Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

Castrator

Na Rodáky jsem jako skoro náctiletý koukal občas s bráchou, který na to koukal jako na komedii, aby se pak mohl se spolužáky na gymplu smát Vitáskovi jako zapálenému komunistovi s hůlkou. Vitásek byla koncem 80. let nadávka a Rodáci byli legendárním seriálem, mluvil o něm skoro každý a skoro každý si z toho dělal prču. No, tak dnes po zhlédnutí několika dílů vím proč. Ale... po řemeslné stránce je to seriál velmi dobrý. Dvě za vzpomínky a zpracování. ()

PatoP

Do odpadu môže tento seriál zaradiť iba totálny ignorant alebo človek, ktorý nemá o hereckej a režisérskej práci ani poňatia a nevie, alebo čo je ešte horšie, nechce ju oceniť z blbej zásady o "schvaľovaní socializmu" v televíznych a filmových dielach. Takíto ľudia mi pripadajú ako kone s klapkami na očiach. Tiež pre nich neexistuje nič naľavo ani napravo a povedú vás iba jedným smerom. ()

Fox85

Zase taková sr**ka to nebyla. Když si to shrneme - pár zajímavých momentů ze života v Protektorátu, velice (!) vtipné útoky partizánů, hrdinné osvobození a bratříčkování s rudou armádou, těžká cesta komunistů vzhůru pro "blaho všeho lidu", častá debilita hlavního hrdiny a hlavně (!) skvělé vykreslení některých postaviček (hlavně tedy jejich schopností se plynule přizpůsobit jakékoliv situaci a režimu - viz Voráček a advokát Mlejnek se synem). Druhá půlka seriálu o strastech komunistické strany v Československu a hlavně na malém městě je tedy opravdu převážně nudná a místama hutná agitka, ale jsem docela rád, že jsem to viděl. Ať totiž chceme nebo ne, hráli v tom i kvalitní herci a snažili se (někteří) odvést alespoň slušnou práci. Takže za ně je ta druhá hvězda. [Viděno v obnovené premiéře na tv Barrandov] ()

Gogen

Za scénu, kdy "Vytásek" (či jak se jmenoval) rozbíjí poradu větou: "Soudružko, i když máte vellký kozy, pravdu nemáte" ... a to si většinou věty z filmů nepamatuju ... takže to přeci zase tak špatné být nemůže :-) ()

pávek

Jak je tento seriál u většiny uživatelů v odpadu, má ho ve své filmotéce 31 uživatelů. Proč?Aby viděli jeden z propadáků, nebo jsou to komunisti? Myslím si, že to berou z filmařského hlediska. ()

insurgentes

Je na tom dost vidět, že komárům tehdy už zvonila hrana, takže se snažili smířlivým tónem uhrát ještě nějaké body a nikoho moc nenasrat. Hlavní hrdina je fakt nesympatický arogantní píčus, na kterém je strašné všechno: od účesu po sebelítost a ublíženost, která se projevuje v každém aspektu jeho vztahu ke světu. Kouzlem nechtěného se tu tak zobrazuje základní patologie lidské osobnosti, která dala vzniknout komunismu a která lidi u komunismu drží dnes stejně jako před dvaceti lety. Smutné na tom je jen to, že v tom osmačtyřicátém taky neměli lidi na výběr - buďto volit prohnilou demokracii, předchůzdce dnešní "kavárny", nebo nějakýho fajn kluka, kteroužto roli tenkrát sehrával Kléma. Dnes jeho místo zaujal Bába, a jede se dál! ()

Rihan

Na tento seriál se tradoval jeden vtip. Koho bychom vzali do hokejové reprezentace? Přece Vitáska, protože měl dobrou techniku hole a věděl jak na Němce. ()

vitekpe

Mimoradne rozmachly televizni serial, v nemz ucinkuji vsichni slavni a znami herci a herecky te doby. Jednu hvezdu ubiram za Vitaska, protoze tahle osoba je zasadni minela celyho serialu, je protivnej a blbej. Druhou ubiram za prilisnou delku. Chvilema uz se unavou clovek ztraci... Necmene to stoji za videni, dozvite se jak funguji lide pod tlakem at uz fasistu, nebo revolucnich gard, nebo komancu. Neni to moc hezky podivani...  Rekl bych, ze hlavni problem neuspechu tohoto obrdila je hlavne doba jeho uvedeni koncem 80. let. ()

