Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

igi B. odpad!

Nějakou pofiderní náhodou jsem při brouzdání zde v databázi narazil na tuhle jednu z největších normalizačních televizních po(b)litických sraček. Začudlil si v ní k oslavám >Vítězného úmora< kdejaký ten více či méně zasloužilý prostonárodní umělec, zatímco v Sajůzu už bouřila perestrojka a i v tuzemských kulturních bažinách pár statečných zdvíhalo hlavu... Nakonec naši soudruzi tvůrci i herci ve valné většině i za svobodných dalších 20 let dokázali, že hovna z hoven vzejdou a místo povinné ideologie a pocitu stranické poslušnosti stačí jim pak dnes předhodit trochu peněz a pocit bulvární důležitosti. Netvrdím, že jsem tenkrát se na tenhle hnus nějak pravidelně a pečlivě díval, ale matně si z nahodilého nahlížení pamatuju, o co šlo. A s čistým svědomím pak klidně hodnotím - odpad - bezskrupulózní umělecký a lidský odpad... .-( - - - - - (Viděno občasně v oněch dobách nešťastných, komentář zde šťastně 13. - 27.6.2008) ()

Radek99 odpad!

Vlajková loď televizní propagandy konce osmdesátých let, kdo to pamatuje, ví, jaká to byla síla...aneb jak se dá volně manipulovat s historií. Scénář opsaný z nových, těch ideově správných, normalizovaných učebnic dějepisu. ,,Za tuhle legitimaci někteří soudruzi zaplatili i krví!" ()

Karlos80

Z těch 1012. hodnoticích (k dnešnímu datu, ani nevím kolik jich tu bylo před znovu-uvedením tohoto seriálu včetně procent) to troufám říct, že víc jak 3/4 lidí tento seriál nikdy pořádně celý neviděla, nebo že by v době, kdy šlo v televizi naposledy, tedy před revolucí, film už tak dobře vnímala, aby mohla film nějakým způsobem a hlavně objektivně posoudit a ne jen z nějakých malých útržků? To sotva (muselo by jim být nejméně 15 let, a tady je to převážně samej student, narozený až po revoluci a pak nanejvýš třicátníci jako já, kteří to taky pořádně nepamatují), spíš se nechala tak jako vždy zmanipulovat místními vševědy, čsfd-rádobyelitou, ovlivnit médii a vším tím co všude o tom to seriálu napsali, většinou hanlivá negativa. Propaganda-nepropaganda, na tu peču, dnes tu máme novodobou propagandu a správný výplach mozků opět.. Je mi líto, ale tak špatné to opravdu není, když vezmu v potaz jen onu parádní filmařinu, tak je seriál zmáknut téměř na jedničku, přidám spoustu parádních a neuvěřitelně živých akcí, vyhrocených scén, je tu spousta přirozených citů a dobrých hereckých výkonů atd. Některé dnešní výtvory-paskvily, tomuhle nesahají ani po kotníky.! ()

gudaulin odpad!

Z televizní produkce totalitních let se už reprízovalo kdeco, ale dosud jsem si nevšiml, že by někdo vytáhl z archivu tenhle kousek - dokonce ani notorická oprašovačka televizního second handu Prima ne. Snad proto, že byl zdrojem opovržení diváků i kritiky už v době reálného socialismu. Vzpomínám si, jak se režisér Adamec v televizním vystoupení rozčiloval nad špatným vkusem mas, které nejsou jeho umění schopny pochopit...Tahle nulová schopnost sebereflexe mu mimochodem zůstala. Scény byly nasnímány s neuvěřitelným diletantismem. Vzpomínám si na scénu přepadení zámku, kde sídlil německý štáb, partyzánským oddílem. Na nádvoří se už 5 minut odehrává zuřivá přestřelka, partyzáni vtrhnou do dveří a němečtí oficíři překvapeně vztávají ze židlí, cože se to vlastně děje. Další výstřely, další místnosti - a situace se opakuje. Komedie hadr...Od Adamcova veledíla se zřetelně distancoval kdekdo, aby se nezesměšnil, včetně válečných veteránů. Na seriálu je s odstupem času zajímavá jen účast tehdejší herecké špičky. Celkový dojem 5 %. ()

brit84 odpad!

