Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

Stejšn odpad!

Bolševickej výblitek nejhoršího zrna, major Zeman tiše závidí. Doporučuji komentář uživatele farmnf, který to dobře shrnuje. ()

vitak69 odpad!

Neuvěřitelná lež a bolševická propaganda. Na tom seriálu není ani smítko pravdy. Pokuď někdo tvrdí opak, lže sám sobě. Totálně překroucená historie, což bolševikům šlo ze všeho nejlépe, tedy kromě politických procesů. Chtěl bych vidět soudruha kulhajícího Vitáska, jak se vysmívá poprsí demokratické poslankyně, jestli by si tak troufl vysmívat se i po roce 1948 některé ze soudružek. Myslím, že by to bylo poslední, čemu by se v životě smál. Jestli někomu vadí, že se seriál nějak moc nevysílá, tak mám návrh, co kdyby Němci povolili vysílání Věčného Žida a dalších perliček při budování a rozšiřování své Tisícileté říše? I tyto filmy byly výborně natočené, se skvělou kamerou a dobrými herci. Jestli existuje slušný komunista, pak se najde i slušný fašista či nacista. Mohla by se zavést vzájemná výměna těchto "vynikajících filmů a seriálů". Pravda je, že těch bolševických je trochu víc, budování komunismu u nás trvalo trochu déle, než budování Tisícileté říše. ()

subic

Já ti ani nevím, jestli bych dneska dokoukal Vitáska. Tohle byl takový typický těsně předpřevratový seriál, na který čuměli všichni, i když to byla taková komoušská ideologická slátanina. Dokonce byl i nějaký dokument, jak se to točilo. ()

Cverna

Přišel k vám bolševický Ježíšek! Už jen tato věta stojí za nějakou tu hvězdičku!!! Tento seriál je tak démonizovaný, až to bolí! Vždyť o nic nejde, příběh dospívajícího kluka, který měl tu smůlu, že dospíval za války a ta válka jej dost ovlivnila... Nebyl ani letcem RAF, ani atentátníkem na zastupujícího říšského protektora... Sem tam někoho zastřelil, sem tam sbalil nějakou holku... sem tam vedl nějakou schůzi, sem tam nějakou schůzi rozbil... A nějaká agitace? Tři muži v chalupě zachraňovali vesnici stavěním velkých kompostů a Petr Vitásek vyháněním kolaborantů! Pět hvězdiček dávám z trucu! Není to žádné veledílo, ale není to ani žádný propadák! Viděl jsem spoustu větších hovadin! A tak jedna hvězdička za Vitáskovu hůl a tvrdou hlavu, druhá hvězdička za ty jeho holky, třetí za Zedníčkovu prostřelenou hlavu, čtvrtá za bolševického Ježíška a ta pátá... Ta je za práci grafiků při tvorbě závěrečných titulků... Proč psali za slůvkem "Hráli" nekonečný seznam herců, když stačilo napsat: "Hráli: všichni!" ()

Kokutek odpad!

Nebudu to zbytečně zdržovat - FUJ ! A pro Karlos80 : Už za komunismu mi bylo z téhle "parádní filmařiny" dost mdlo a klidně se bez ní obejdu. Zlatý současný paskvily, ze kterých si aspoň můžu vybrat. Tenkrát bylo všechno ostatní zakázaný. Ješte jednou se tady budu opakovat - FUJ ! ()

Virusman666 odpad!