brooklyn73

Tolik Odpadu nema ve svem hodnoceni ani Major Zeman. Televiznich 22 dilu nemam, mam vsak verzi,ktera vzesla primo od tvurcu a je v dilech 13,jejichz minutaz mela byti dokonce delsi nez ta 22 dilova, vytvorena sestrihanim prave z techto zminovanych originalnich 13 .dilu. Serial byl natocen na motivy romanu Jaroslava Matejky "Kam jdete rodaci" a "rodaci a odrodilci". 1.Dil: Za okupace, v malem mestecku Radec (urceno podle vlakoveho nadrazi) lezicim v brnenskem kraji se potkavame s hlavnimi protagonisty.Bezesporu hlavnim je sestnactilety student mistniho gymnasia ,sextan Petr Vitasek (Jan Stastny) . Petr se stava svedkem zabiti spoluzaka gestapem.Snazi se sblizit s gymnazistkou Zdenkou.Ve meste probiha velke zatykani.Petr po svych problemech s telocvikarem Svecem je nucen opustit gymnazium. V prvnim dile neni o zadne komunisticke ideologii ani reci,propaganda veskrze zadna. Dokonce zazni veta od nekomunisty Ferdy(Stanislav Zindulka) "ja jsem komunistum nikdy nerozumel".Jedna se o dejove pomaly film z protektoratu. Prave z toho nedelniho,vychazkoveho tempa lze urciti, ze se jedna o mnohadilny serial.Tvurci se snazili nas seznamit s hlavnimi protagonisty. Na mne nejvice zapusobil stary Ruzicka (Rudolf Hrusinsky) u vyslechu,prestoze nerekl ani slovo,jeho vykon byl excelenti. 2.dil: Petr nastupuje do prace v cihelne kde kope hlinu. Vztah se Zdenkou neni jednoduchy,Petr neni vubec pripusten k jejimu telu. Resi to seznamenim se v cihelne s Ankou, bez sveho muze zijici zenou,ke ktere zacne dochazet a delat ji spolectnost. Vitasek starsi je clenem odboje,snazi se na nej napojit ruzni lide se zajmem o protinemeckou cinost.On je zmaten, odmita jakekoliv sve spojeni s odbojem. O Petrovu vztahu s Ankou se dozvi i jeho rodice,mame ho bije a otec mu zakaze se s ni stykat.Vzapeti je Vitasek starsi zatcen gestapem. Opet ani naznak propagandy,pouze valecny pribeh. 3.dil: Po zatceni sveho otce je Petr vyhozen z cihelny,dostava se mu vsak pomoci od dalsich clenu odboje a nastupuje na velkostatku u statkare Krasy jako hajny,lesnik a holka-kluk pro vsechno.Udobruje se se Zdenkou,ktera vsak jeste stale neni pripravena na vice nez povidani si.Vitasek mladsi se tak nebrani pohledne sestre Krasy ,ktera ho svadi a dela vse mozne aby ho dostala.Petr ukryva ve sklepe na statku dva ruske partizany ,pri jejich odchodu mu jeden z nich da pistoli.Na statek prichazi nemecky spravce Swarc.Petr opet nachazi spolecnou rec se Zdenkou a tentokrate se mu dostane toho ceho si muz od zeny vetsinou zada.Vzapeti se dozvi ,ze jeho otec byl odsouzen k smrti a ceka na popravu,slibuje pomstu,strasnou pomstu. Na zamku si ho vola Swarc ,Petrovi omylem vypadava pistole,nemecky prisluhovac se desi,dere se po vlastni zbrani avsak Petr je rychlejsi a spravce po dvou zasazich umira. Opet obycejny valecny pribeh,bez jakehokoliv naznaku manipulace. Dokonce Krasa po oznameni od jeho matky ze bude vydeden zvola " nu coz dam se tedy k bolsevikum,ze statkare proletarem..!" 4.dil: Petr utika ze statku, skryva se v hajovne u hajneho,pozdeji prechazi k partyzanum, zde se potkava s muzem Anky.Statkar Krasa je vydenen svou matkou a nasledne poslan do rise,jeho slova pri odjezdu. "Tak se tady mejte hezky,protoze az se vratim tak mam takovy pocit, ze tady budou bolsevici..." Blizi se konec valky ,gestapo je stale agresivnejsi,Ruzicka se jde radeji schovat k partyzanum,pri nasledne akci v boji o most je vsak ranen a nasledkum zraneni podleha.Petr breci. Pri nasledujicim prepadnuti statku je vsak pri ustupu zranen a dil konci s otazkou "Prezije to Petr?". () (menej) (viac)

