Shinji Ikari se patnáct let po Druhém dopadu připojuje k otcově skupině NERV a v boji s Anděli slouží jako jeden z nejmladších pilotů mechů. (Netflix)

Godlieb

Asi jsem udělal chybu, že jsem začal s anime až od dnešní špičky, tedy Melancholy of Haruhi Suzumyia, příp. Disappearance of Haruhi Suzumyia. Pokud odhlédnu od kvalit animace (těch patnáct let se dost pozná) a příběhu, jež mě u Neon Genesis ale vůbec nezaujal, zůstává zde mnoho rozdílného. Umělecké ztvárnění a psychologie, věci, které mne zajímají u každého filmu a seriálu, jsou u Neon Genesis minimálně o dvě úrovně níže, seriál celou dobu balancuje mezi civilností, humorem, vážností a pompézností což mu ne pokaždé úplně vychází, hlavně civilní rovina je zbytečně nedořečená, tím pádem hlavně první polovina neví jestli je kočka nebo pes což se později trochu zlepšuje, ovšem přesto to dojem výrazně sráží. Psychologie hlavního hrdiny je doslova a do písmene směšně neoriginální, každá z postav je vlastně klasickým archetypem anime, a hlavně Asuko je tak otravná až člověk fandí Andělům aby ji už konečně "sejmuli" (navíc, jenom mě utvrdila v mém nelichotivém názoru na německou populaci). Nejvíce zvědavý jsem byl samozřejmě na Ayanami Rei, a musím poprvé ve svém životě říci, že kopie (Yuki Nagato) může být mnohem lepší než předobraz, hlavně, Rei nedostává moc velký prostor, chybí jí taková ta aura tiché, hrozivé přítomnosti, podpořená atmosférickými monology, jednoduše je Rei prostě nedotažená jako ostatně celý seriál, autoři nepoložili ty správné otázky, nevyvolali tu pravou atmosféru, vše tak působí jako hybrid mezi Supermanem a Power Rangers, příběh je vyprávěn zkratkovitě, nejasně, a bez českých titulků skoro nic nejde pochopit. 3* za snahu a kultovní status. P.S: Po druhém shlédnutí musím uznat, že dokážu nad NGE přimhouřit oko. Ano, není dokonalý a prvních 16 dílů je ve srovnání s posledními 10-ti hodně slabých (to mne také při prvním shlédnutí odradilo a oněch 10 dílů jsem shlédl až skoro půl roku po těch prvních 16-ti) a dost se inspiruje Mobile Suit Gundamem, ovšem pak přijde díl 'Rey III' a je hotovo, podle mne nejlepší díl NGE od nějž dostává seriál hrozivý spád aby skončil sice rozporuplným ale přesto uspokojivým koncem v němž dostane místo dokonce i humor. Zvyšuji o půl hvězdičky, ještě bude asi potřeba dalších pár shlédnutí než dám čtvrtou. ()

Monog

Alfa a omega téměř všech psychologických anime. Neuvěřitelně propracované postavy, hutná atmosféra a to vše zabalené v lehce mysteriózním sci-fi hávu. I když se jedná o starší kousek, tak se na něj dá koukat i dnes. Kdo nezkusil, neuvěří. ()

Flatron

Po 13, epizodach 3*. Na to, že to má nálepku "Kult" to zatiaľ až taký masaker nie je. Asi som mal prehnané očakávania a možno ma to ešte prekvapí. EDIT -- Tak pekne od začiatku, seriál som začal pozerať predovšetkým kvôli prepracovanej psychologii postáv a ich postupné hrútenie k záveru to už bol celkom extrém. Ale postupne prvých 16 dielov mi prišli jednotlivé epizody strašne podobné, vždy sa objaví anjel, akurát so zmenenými schopnosťami, Evangeliony po ňom vyštartujú a napokon aj zničia. Čo oceňujem je to, že seriál si postupne chystá diváka, najmä po tej psychologickej stránke, čož som ocenil až po dopozeraní. Okrem toho sa tu objavuje aj náboženská symbolika ( ked sa zničí anjel, tak vybuchne do tvaru kríža, základné látky ADAM a z neho vytvorená EVA ( to mi pripomenulo hru Bioshock), alebo hrania sa na samotného boha v podobne oživenia Evangelionu, najmä ten Berserk mode). Po tom ako sa objaví 4. dieťa seriál začína naberať na obrátkach, jednotlivé boje proti anjelom akoby išli do úzadia a prichádza na rad tá psychologická časť. Postupné odhalovanie tajomstiev o organizácii NERV, takisto o čo ide Ikari Shinjimu seniorovi. Shinji sa začína rútiť ako prvý, ked si myslí, že zabil 4. dieťa, napätie stúpa najmä vtedy, keď zistí že 4. dieťa vlastne pozná. Kvôli prehre nad anjelom a následnej zhoršenej synchronizácii s evangelionom sa začína hrútiť aj Asuka a tú to pohltí asi najviac na čo aj patrične doplatí. Ešte tu máme potom Misato, ktorá zisťuje, že ju opustil Kanji a tiež to zvláda ťažšie. Posledný dvojdiel, je prepchaný filozofiou a psychologiou kde sa dostáva divák do hlavy mladého Shinjiho vrchol ľadovca je na dosah. Naozaj mrazivé zakončenie, ktoré môže mať pre diváka viacero vyústení. Zvyšujem na 4* a idem pozrieť filmy. ()

Rhaegar

Dobré jen pro "pamětníky" a historiky, kteří chtějí vysledovat vývoj anime až k jeho kořenům. Jinak nemá modernímu divákovi co nabídnout. Každý aspekt tohoto anime už byl dnes zpracován lépe. ()

mp5991

Tohle anime má dva pro mě osobně zcela zásadní nedostatky: Téměř nesnesitelnou krávu Asuku a naprosto nepochopitelný závěr. Tohle mu neodpustím i kdyby to jinak byl nejlepší seriál na světě, což ale taky není, dějově spíš průměr (lepší nebo horší, podle toho jestli budu počítat poslední dva díly) ()