Don Corleone v komentáři píše, že reprízy se nedočkáme. Ovšem k velké radosti nás všech, vytáhla tuhle sračku od Adamce na světlo stanice Barrandov. Velké "díky"! ()

Véča

Gogen: ta věta doslova zní: "Milostivá paní poslankyně, vy sama nejlíp víte, jak to s tou vaší demokracií bylo, ale musím vám říct, že ač máte nádherný kozy, tak pravdu nemáte." ()

Phobia

Barrandov se snížil k repríze "Rodáků" a já jim věnovala několik minut, v zoufalé snaze vydolovat z mozku informaci, zda jsem to jako děcko viděla. Nevzpomněla jsem si, ale současný dojem byl nevalný, tak jsem se radši vydala stáh... půjčit další sérii "Breaking Bad". A hle, pod mohutným dojmem ze zdejších odpadů váhám, zda se nevrátit k TV obrazovce, abych sem později mohla taky napsat nějaký zasvěcený sprostý komentář. Snad časem seberu odvahu a budu se nudit dostatečně, abych sledování riskla... EDIT: Dostala jsem za uši od jednoho z místních uživatelů, že jsem seriál nazvala "bolševickou močkou" jen na podkladě zdejších odsudků. Napravila jsem se a poctivě odsledovala jeden celý díl (třetí). Ideologie v tom ještě nebyla moc cítit (zatím jsou nepřátelé Němci a konfidenti), více či méně známí herci vytahují z (pod)průměru všední postavy, nic mi vysloveně nedrásalo nervy. A nic mě taky vysloveně netáhne k dalšímu sledování. Z hlediska filmového řemesla i prozatimního děje bych to zhodnotila šedí, ale pokud se to později zvrhne v oslavu zločinů komunismu, tak všechny ty nekompromisní odpady celkem chápu. ()

Aky odpad!

Jestli někdo chcete najít příklad zneužití umění ve prospěch ideologie, tak na tenhle seriál nezapomeňte. Je málo exemplárnějších ukázek. ()

Adam Bernau

Rodáci byli kultovní už ve své době. Tehdy jsem ty vtipy o nich patřičně nechápal, žádný díl jsem bohužel neviděl, pojem "Vitásek" jsem ovšem znal velmi dobře. Jak si tady čtu komentáře, asi by to stálo za to. ()

kingik

Vitásek zbědovaně: "Kurva, píča, dělej, vymrdej mě tou mojí hůlkou, když se štítíš do mě zabořit čuráka. Já vím, není se co divit, když mě v lese vymrdala celá banda odbojářů, a já z toho churavím. Nevíš, do prdele, co to je?! Proč mám najednou šedivé skráně, kulhám, z prdele mám výtok, a ještě před nedávnem jsem fidlal na LŠU Humoresku a nic mně nebylo?!" "Ty se teď sebereš, pojedeš do města, vyhledáš felčara, sesbíráš všechny lékařský knihy a pokusíme se zjistit, co mám za neznámou chorobu!!!" Teprve až s pádem režimu se všichni dozvěděli, že hrdina a vzor tehdejšího socialistického lidu Vitásek měl AIDS. Soudruzi to úzkostlivě tajili a neustále přicházely zprávy, že Vitásek má neštovice. Stačil nakazit nejen všechny v lese, ale i všechny obyvatele přilehlé hájovny. Ani Jirka Adamec na chorobu nenašel lék, a ten už národ nejednou vyléčil svými zábavnými estrádami. A tak jsme dlouhých 22 dílů sledovali, jak Vitásek a jeho banda zmírají na zákeřnou chorobu, kterou tady tehdy nikdo neznal. Vitásek se po syfilitikovi Gottwaldovi stal dalším významným mužem komunistické éry, který trpěl sexuálně přenosnou a smrtelnou chorobou. Čest soudruzi, že jste to tak dlouho drželi pod rudou pokličkou. Avšak pozor! Z vašeho seriálu se totiž mohl nakazit i nic netušící divák! 20% ()

PetrPan odpad!

Historie komunistů podle komunistů...rád bych viděl v repríze, poněvadž nechceme přece taky "trezorové" filmy, ovšem vysílal bych až po desáté hodině a s upozorněním, že film propaguje zločinný režim a je typickou ukázkou lživé propagandy KSČ ()

WANDRWALL

R. Hrušínský řekl, že hrál v tomto seriálu, aby uctil památku obětí II. SV. Prý to jako herec jinak neumí. Chtělo by to, aby byl znovu vysílán. Mám dojem, že snad nebyl po změně režimu už vysílán. ()

Zazie odpad!

