Velký smutek

(TV film)
  • angličtina The Great Sadness (festivalový názov)

Smuteční mašinerie po úmrtích Stalina a Gottwalda, od nichž v těchto dnech uplynulo 70 let, měnová reforma, politické procesy. Rok 1953 jako rok absolutní beznaděje pohledem režiséra P. Štingla... Rok 1953 byl absolutním vyvrcholením společenské beznaděje. 5. března 1953 zemřel Josif V. Stalin. V Československu byl vyhlášen státní smutek a země se zahalila do černého. 14. března 1953, v den, kdy mělo povinné truchlení skončit, se občané dozvěděli, že zemřel Klement Gottwald. V březnu 2023 si připomeneme 70. výročí Velkého smutku. První dva březnové týdny roku 1953 nemají v dějinách Československa obdoby. Nařízený smutek zasáhl do života všech občanů. Truchlilo se na školách, v továrnách, na úřadech… O necelé tři měsíce později přišla měnová reforma, která řadu lidí připravila o celoživotní úspory. Dokument je obrazem dobové každodennosti, zprostředkovává tíživou atmosféru velkého smutku, událostí roku 1953 i jeho místo v kontextu celé komunistické éry. (Česká televize)

sportovec

Jako faktografická koláž pro nejmladší generaci je to poměrně přijatelné zejména bez těch Blažkových "vobratů". Songy Svobodné Evropy jsou neznámé a pomáhají přiblížit další neznámou tvář té doby. Sator má ovšem pravdu: filmy jako SMUTEČNÍ SLAVNOST, BÍLÁ PANÍ, VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI, SKŘIVÁNCI NA NITI či UCHO vypoví o té době mnohem více a lépe. ()

Mlle odpad!

Potřebovala bych vysvětlení, proč utrácet peníze za natáčení takto zbytečných snímků a proč vynakládat prostředky na výuku lidí, kteří jsou po studiu schopni natočit TOTO. Kompilace tribunových vystoupení z dobových týdeníků, četby z dávno prošlého, tiskem vydaného deníku a Kaplanovy třicet let staré knihy, to vše čas od času proložené vystoupením Šlapeta či takové nějaké podobně obskurní bandy s příšerným provedením proletářských/lidových protest songů. Informační přínos nula (příliš nového se k tématu nedá jistě vměstat do jakéhokoliv podobného dokumentu), styl v minusových hodnotách a kdyby tak aspoň nějaká ta tematická naléhavost – ale ani po ní není vidu ani slechu… Uff! ()

Autogram

Trochu to autor prehnal s umeleckým charakterom dokumentu. Pesničky a básničky môžu byť, ale možno by sa ich hodilo trochu menej. Niektoré tomu dali akúsi oslavnú atmosféru, čo si najmasovejší vrahovia v histórii sveta a Československa určite nezaslúzili. Horšie je, že sa história opakuje, a zlo znovu prichádza z východu a niektorí Gottwaldovi následovníci sa ho nevedia dočkať aj dnes. Možno situáciu zlepšia aktívni učitelia histórie na školách, ktorí dokážu deťom zrozumiteľne vysvetliť, že komunizmus v akejkoľvek novodobej forme je rovnaké zlo ako fašizmus. ()

Arsenal83

Keď zdochol fúzatý filckár Stalin a po ňom našťastie rýchlo aj notorický ožran Gottwald bola to veľká paráda. Jediné, čo ľudia ľutovali bolo, že nešiel aj zhnitý zub Urválek a ďalšie špiny boľševického aparátu. O tomto období dokument ukazuje niečo, nie všetko a nie vždy v dobre forme. Napríklad keď sedí týpek na stoličke a číta ponurým hlasom nejaké pamäti či archívne materiály, to bolo také lacné, že som obrátil päťcentovku v ruke, či nepošlem do ČT, keď sú na tom tak biedne. ()

Big Bear

Ty hrané vsuvky mi tam moc neseděly. Působilo to až moc ochotnicky. Na stranu druhou to bylo právě to, co tento dokument odlišuje od jiných podobných avšak nudných dokumentů chrlících na diváka jeden černo-bílý rozzrněný obraz za druhým (tehdejší kvalita záznamů byl bídná, natož těch z bolševického ruSSka). Otázkou je, zda i tak si dokument najde svého mladého diváka, kterému může něco předat. Kdo se tématikou zabývá, moc nového se nedozvěděl. Já se na to koukl spíše ze zvědavosti jak se dnes s látkou z roku 1953 pracuje, respektive zda se nějak změnilo podání takových dokumentů širší divácké obci. Shledávám, že ani ne. Podobným způsobem byly točeny i dokumenty o listopadu 1989 atd... Každopádně panu Štinglovi patří poděkování, že má potřebu o téhle lidské zrůdě a hlavně té doby kultů a šílených Gottwaldových padesátek s monstrpopravami ještě i dnes podávat svědectví. V dobách kdy komunisté opět svolávají demonstrace na Václavák pod záštitou vlastenectví a strašení válkou tu hloupější část národa, kdy soudruh kovaný stalinista Skála zpochybňuje masakr v Katyni za což byl již odsouizen atd.. Je to stále nutné. Komunismus nevymřel a neodchází se starou gardou tak jak soudruhům vymírají skalní příznivci. Podívejte se na šílenou fantickou soudružku Konečnou a spol. Je tu pořád a je třeba se mít před ním na pozoru. Právě proto, že jej již mnozí nezažili a může se jim zdát atraktivní alternativou vůči současným politickým stranám. Já ho kus zažil, hodně studoval a fakt si to nechci zopáknout. A věřte, že vy co chodíte mávat rudými vlajkami ke koni taky ne. * * * * ()