Mladá dáma

• USA Damsel

Mladá žena se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky ji ale čeká boj o holý život, protože ji chtějí obětovat děsivému drakovi. (Netflix)

decouble odpad!

Čekal jsem nudný průměr, ale bylo to ještě mnohem horší. Film, který je strašně mimo tón, protože tady někdo roubuje hororový/thrillerový koncept Krvavé nevěsty do pohádky/fantasy s trochou videoherních prvků (hrdinka se učí z chyb a výher předcházejících obětí), ve které si mladá holka musí poradit s drakem, který doslova za vteřinu dokáže zlikvidovat celou armádu.  _____ Všechno je tu prostě špatně nebo na špatným místě. Věci se dějí jen, aby se děj rychle hýbal (Brown čeká přes noc někde na hořící pasece pod kamenem, nikdo neví, že tam je, ale ráno k ní přijede její macecha s důležitou zprávou - hotová telenovela. / Potřebuješ si zahojit popáleniny nebo světlo? - hle, svítící červíci). "Pohádková" dračice je taková podivně realistická a navrch sadistická příšera. Zcela zde ale absentují vodítka, která by divákovi napověděla, jak by jí mohla hrdinka porazit. ______ Nad vším by se dalo jakžtakž mávnout rukou jako nad generickou Netflix blbostí, ale ten konec je tak morálně zvrácená blbost (která se v posledním záběru má proměnit v buddy movie mezi holkou a dračicí, která je najednou cool, i když zabila spousty nevinných lidí včetně otce hlavní hrdinky), že už to fakt nemohlo být horší. Vypadá to jakoby to napsal člověk, který si myslí, že lež je horší věc než zabít bandu náhodných lidí. ()

mm13

Škoda, že to nebolo natočené tak dobre, ako by sa žiadalo. A obsadenie (okrem nestorov W&W) tiež mohlo byť onakvejšie. Pretože príbeh sám je strašne chutný úlet. A to vrátane konca, ktorý patrí k tým očakávaným koncom, pri ktorých je dobre, že sú očakávané, pretože sa na také viete po celý film tešiť a zážitok sa mení na pôžitok. Len škoda, že to takto odzbrojujúce nebolo po všetkých stránkach. ()

Chrustyn

Malá nenáročná fantasy, která zábavnou formou, převrací klasický pohádkový koncept princezny, kterou má sežrat drak. Tentokrát se obejde bez prince na bílém koni a musí si poradit sama. Mladá dáma má dost nezajímavý začátek ale povedenou druhou třetinu, která i přes očividně skromný rozpočet vypadá dobře a má často více napětí, než kdejaký horor. Nenápadné ale funkční a neurážlivé. ()

hroubek

Já jsem spokojený. Dostal jsem to, co jsem dostat chtěl. Netvrdím, že je Mladá dáma nějaká revoluční podívaná, nebo film roku, protože není, ale ty ambice tam taky nebyly. Režisér Juan Carlos Fresnadillo odvedl moc dobrou práci a líbilo se mi jak film natočil. Fresnadillo ví, jaký film točí, a taky ví pro koho ho točí, a kdo bude hlavní cílová skupina. Naštěstí se Netflix a Fresnadillo rozhodli jít temnější cestou a filmu to jen prospělo. Sice zde nejsou brutální scény, ale film umí být temnější a drsnější. A to mi dost sedlo. Fresnadillo má řemeslo v ruce. Film má hezkou vizuální stránku, akce funguje, napínavé scény jsou napínavé, a celkově se na film dobře kouká, protože má dobré tempo a spád. Režisér správně zvolil tempo a nikam nespěchá. Úvod je trochu pomalejší, ale o to více pak funguje, to co přijde v následujících minutách. Režisér správně pochopil, že je potřeba pořádně představit hlavní hrdinku a pracovat s jejím charakterem a motivacemi. A to se mu povedlo velmi dobře. Hlavní hrdinka Elodii si naše sympatie získá velmi snadno a budeme jít držet celý film palce. Jen je škoda, že podobnou práci s vykreslením nedostaly i další postavy. Tohle je film Millie Bobby Brown. Ona je největší hvězda filmu, ona táhne celý film na svých bedrech. Ona mu dává všechno. Takže pokud nemáte rádi hlavní hereckou hvězdu, tak je dost pravděpodobné, že se vám film nebude líbit. Brown zde předvádí hodně dobrý a působivý výkon. Osobně se mi líbilo jakým způsobem hraje, jak ztvárňuje svou postavy, a taky to jak se v průběhu filmu vyvíjí, přizpůsobuje se a učí se. Brown mi v této roli dost sedla. Vedlejší herci nemají tolik prostoru a je to velká škoda. Angela Bassett je hodně fajn a trošku mě mrzelo, že nemá více scén. Robin Wright je správně chladná a líbili se mi scény s ní. Ray Winstone hraje dobře a opět bych se nezlobil, kdyby měl více scén. Osobně se mi dost líbilo, jakým způsob je natočená celá část v jeskyních. Jak hlavní hrdinka musí přemýšlet, učit se, poznávat prostředí atd. Její souboj s drakem je napínavější, než jsem čekal a jsou tu scény, co mě příjemně překvapili. Trochu mám problém, že vedlejší postavy jsou tady fakt do počtu, a žádná není pořádně propracovaná. Další věc, co mi nesedla je ta, že každá mužská postava je zde vykreslená jako slaboch, zbabělec nebo jedinec, se kterým se dá manipulovat podle potřeb. Já vím, že film je o silné ženské hrdince, jejím soucitu atd, ale nemusel by z chlapů dělat to nejhorší na světě. Mladá dáma je dobře natočené fantasy, které funguje, není vyloženě hloupé a má čistě z mého pohledu fajn hlavní herečku v hlavní roli. Pokud chcete nějaký fajn film na víkendový večer, tak Mladá dáma je dobrá volba. ()

Xmilden

Musím přiznat, že tempo má tahle Dáma ukázkově svižné. Není moc čas na nějaké velké zdržovačky, nabídka k sňatku za peníze a jde se na věc. To že je princátko ukázkový hajzlík už od pohledu tady nikdo neřeší. Ve filmu se obecně nějaká překvapení vlastně nedějí. Což ale není rozhodně na škodu. U filmu by divákovi mělo být dopřáno občas i trošku oddechu. Z Millie Bobby Brown se povedlo vykřesat docela pěknou ženskou a drak je rozhodně vyvedený. 60% ()

• Jaskynné scény boli natočené v Troubadour Meridian Water Studios v Londýne. Natáčanie prebiehalo aj v Portugalsku v Tomar, Sortelha, Serra da Estrela a v kláštore Batalha. Obdobie natáčania trvalo od 7. februára do 1. júla 2022. (Arsenal83)
  • Dan Mazeau napísal k filmu scenár, no ten istý príbeh vyšiel ako románova adaptácia od Evelyn Skye, avšak vydaný bol o rok skôr s odlišnými dejom. Skye vysvetlila: "Najjednoduchší spôsob, ako si to predstaviť, je tento: Dan Mazeau napísal pôvodný scenár. Mala som možnosť prečítať si skorú verziu a dostala som voľnú ruku na napísanie vlastnej verzie príbehu, ktorá sa nakoniec stala románom. Román aj film môžu vychádzať z rovnakého základu, ale sú tiež každý svoje vlastné jedinečné umelecké diela." (Arsenal83)
  • Hlavní hrdinka (Millie Bobby Brown) má v závěru popálenou hruď v některých záběrech na levé straně a v některých na pravé. (Muffino)