Strážci zákona: Bass Reeves

• USA Lawmen: Bass Reeves (viac)

Příběh legendárního muže zákona Basse Reevese, jenž unikl z otroctví a vyšvihl se na pozici prvního černošského zástupce maršála Spojených států. V této roli dosahuje velkých úspěchů, ale musí zaplatit těžkou morální a duchovní cenu. (SkyShowtime)

warrenur

Nadpriemerny western z casov, pocas a po vojne konfederacie proti ostatnym statom, ktora sa odmietla prijat zmenu tykajucu sa zrusenia otroctva.  Velmi slusne vykresluje pribeh byvaleho otroka a dostojnickeho osobneho "sluhu" , ktory sa hrou osudu stane az zastupcom serifa, opisujuc niekolko jeho pripadov a fungovanie i ako otca rodiny a manzela. Urcite slusny kusok, niektore diely su vsak skor vyplnove a obcas naivne. Treti, siesty a zaverecny diel su velmi dobre. I tak odporucam. Herecky taktiez nemam vacsie vyhraday. 65% ()

Spiker01

Sheridanovka už je dnes takový svůj vlastní žánr a mě jako fanouška nesmí nic pod tímto štemplem ujít. Na Bassu Reevesovi (výborný David Oyelowo) se pravděpodobně nijak kreativně nepodílel, i tak lze ale cítit jeho styl, jakým natáčí své projekty a ačkoliv je tato minisérie naprosto standardním a ničím nepřekvapivým shrnutím jedné významné postavy 19. století, bavilo mě sledovat každý díl a nemůžu říct, že bych se u nějakého extra nudil. Možná i tak spíš výplňovka katalogu Paramount+ (u nás SkyShowtime), která není úplně must-see, ale pokud vás ještě neomrzely westerny o štvancích a šerifech, tak si seriál dejte. ()

Kothy

Další seriál z tzv. Sherridanversu. Sledujeme Bassův život od občanské války přes získání svobody. Dál už pokračuje jako šerif. Nejdříve naráží na pár úskalí, ale pak se celkem chytí a jde mu to. Je tu samozřejmě poznat jistá etnická nevraživost, ale to už se dá tak nějak čekat. Tempo je pomalé, ale naštěstí to má jen osm dílů. Je tam i pár slušných akčních scén a finále je celkem povedené. Takže jako jednohubka, proč ne. "Nikdy jsem nepoznala bič." ()

Chrustyn

Hodně unavený a vyčerpaný Sheridan (tentokrát jen producent) a vyprávění o jednom z nejznámějších strážců zákona divokého západu. Řemeslně ok ale celkově nezáživné, bez poutavých postav a s prázdným dějem. Být Sheridanam, dal bych si dlouhou pauzu a načerpal novou inspiraci, protože už nemá co nabídnout. ()

Morholt

Samozřejmě nalákal mě Sheridan a i když se ukázalo, že tu je jen v roli producenta, stejně jsem se docela těšil. A to byla chyba. Námět je fajn. První černošský strážce zákona si určitě svůj projekt zasloužil a kvituji s povděkem, i když si o to téma vyloženě říkalo, se tu netlačilo co do rasové otázky až tolik na pilu, ačkoliv se tomu seriál samozřejmě nevyhnul. Problém byl v samotném Reevesovi. Ten chlap prostě nudil. Navíc je to strašný správňák, čímž mi docela dost lezl na nervy. Pak je tu jeho rodina, která dostává celkem dost prostoru, ale mě jejich trampoty nedokázaly zaujmout. A moc nevyšlo ani samotné nahánění zločinců, které prostě a jednoduše nemá koule. Samozřejmě pár slušných momentů se tu najde, ale ty by vystačily na maximálně devadesátiminutový celovečerák. Absolutorium tak zaslouží snad jen Pepper s Quaidem, kteří ale pohříchu dostali minimální minutáž, což je v obou případech škoda. Tak snad to s dalšími strážci zákona dopadne lépe a Sheridan do toho začne víc kecat. 35% ()

ArsenalEagle

Já se opravdu těšil, zvlášť po vynikající 1883. Sheridan je momentálně jeden z nejlepších tvůrců a přestože je zde pouze jako producent, sliboval jsem si hodně. A to i navzdory faktu, že oficiálně Bass není součástí Yellowstone universa. Lawmen jsou ale dost velká nuda. Bass je až příliš černobílý dobrák, je nudný a zajímavé postavy jako je Quaidův Sherrill nebo čisté zlo Barryho Peppera mají příliš málo prostoru. Příliš mnoho prostoru se věnuje rodinnému životu Basse a otázce černošství jako takového (není to dnešní povinná propaganda, jen to prostě nebaví), které jsou prostě neskutečně nudné, neuvěřitelně zdlouhavé a dost často absolutně bez pointy a jsou zde jen tak. Tempo seriálu pak hrozivě trpí a 8 dílů působí jako nečekaně velká porce. ()

