To se vysvětlí, soudruzi!

Česko / Nemecko, 2024, 7 h 41 min (Minutáž: 57–58 min)

Kamera:

Martin Douba

Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr (viac)

David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

Recenzie používateľa jungewolf k tomuto seriálu (8)

Ostře sledované UFO (2024) (E01)

Byl tam údaj : 1.března 1983, 23.12, planeta/souhvězdí Epsilon Eridani A. Takže se děj odehrává v roce 1983. Seznamovací díl : cynický skeptik David Zajíc(velmi civilní,proto uvěřitelný J.Macháček), jeho levitující dcera Eva(D.Pavlovičová), nadšený novopečený inženýr Vojta(J.Cina), drsná estébačka Snížková(výborná A.Fialová) a její kolega, "hodný policajt" Hora(typově přesný L.Noha), laskavá,maminkovská docentka Lada(L.Termerová), snaživý ředitel Čurko(velmi vtipný R.Stanke), vynálezce+příležitostný patolog Pavlas(velmi vtipný J.Jackuliak), jim zdatně sekundují Juna 1(M.Kern) a Juna 2(T.Kobr) a nakonec hinduista,gudžarátský Ind(Kampan Soni)... . V této epizodě hraje zavražděného ufologa Petr Franěk, jeho kamaráda R.Novák mladší, hostinskou P.Lustigová, vrátného v ústavu A.Hardt a předsedu JZD M.Siničák. Baví mě tam spousta hlášek, třeba Vojtova o alergii na politiku a další a další ... .***Hudbu Ondřeje G.Brzobohatého nahrál Epoque String Orchestra, autoři úvodní znělky : Tomáš Holub a Tomáš Hájek, kaskadér/dubl : Milan Kulas, vynikající kostýmy : Eliška Krejzová, dronové záběry: Marek Tajbl, Martin Kaňůrek a Vladimír Doležel. Poděkování (místa natáčení): V.Holý, obec Bykoš, Jar.Peřina s rodinou, Opatov u Svitav: na farmě v Opatově se natáčely scény ze zemědělského družstva. Dále : Soňa Králová, Třebotov(na fotbalovém hřišti v Třebotově u Černošic- "SK Třebotová" je klubovna ufologů. Poděkování také ČVUT-Ústavu makromolekulární chemie AV (Viz - Zajímavosti). Výroba podpořena Moravskoslezským krajem+Moravskoslezskou filmovou kanceláří. Finanční podpora: Audiovizuálny fond SR, Státní fond kinematografie ČR.***1.díl je na webu Č.televize, ČT 1, neděle 3.3.2024, 20.10 . ()

Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (E02)

Ředitel Čurko(R.Stanke) zaperlil se svým sluchomatem ... .Plus různé vtipné hlášky a situace, např. lanový výtah s košíkem a s párky ve sklenici. Mimochodem autentické, byly v 80.letech v socialistických obchodech - někdy - ke koupi .Manželku zavražděného břichomluvce Šálka(J.Maryško) hraje vynikající M.Borová, tělocvikáře velmi přesný J.Roskot. Služební byty Davida Zajíce(J.Macháček)a jeho dcery Evy(D.Pavlovičová) a nad ním jeho kolegyně Lady(L.Termerová) jsou na adrese Praha 6-Dejvice č.2190/22. Loutkoherci : Matouš Valchář a Mikuláš Suchý. Seriál je koprodukcí s německou ZDF. Výborný komentář - VIZ : Tristanian, i když já osobně tomu 5 hvězd dát nemůžu, není to dotažené, chtělo by to "víc šťávy" .... . ***2.díl je na webu Č.televize, ČT 1, neděle 10.3.2024, 20.10 . ()

Copak je to za veksláka (2024) (E03)