Jediné zajímavé u tohoto totálně nepovedeného seriálu je to, že si ho dobová kritika troufla strhat bezprostředně po odvysílání, přestože byl točen na politickou objednávku. To bylo v té době nevídané, zřejmě se už začínal projevovat blížící se konec totality. ()

triatlet

Prokomunistická orientace je sice patrná, ale ten seriál není jen o komunismu. Partnerský vztah, proměna učitele z příznivce Sokola v přesvědčeného vedoucího Kuratoria, ale i některé odlehčené hlášky, to stojí za pozornost. Navíc herci dokázali být ve svých rolích přesvědčiví. Dobový vtip reagoval na neúspěch českoslovesnkých hokejistů, že by měli do týmu zapsat Vitáska, s holí se uměl pěkně otáčet:-)___________ 12.7.2011 - po zhlédnutí repete cca 60% první série (13 dílů): prokomunistické hrdinství je sice patrné, ale rozhodně ne jednoznačné. Filmaři posháněli věrohodnou dobovou výpravu, zachycení jihomoravské vesnické bodrosti je Matějkova specialita (Náš dědek Josef), filmaři ukazují skutečnou poválečnou vesnici - nerozhodnou, v domácnostech kříže na stěnách, při oslavě 1. máje se jeden strojí do moravského kroje, další do sokolského a mladí mají modré košile. Vitásek si udržuje celkem zdravý rozum - neodsuzuje jako některé pokrokové soudružky básně jako buržoazní přežitek:-) Milostný propletenec působí vtipně - jen ve 13. dílu s eobjeví všechny osudové lásky Petra Vitáska, ovšem všechny působí unyle. I když Eva Horká tu unylost zahrála přesvědčivě:-) ()

honajz

Překroucený pohled na dějiny komunistického hnutí ve smyslu tehdejší propagandy. Člověk měl často pocit, že komunisté pomáhali Noemu stavět archu a zachránit svět. Na druhou stranu kulisy moravského venkova a krásná Eva Horká, plus další vynikající čeští herci. Je to prostě na hraně - dívat se na to nedá, ale chvílemi i dá, dilema Schroedingerovy kočky. ()

eraserhead666

Když to dávali poprvé, byl jsem malý smrad a rodiče mě často vyháněli od televize. Takže jsem si ze seriálu pamatoval jen kozy a prostřelené čelo Pavla Zedníčka. Řekl bych, že v reálu by Vitásek nejpozději tak v padesátým druhým dostal minimálně lágr, ne-li provaz, coby rozvracečský anarchisticko-trockistický element. Válečné díly ještě jakž takž šly, poválečné už jsou docela hrůza. ()

Historik

Ten seriál je především úmorně dlouhý a nezáživný. Když k němu přidáte nesympatického hlavního hrdinu, je pochopitelné, že většina lidí to už dnes není schopna dokoukat. Já jsem se překonal a poctivě jsem zhlédl všechny díly. Byla to fuška. Ale aspoň mohu hodnotit s čistým svědomím. Není to tedy jednoduchá komunistická propaganda. Ano, vyznívá to ve prospěch jedné strany, ale co chcete, když se jedná o dějiny viděné očima komunisty. Autor literární předlohy to napsal tak, jak to viděl, jak to tenkrát prožíval. A ve své době nebyl určitě sám, kdo takto dobové dění vnímal. I když posléze mnozí vystřízlivěli. A myslím, že musela vystřízlivět i dlouhá řada postav ze seriálu, protože představy mnoha z nich o budoucnosti, zejména těch sympatizujících s komunisty, byly hodně naivní. Myslím, že vnímavý divák si to dokáže přebrat. Je tu mnoho postav a situací, které jsou podány velmi věrohodně a uvěřitelně. Darebáci i poctivci byli v každé politické straně. Problém je v tom, že nekomunisté jsou tu takřka vždy nahlíženi jako ti horší a jejich jediné štěstí nakonec je, že prozřou a přidají se na tu správnou stranu, tedy ke komunistům. Tady nejhůře dopadl krejčí Vitásek. Tuhle postavu jsem autorům nevěřil. Na druhé straně je tu třeba zásadový profesor Povýšil, který se nedal. Seriál je to spíše nepovedený, dnes už je hodně pasé, ale jsem rád, že jsem ho mohl znovu vidět a udělat si o něm relevantní obrázek. Z většiny zdejších komentářů bych si ho neudělal. ()

petrsv

Seriál popisuje 40. léta, kdy byla válka, která poté nějak skončila a po čase začala další. Rozhodně se nejedná o komunistickou agitku typu Okres na severu. Je zde popsáno dění ve válce, kde bojovali všichni. Po válce to tu nebylo jednoduchý a směr, kterým republika půjde, byl už dán. V tomto mi přijde, že je seriál na svou dobu celkem dobře natočený. Jasně, že komunisti jsou v něm ti lepší, ale toto si dneska už umíme vysvětlit a podle toho to brát. ()