Komunistická propaganda z této série "příběhů" přímo sálá, nemám nic proti hercům, kteří se v tomto seriálu objevili, ale odpad je odpad. ()

heavy66

Knižní předloha se docela dala číst (alespoň 1.díl), byť v ní je přínos komunistů pro dosažení konečného vítězství také hodně zveličen. Seriál se ale vůbec nepovedl, přes plejádu dobrých herců byl výsledek plochý, nezajímavý, bez emocí, prostě nuda ! ()

mrLotus

Odpad rozhodně ne!První polovička se dala sledovat i se zájmem.Čím víc se blížil rok komunistického převratu,tím víc přibývalo zvratků a blitků a seriál se stal prakticky nekoukatelný. ()

baxz

85% hodnotících tento seriál nikdy nevidělo...filmařsky na vysoké úrovni, i dějově solidní a na propagandu bodám, ta je v každé době i té dnešní... ()

PMakufka

Takže…. i přesto, že docela v poslední době sleduji staré komunistické seriály, které jsem naposled viděl někdy v osmdesátých letech, moc se mě do této recenze nechtělo. Přece jen, seriál je psán v pozdní totalitě a to jsem již o soudruzích a jejich kulturní tvorbě ledacos věděl. Celé svoje psaní tedy zatím rozdělím do několika částí. Nechci, aby to bylo příliš dlouhé, kdo to má pak číst. Jo a koukám na nějakou novou verzi kde je 13 dílů místo původních 22. Tuším, že to reprízovali na barrandově. Až dokoukám seriál celý, tak to možná vše přepíšu a nebo také smažu. Uvidíme…………………… Dodatek po shlédnutí – být stručný se mě nepodařilo. Kdo nechce trpět a nebo není přesvědčený soudruh, tak ať se radši na tenhle seriál nekouká a dál nečte. Ke konci to už bylo na hraně jestli u toho vydržím. Jo a holky ať se na to radši nekoukají vůbec. Více idiotsky napsané a zahrané ženské role jsem ještě neviděl. Stručně řečeno do šestého dílu jedna hvězda, další už jen odpad…………………………. 1-3 díl Rodáci jsou skutečně v některých ohledech originální. Tak ploše napsané kladné hrdiny (tajní či budoucí komunističtí odbojáři - partyzáni) jsem dlouho neviděl. Nejvíce si asi zahráli herci negativních gestapáků, SS a kolaborantů. Nemá cenu moc herce jmenovat, protože se jich v seriálu vystřídá velká spousta. Dialogy mezi děvčaty jsou naprosto debilní. Jediné oživení snad přináší ve třetím díle pár scén ze zámku, kde hlavní hrdina posléze pracuje. Vitásek na konci třetího dílu zastřelí nového správce zámku, německého kolaboranta, a je nucen uprchnout………………………………. 4-6 díl Hlavní hrdina je již bezpečně u partyzánů. Záběry z jejich zemljanek a vzájemné dialogy partyzánů patří k tomu lepšímu z těchto dílů. Život takové odbojové skupiny je popsán docela realisticky, bez zbytečných agitačních keců. Tohle už neplatí o situacích, kde dochází k zakládání revolučních výborů (konec války se nezadržitelně blíží) a všichni kdo nejsou komunisti jsou vylíčení jako kulaci, kolaboranti a vůbec svoloč všeho druhu. Přichází osvobození, trocha akce a celkem solidní ztvárnění radosti z konce války. Šestý díl už však spadá znovu do docela nechutné komunistické nalejvárny. Komančové jsou místy ztvárněni celkem realisticky: Nepotřebují žádná pověření, nerespektují žádné zákony, jen namíří kvér a vezmou si co chtějí. Považuji to za klad seriálu….. i když to tak soudruzi zřejmě nezamýšleli . Šestý díl je obecně docela odporný pro každého, kdo nemá vymytý mozek bolševickou rétorikou………………………………. 7-9 díl Tak soudruzi a samozvaní “ochránci práv” mě začínají pěkně lézt na nervy. Adorace Vitáskova regulérního samozvaného gangu, jednající v podstatě bez pravidel je docela hnus. Scénáristé a režisér Adamec se to snaží zachránit tím, že nechá tuhle bandu bojovat také proti německým záškodnickým skupinám, plus zachrání jednoho poctivého němce. Schůze různých výborů, komisí a svazů nabírá na síle a koukat se na to nedá. Pokud se scénář drží stranou politiky, tak to pořád docela jde. Osmý díl radím všem normálním lidem raději přeskočit. A devítku taky… Dívčí dialogy jsou stále úplně mimo…………………………. 9-11 díl Moc se toho nezměnilo. Začíná tažení proti “zlým“ kulakům, kteří jsou znázorněni jako hamižní a nepřející svině, protože prostý lid hladoví (sucho) a oni si tajně schovávají nadměrné zásoby. Lidovci to taky celkem schytávají a Národní socialisté taktéž. Docela lituji pár výborných herců, kteří musejí ztvárňovat “hodné“ soudruhy (Brzobohatý) a naopak například Ilja Prachař, v roli lakomého kulaka, docela pobaví .. Pěknou svini, ovšem celkem dobře zahranou, také s chutí hraje Bronislav Poloczek a Václav Postránecký. Postupně docházím k názoru, že jakákoliv scéna kde nefiguruje neměnný tragický výraz mladého Vitáska, je přínosem seriálu. Horší už to asi těžko může být………………………. 12-13 díl Hnus. Komančové se prostě nestyděli ten svůj převrat docela otevřeně prezentovat i v tomto seriálu. Násilné přebírání moci, seznamy reakcionářů a lidí, kterých je se potřeba “zbavit” (vyložte si to po svém jak to Vitásek myslel) jsou na denním pořádku. Busty Leonida a Josifa pomalu v každé místnosti. Dostávám pocit, že koukám na nějakou zvrácenou perverzní filmovou úchylárnu. Chudák herec Šťastný, protože jeho postava je v posledních dílech těžce napřesdržku. Jednu hvězdu dávám sobě za osobní statečnost v dokoukání seriálu. () (menej) (viac)

