kdo neumějí číst mezi řádky)._____ 4) Když připočítám 22letého kapku přehrávajícího Crispina Glovera (Layne) a mého oblíbeného rovněž 22letého Keanu Reevese (Matt), jimž oběma to moc slušelo, pak není co řešit._____ 5) 12letý Joshua John Miller (Mattův bratr Tim) prokázal své nevšední herecké kvality. Dnes je autorem úspěšných knih a scénářů a mj. se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci._____ 6) Takže, kdo jste to neviděl, hurry your ass a sežeňte si film, který opravdu stojí za zhlédnutí. ()

gumli

V tomto filme všetci hulia trávu,vrátane matky troch detí.Okrem malého dievčatka,samozrejme.Dvaja synovia tejto matky,jeden stredoškolák a druhý 12-ročný,ju aj tak majú na háku.Hlavne ten sopliak.Tomu nechodí nič po rozume len tráva a dokonca chce zastreliť svojho brata.Jedná vražda,jedná mŕtvola na brehu rieky,a všetci mladý ju chodia obzerať ako nejakú atrakciu.Uškrtil ju stredoškolák,mladý psychopat,roztrúbil to po celej škole,vie o tom skoro každý vrátane detí.Len polícia nevie nič.Trochu čudné v takom malom mestečku.Nie veľmi hodnoverný príbeh.Takmer nikto mi v tomto filme nepripadal normálny.Učiteľ nebol o nič menší cvok ako žiaci.Dennis Hopper ako starnúci hipík bol tiež riadny magor,zaujímala ho len tráva a jeho gumená Anča.Najlepšia hláška vo filme bola keď chlapec povie svojmu nevlastnému otcovi,že je tu len preto aby mohol šukať jeho mamu a žrať jej jedlo.A to pred svojou matkou.Takže film pre koho ako. ()

Martin741

Podla mna teda hodne malomestsky a depresivny pohlad na vyrastanie mladych ludi kdesi v USA. I USA ma svoje vidlakovo - slnko, seno, hnoj, farmy, kostol, Corn Belt, Bible belt : 77 % ()

Juto

Film svojím hereckým obsadením rozpráva príbeh hŕstky bezcieľnych, znecitlivených študentov stredných škôl, ktorí sa v priebehu niekoľkých dní snažia zakryť vraždu jedného z ich rovesníkov iným rovesníkom. Vo svojom správaní tieto deti prejavujú bezcitnosť a desivý nedostatok zodpovednosti a emócií. 6/10 ()

Radiq

Šílený ksichty a chování Crispina Glovera (asi jeho nejlepší role), ujetá osobnost jednonohýho Dennise Hoppera a jeho nafukovací družky, psycho osobnost bezdůvodného vraha Daniela Roebucka, lhostejnost kámošů vůči vraždě kamarádky, studená atmosféra chladné řeky, neustálá konzumace travky nebo aspoň dialogy o tom, jak "get stoned". Málokdy sem píšu hlášky z filmů, ale tentokrát mám takový nutkání: "I don't like killing people, but sometimes it's necessary." ()