slunicko2

Ale soudruzi, tohle přece vůbec není špatný seriál. 1) Jsme svědky různorodosti postojů a charakterů. Od těch jednoznačně špatných - konfident gestapa (Václav Postránecký), který po revoluci zmizel, nejspíše na západ do služeb imperialistů, přes advokáta (Petr Kostka), za fašistů starostu obce Rača, který to myslel dobře, ale zašel příliš daleko a nakonec byl po zásluze postižen infarktem, po statkáře (Ilja Prachař), který čeká, kam se to otočí a k nim se pak přidá i se synem, až k těm v zásadě dobrým, ale pomýleným, kteří neprohlédnou - učitel gymnasia (Alois Švehlík) anebo nakonec prohlédnou (Antonín Navrátil). I na té správné straně stojí lidé různí - prudký těžko zvladatelný hlavní hrdina (seriálový debut Jana Šťastného), či obětaví komunisté, kteří padli v boji proti fašistům (Rudolf Hrušínský) anebo nepadli a rozdávají svou moudrost dále (Ota Sklenčka a spousta dalších). Politickou mozaiku dobře doplňuje řezník, který vyjde s každým režimem (Petr Haničinec) a také je po zásluze potrestán, do komunistické strany se vloudivší nicméně včas rozpoznaný a vyhozený kariérista (Bronislav Poloczek) či poctivý německý lékař (František Němec)._____ 2) Seriál je typickým machistickým příběhem. Ženy se tu sice vyskytují, ale výhradně jako milující matky anebo jako nevýrazné mladé husičky, které nevědí, co by._____ 3) Hlavním argumentem odpadových hodnocení je ideologické vyznění seriálu. Je pravda, že v době vzniku jsem seriál považoval za odpadovou nudu. Socialistické propagandy jsem měl plné zuby stejně jako všichni a ani po jiných stránkách mě seriál nezaujal. Dnes ale vidím výborné herecké výkony, uvěřitelné postavy s uvěřitelným vývojem a zemitou poctivost tehdejší řemeslné tvorby. Co seriál popisuje, se mohlo stát a asi i pravděpodobně dělo. Peripetie příběhu jsou uvěřitelné, možné, přijatelné a nepůsobí na mě nepatřičně. Nesouhlasí celkové vyznění - skutečnost, že nositeli těch pozitivních vlastností jsou převážně komunisté, zatímco ti špatní jsou, jaká náhoda, jejich odpůrci._____ 4) Spoiler. Příběh druhé řady začíná začátkem padesátých let. Petr Vitásek se s vášní sobě vlastní vrhá do probíhajícího třídního boje. Předseda OV KSČ, který nad ním držel ochrannou ruku, je spolu s šéfredaktorem Rovnosti odhalen jako třídní nepřítel. Rovněž major STB (Vladimír Kratina) a ředitel gymnasia (Petr Štěpánek) jsou posláni do jáchymovských dolů. Vitásek po krátkém váhání organizuje petice za trest smrti pro všechny. Mladý Mlejnek, bývalý angažovaný fašista (Karel Roden), vstoupí do komunistické strany a stává se vyšetřovatelem STB. Starý poctivý dělník (Oto Sklenčka) po infarktu odstoupí z funkce a jeho následovníkem se stane Petr Vitásek. Vládne městu železnou rukou a Račí se šíří strach._____ 5) Spoiler. Třetí řada začíná v roce 1967. Vitáskův otec, nadšený podporovatel obrodného procesu, se tvrdě střetne se synem. Toho nakonec vymění ve funkci jeho bývalý kamarád (Antonín Navrátil). Do republiky se vrací i Horáček (Václav Postránecký). Ukáže se, že ve Velké Británii pracoval jako agent československé rozvědky a že se osobně zná s majorem Zemanem i podplukovníkem Žitným. Petr Vitásek ho usvědčuje z kolaborace s fašisty, načež záhadně umírá pod koly projíždějícího náklaďáku. Za normalizace se Horáček stává tajemníkem OV KSČ a spolu s nemanželským synem mrtvého Vitáska nastoluje v Rači klid k pokojné práci na výstavbě socialismu._____ 6) Připravuje se další řada. V ní se zjistí, že Horáček hrál dvojí hru a byl agentem britské tajné služby u nás. Po roce 1989 získává státní vyznamenání a stává se významným podnikatelem. Dál zatím nevím, ale jakmile to zjistím, rád to sem napíšu. () (menej) (viac)

rt12 odpad!

Já tomu dávám název ,, Vitáskova jízda v hovnech". Kdo by to asi tak mohl režírovat jiný než soudruh Adamec, pak nemá mít vilu za 100 mega. ()