senecek

Před pár lety jsem tomuhle seriálu dával odpad,teď musím říct,že vzhledem k tomu,co praktikuje za hrůzy naše tzv. svobodomyslná, bez nátlaková a bez cenzurní kinematografie a televize,je tohle dílo skvost! Plejáda skvělých herců,u nichž musím konstatovat,že kdyby zahráli třeba stůl,nebo židli,je to koukatelný a věrohodný. Jen se pozastavuji nad jednou věcí,v roce 1987,potažmo 1988 se naši tvz. novodobí buditelé (Bartoška,Brzobohatý,Hrušínský aj.) opravdu museli ,,zaprodat",jak se později říkalo a říká,překrucováním dějin? Nechci soudit,nepřísluší mi to,ale jak bylo řečeno v jedný krásný pohádce: Pro pár špinavých zlaťáků,pro falešnou slávu ....??? ()

guma odpad!

Opravdu příšerný. Čekal jsem ledasco, ale tohle fakt neuvěřitelné. Jeden by řekl "klasickej komoušskej seriál", ale kdepak, tomuhle se člověk nemůže ani smát. ()

carl.oesch

Odpad nedám, protože to je skvělý studijní materiál, cosi jako nacistický Žid Süss z roku 1940. V současné době (2024) vytáhla tohle veledílo slovenská Markíza International (hahaha!!!), protože opakovat pořád dokola majora Zemana, Okres na severu nebo Ženu za pultem už asi nebylo únosné. Autorem scénáře byl asi především tvůrce románové předlohy Jaroslav Matějka, který patřil k těm režimním spisovatelům typu Pilaře, Pluhaře nebo Kalčíka. Ve Vitáskovi se asi viděl sám, nakonec jeho osud byl trochu vzdáleně podobný jeho hlavnímu románovému hrdinovi. Tento celoživotní pracovník ústavu marxismu-leninismu KSČ a celoživotní člen komunistické strany nemohl vysmahnout nic jiného, než romány Rodáci a odrodilci a Kam kráčíte rodáci? A ne pokyn své strany tedy ke čtyřicátému výročí jejího vítezství vzniklo tohle veledílo. Zajímavé je, jak bez zábran předvedli (přes manipulativní dehonestaci svých politických protivníků – především národních socialistů, méně lidovců a nejméně sociálních demokratů) brutalitu a pohrdání zákony při převzetí moci, i třeba fakt, jak jim už od první chvíle sloužila Státní bezpečnost k likvidaci potencionálních i skutečných nepřátel. Matějkovi a jemu podobným asi nedošlo, že vlastně ukazují (po příslušném odfiltrování) něco, na co sice byli v době své vlády hrdí, ale co se ve skutečnosti příčí všem atributům toho, čím se sami tak rádi oháněli a chvástali – humanismem, spravedlností, láskou k lidem i vlasti. Seriál končí krátce po únoru 1948. Už tehdy jsem litoval Jana Šťastného, protože svým Vitáskem se naprosto zesměšnil a to dohromady mnohem víc, než celá ta záplava ostatních herců dohromady. Se seriálem mám ale spojené jiné jméno. Seriál totiž vyvolal ve své době bouřlivé a nutno říct že i posměšné a odsuzující