M.i.k.e

Sheridan zkrátka miluje western a tak si vyprodukoval další sérii, ve které nám bude představovat známe i neznámé hrdiny divokého západu. První přišel na řadu Bass Reeves, který se těsně po zrušení otroctví stal první US maršálem. Bohužel výsledek je přinejmenším rozpačitý a i když je to celé poměrně oku lahodící, dějově to za víc jak šest hodin stopáže nenabídne víc než standardní celovečerák. Bass je tu navíc ze všech těch figurek nejméně zajímavá postava a i když se David Oyelowo snaží seč mu knír stačí, s přehledem ho i na mnohem menším prostoru strčí do kapsy všichni od Forresta Goodlucka až po Barryho Peppera. Velká škoda, že tvůrci víc nevyužili linku s Mr.Sundownem, která se v jednu chvíli začala rýsovat jako nosná, nicméně jí seriál nedokázal řádně vytěžit. Snad další série budou lepší. Potenciál by tu byl...60% ()

okkac

Další povedená western Sheridanovka (zde jen jako producent, nerežíroval ani nepsal scénář). Je to minisérie, takže je to uzavřené a musím řict, že mne to bavilo více, než 1883. Trochu dostane člověk i lekce z historie a potěší casting, i když Dennis Quaid nebo Barry Pepper (s velmi impresivní bradkou) nemají až tak velký screentime, jak by člověk chtěl. Jsem zvědav jestli to opravdu bude antologie, kdy se podíváme na život dalšího legendárního šerifa později. 8/10 ()

fabecc1222

Zatím nejslabší Sheridanovka kterou jsem viděl. Je teda fakt, že Sheridan je tu jen jako producent, nikoliv jako scénárista a režisér, což může být i třeba právě onen problém. Bass Reeves působí, že když Sheridanovci neměli do čeho píchnout kvůli Costnerově stávce, tak vyrazili na týden k Sheridanovi na ranč a tam natočili s pár lidma tohle, a na víkend se jim k tomu ještě podařilo sehnat pár známých obličejů (Whigham, Pepper, Quaid, Sutherland), natočili s nima pár scén a ty rozhodili do více dílů, aby to vypadalo, že jejich prostor na obrazovce je mnohem větší, než reálně je. Máme tu sice 8 dílů, ale pocitově to působí, že je jich tak 20, když si tvůrci dovolí udělat až polovinu dílů čistě o tom, že Bass někam jede někoho zatknout, tam se to podělá a on to musí vyřešit. Mezitím se na něj naštve žena, tak se musí usmířit...A takhle pořád dokola. Nene, takhle ty westerny prostě nepozvedneme. Radši se vraťme ke stylu 1883. ()

Wishkah

Můžes adaptovat jakoukoli epizodu ze života chlapíka, co byl 30 let šerifem, prvním černoškým šerifem. Můžeš adaptovat jakoukoli epizodu ze života chlapíka, co měl přes 3000 zatčení, byl vynikající střelec a skvělý detektiv. Mužeš adaptovat epizodu ze života chlapíka, conutekl z otroctví a žil s indiány. Můžeš adaptovat dramatickou etapu života chlapíka, co zatkl vlastního syna za vraždu. Co si vybereš? Nic z toho. Radši vyrobím nudnou a standardní cestu za pomstou a do toho tam zamíchám nějaké epizodky s jeho rodinou, aby se diváci bemuseli dívat na drsný život šerifa zatýkajícího a pátrajícího po nebezpečných zločincích. Ach jo. Potenciál tam byl, ale tohle se prostě nepovedlo. Příště s trochu lepší péčí a šikovnějšími tvůrci prosím ()

barteca

Tak s každým dílem zajímavější, hlavně , když si člověk načte, jaké eso byl Baas Reeves během svého dlouhého, neskutečného života. Tři tisíce padouchů polapit a nepřijít při tom o život se rovná zázraku. ()

bearmeedek

Velké očekávání, malá výtěžnost. Kdyby se film držel toho, co sliboval, mohlo to být fajn. Scény propracované na výbornou, akce taky dost dobré. Takže dobrý western, pokud by byl pouze celovečerním filmem. Seriál má spoustu, spoustu vaty. Bass není doma, pracuje někde v terénu a my se průběžně díváme na jeho rodinu, co zrovna dělá jeho žena a čtyři děti. Zcela nezajímavé a k hlavnímu tématu filmu naprosto zbytečné. Na pohledy k této rodině se ještě nabalují další černošští osadníci a máme tu černou telenovelu. Tam, kde jsme ji nechtěli mít. Malá poznámka k Bassově psychice. Na jedné straně drsný zabiják, na druhé straně milosrdenství a přehnaná víra. Tedy jakási labilita. A výsledný mix pak dává zbytečně rozvleklý a převážně nudný seriál. ()

Mamlas

V každém díle je zajímavých tak 3 až 5 minut. Zbytek je mimořádně protahovaná nudná vata tvořená rodinnými, sociálními, etnickými a dalšími zbytečnými a zdlouhavými vykecávačkami. Táhne se to jako snopel, ale s masivním přeskakováním se to dá aspoň rychle doklikat do typického patetického konce. Za mě mizerie typu telenovely, nudná, předlouhá, na hranici odpadu. ⬇️ 11% ()

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

Nový seriál Taylora Sheridana nabírá posily

14.01.2023

Scenárista, režisér a producent Taylor Sheridan (Wind River) se nezastaví ani v letošním roce. Po nedávné premiéře páté řady Yellowstone a také prequelu 1923 (obojí má nyní několikatýdenní pauzu) a… (viac)