Baví mě hlášky v každém dílu. V tomhle zabodoval hlavně Vojta (J.Cina) v samém závěru, když se kolegovi Davidovi (J.Macháček) přiznal, že se zamiloval do drsné estébačky Snížkové (A.Fialová) ... . Zdánlivě zavražděného šéfa veksláků si zahrál Ladislav Hampl, mihla se tam J.Plodková coby Davidova zmizelá manželka(čili máma mladé Evy-D.Pavlovičová). ***Natáčelo se v Liberci /poděkování : Filmová kancelář Liberec-Město Liberec/, hlavně na vysílači na Ještědu. Taky v kostele sv.Antonína Velikého (scény na věži kostela a před ním. VIZ - poděkování : Římskokatolická farnost-arciděkanství Liberec, arciděkan R.D. Mgr. Radek Jurnečka . ***3.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 17.3.2024, 20.10 . ()

Hoří, má babičko (2024) (E04)

Hned na začátku perlili soudruh ředitel Čurko (R.Stanke) a David Zajíc (J.Macháček): "Zajíc. Srna. Co? Já myslel, že vyvoláváme názvy lesní zvěře ... . Vtipné jsou taky hlášky Vojty (J.Cina) a dalších. Výborná byla estébačka Snížková (A.Fialová), hlavně na konci, když si domlouvala rande s Vojtou a potom se pokoušela zastavit papeže v papamobilu... . Luboše hrál Jaroslav Plesl, jeho(uhořelou)babičku Emilii Drašnarovou Libuše Švormová, předsedu Marek Pospíchal. ***Závěrečnou skladbu Ave Maria(od F.Schuberta) zpívala Markéta Bechyňová Halířová. Natáčelo se mj. v kostele sv.Mořice u Annína(farář J.Kulhánek) a v obci Smetanova Lhota(starosta S.Harbáček) - viz poděkování. ***4.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 24.3.2024, 20.10 . ()

Paní, vy jste vdova! (2024) (E05)

Začátek s plivníkem byl povedený. Jinak je tenhle díl ponuřejší a vážnější než předchozí. Mladou vdovu Kapounovou hrála E.Křenková, jejího zabitého muže M.Konig. Sousedku hrála B.Kaňoková, předsedu bytového družstva P.Bureš. Název odkazuje na film "Pane,vy jste vdova!"(1970). ***5.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 31.3.2024, 20.10 . ()

Balada pro Kozlopíra (2024) (E06)

Zas dobré fóry : estébák Hora(L.Noha)hrající na ukulele, šerif zpívající výpověď, Ind Šušrut převlečený za indiána ... . A překvápko na konec : Kozlopír skutečně existuje ... . Šerifa hrál M.Pechlát, jeho zástupce S.Rašilov, rýžovníka zlata, vydávajícího se za trampa J.Gottwald. Natáčelo se taky v jeskyni Pusté kostely, v trampské osadě Měsíční údolí v Mrači a u rybníka Buková Lhota. Název dílu odkazuje na film Balada pro banditu(1978). ***6.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 7.4.2024, 20.10 . ()

Srdečné pozdravy z lázní (2024) (E07)

Štěpánka se na konci tohoto dílu začala chovat aspoň trochu lidsky. Vědmu Margot hraje B.Bočková, vrchní sestru I.Chýlková. Servilního ředitele lázní hraje J.Jankovský, údržbáře Z.Julina. Natáčelo se v lázních Karlova Studánka. Název dílu odkazuje na film Srdečný pozdrav ze zeměkoule(1982). ***7.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 14.4.2024, 20.10 . ()

Lada Lazarová (2024) (E08)

Celkem dobré zakončení tohohle, místy trochu bizarního seriálu. Soudruha profesora Urbánka hraje L.Veselý, jeho asistenta V.Vondráček a lékaře v nemocnici D.Rous. Natáčelo se mj. v klatovské nemocnici. ***8.díl je na webu Č.televize : ČT 1, neděle 21.4.2024, 20.10 . ()

Časové pásmo bolo zmenené