reakce. Ve Svobodném Slově patřila k nejhlasitějším kritikům právě mladá Mirka Spáčilová, která se nebála seriál patřičně „ohodnotit“. Svobodné Slovo šlo tehdy v létě 1988 na dračku, protože se zde otiskovaly dopisy diváků, vesměs stejně peprné, jako její umělecká kritika. Adamec, a především Matějka se zase bránili díky čs. Televizi a Rudému právu. Adamec argumentoval úplně stejně, jako tvůrci vlastně svým způsobem podobných dnešních sraček, že prý diváci nejsou dost vyspělí a mají špatný vkus. Paradoxem je, že přitom v době, kdy Rodáci běželi v televizi dotáčel naopak skvělý seriál ze sportovní prostředí Dlouhá míle. To byla reálná ukázka a hlavně kritika tehdejšího režimu (i když zabalená do sportovního hávu) a jako kdyby předznamenávala to, co přišlo dřív, než si onen Matějka, ale možná i Adamec představovali. Dlouhou míli ale napsal jistý Ivan Hejna, syn Jiřího Hubače, který měl kvalitní scenáristiku na rozdíl od režimního pisálka Matějky v krvi. Matějka svůj opus zase hájil tím, že chtěl mládeži předvést ono období války a let po ní jako – dobrodružství a ne jako učebnici. Diváky měla ke sledování asi taky přitáhnout na svoji dobu docela slušná záplava nahotinek, Ljubou Krbovou počínaje a Nelou Boudovou konče, Žáková a Bartůňková se držely zpátky. Jinak z retro pohledu byl seriál udělán velmi pečlivě, poněkud směšně vypadaly „bojové“ scény, Adamcovi měl někdo vysvětlit, že za druhé světové války se vojáci už nestavěli do hustých řad nebo chumlů jako za Marie Terezie. Vůbec akčnost (s výjimkou nakládačky, kterou dostal Vitásek v posledním díle) byla slabou stránkou celého veledíla a vrcholem byla komunistická parafráze na zapomenutý pochod studentů na Hrad, kdy v čele davu odpůrců komunistů vyváděl s americkou vlajkou a šíleným výrazem v obličeji Karel Roden (bývalý kolaborant a syn národního socialisty Petra Kostky) podporovaný Danielem Landou. Tady se mladí reakcionáři stáhli před pevným krokem postupujících příslušníků SNB, v tom skutečném případu v Praze dostala mládež nakládačku, proti které byla ona dobře zorganizovaná akce na Národní Třídě selanka… () (menej) (viac)

Logout

Hodnocení a komentáře lidí, kteří přiznají, že to nikdy neviděli by měly být mazány a to nejen u tohoto seriálu. Když běžel poprvé, nebyl jsem ve věku, kdy bych mohl seriál chápat, teď jsem viděl několik prvních dílů a zatím mi to přijde rozhodně lepší než cokoliv z dnešní seriálové produkce. Komunistická propagace stranou, jednotlivé díly mají spád, dobré zápletky, herci odvádí svou roli velmi dobře a postavám nechybí vývin. Začínám na třech hvězdách a uvidíme kam to posunou další díly. ()