klúčik odpad!

Na toto dielo si pamätám, asi tak, žeto bol naozaj strašný seriál. Jasná objednávka skapíňajúceho koňa, ktorý ešte moc netušil, že skape. Ak by to tušil, tak by tento brak nedal vyrobiť. Dnešná generácia by sa na tento seriál ani namrkla.... Vďaka bohu...... 0%. ()

klukluka odpad!

Tohle byla od Adamce ukázková ideologická diverze. Zprasil to do té míry, že kvůli tomu do roka padnul celej východní blok. ()

Přemek

Propagandistický blábol řemeslného prostituta Adamce. Seriál, který rozhodně není "zakázaný", ale tak neskutečně tupý, lživý a nepovedený, že není jediný důvod ho vracet na obrazovku (stačí nejzprofanovanější a nejkolaborantštější Major Zeman, který byl reprízován již třikrát). Surový odpad, který byl naštěstí anachronismem již v době svého prvního vysílání... ()

Kovaja

Jenda Šťastný v roli zarputilého bojovníka za pravdu.Kdo nestál na jeho straně toho rezolutně odmítal,měl palici tvrdou jak býk a nikdo s ním nehnul.Seriál ho ukazuje v době od jeho školních let přes partyzánskou válku proti Náckům až po boj za rudý prapor komunistů.V seriálu se oběvuje spousta známých herců a pro mnohé je to vrchol propagandy ale já komunismus nezažil tak sem rád za každý takový seriál z této doby. ()

wosho

Po technické stránce nelze Rodákům nic vyčíst. Avšak po ideové již lze a mnohé. V době perestrojky zcela nepochopitelný tah soudruhů, avšak co od nich čekat. Inteligenci moc ne, že? Jen nechápu to obsazení. Pochopím, že odmítnout hrát v Zemanovi mohlo být pro jejich kariéry nebezpečné (ale i tací se našli-http://www.csfd.cz/tvurce/975-petr-cepek/). Ale na konci dekády, kdy se začalo vše hrotit k revoluci, to nechápu. Ne. Rodáci jsou posledním politicky-ideovým pokusem minulého režimu použít v tak rozsáhlém projektu překroucením historie ve svůj prospěch. ()

ViktorD

Ačkoli je historická skutečnost v tomto seriálu zejména ve ztvárnění poválečných let značně pokřivená, nedá se seriálu upřít řemeslná zručnost a solidní výkony herců. A propos: natočil někdo za posledních dvacet let seriál se sociální tematikou, která by obrážela skutečné problémy valné většiny dnešních lidí a úskalí dnešní doby? Objektivně? Nezávisle? Nějak si nemohu vzpomenout... ()

Paity

Nehodnotím obsah, ale provedení, protože to je u takovýchto režimových slátanin důležité a dávám dvě hvězdy. Jednoduše proto, že soudruzi už za ty čtyři desítky let velmi dobře propagandu zvládali. ()

kebom

Jednu propagandu z pred roka 1989 vystriedala druhá. Škoda, že opäť jestvujú "zakázané" filmy a seriály... Vcelku zaujímavý seriál s hrdinným Vitáskem, trochu rozťahané, občas absurdné, ale vcelku zaujímavý pohľad na roky vojne a tesne po nej. V čase vysielania ma to nesmierne nudilo (1989), teraz (2010) som si to už v pohode pozrel. Kvalita súčasných seriálov totiž klesla odvtedy veľmi hlboko. ()