Příběh libyjského hrdiny, který se postavil na odpor fašistickým vetřelcům. Je rok 1929 a Mussolini je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara (Anthony Quinn) přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit... Filmové zpracování osudů Omara Mukhtara a tzv. pacifikace Libye se i přes obrovskou výpravu vrcholící spektakulárními bitvami stal kasovním neúspěchem. S rozpočtem přibližně 35 miliónů dolarů (nejdražším americkým filmem byl do té doby Superman z roku 1978 s rozpočtem 55 miliónů) neutržil ani 2 miliony. K úspěchu v kinech nepomohlo ani výrazné herecké obsazení, ať už oscarový Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papasová či Rod Steiger, co si roli Benita Mussoliniho zahrál již podruhé (poprvé ve filmu Poslední dny Mussoliniho z roku 1974). Se snímkem se pojí také kontroverzní zákaz promítání v Itálii od roku 1982 s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009 při oficiální návštěvě Muammara Kaddáfiho. (Česká televize)

Han22

První z 6 válečných filmů v roce 1981. Na film o muslimském odboji jsem se moc netěšil, jak kvůli délce, tak kvůli námětu. Takže jsem překvapený, že to nebylo tak zlý. Pěkná výprava, hudba, davové scény a pár špičkově natočených válečných akcí, zejména série oboustranných přechcávek vedoucí k destrukci tanků je úžasná! Herecky taky bez výhrad - Reed zaťatý záporák se špetkou respektu k nepříteli, Quinn charismatická klidná síla no a Steiger na malém prostoru jako Duce pěkný hnusák. Ani jsem se příliš nenudil, jen to bylo příšerně černobílé a nebylo komu fandit. Na jedné straně italští fašisti, kteří využívají veškeré svinstvo - koncentráky, plyn, tanky proti koním, ostnatý drát, popravy civilistů, ničení úrody i vody. A na druhé straně vždy čestní, spravedliví muslimové, kteří jen bojují za svobodu s neochvějnou vírou v Alláha a jak ve finále Mukhtar mrazivě předpovídá - vstanou noví a noví bojovníci. Ano jsem rasista, ale s tím co dělají muslimové za svinstva v podstatě celou svoji historii a hlavně posledních pár dekád jim prostě fandit ve filmu nedokážu. Takže technicky pěkný válečný film, který mě nechal absolutně chladným a 3*. ()

mota

Tezka volba jestli fandit o mir snazicim se fasistum nebo neoblomnym teroristum? To dnes jsou islamisti mnohem zakernejsi, protoze utoci primo doma u okupantu. ()

Cruchot

Jeden ze starších filmů, o jehož existenci jsem neměl tušení a narazil na něj víceméně náhodou. V našich televizích se asi neobjevuje často. A platí to pravděpodobně i o některých západoevropských.  Na webu IMDB někteří uživatelé píší, že ho např. nikdy nevysílali ve Velké Británii - možná pro to, že film financoval samotný Muammar Kaddáfí. Italové asi také nebudou film sledovat lehce. Naopak v Arabském světě je film velmi populární. Každopádně určitě stojí za to najít si na tento výborný snímek čas. Třebaže stopáž není úplně přívětivá, film uběhl jako voda. První půle je možná slabší - je třeba představit hlavní hráče, situaci, dobu a prostředí. Je tu také plno klišé, které by člověk u tohoto typu filmu očekával. Rozjezd je tak poněkud pomalejší, ale člověk má možnost nasát atmosféru místa a doby a navázat vztah s postavami příběhu. Druhá půlka filmu pak dupne na plyn a dle mého skromného názoru nemá hluché místo. Přes velké množství (pro mě překvapivě) velmi dobře natočených akčních a bojových scén je pak vrcholem filmu obyčejný rozhovor. Velkým plusem snímku je jeho vícerozměrnost a "nečernobílost". Ačkoli z logiky věci a s ohledem na produkci filmu tu jsou oslavováni především Arabové a jejich statečnost, nezdolnost a obětavost, vše není úplně černobílé. Italové tu nejsou vylíčeni v tom nejlepším světle, ale i mezi nimi se najdou minimálně tři důležité postavy, které mají svědomí a a mohou si získat divákovu přízeň. Na druhou stranu se tu objevují i Arabští kolaboranti. Určitě nelze tedy všechny házet do stejného pytle. Úplně černobílé nejsou ani 2 hlavní postavy, na jejichž střetu snímek stojí - arabský vůdce Omar Mukhtar a italský generál Rodolfo Graziani. Omar Mukhtar v podání vynikajícího Anthonyho Quinna (ten postavu snad ani nehraje, ten jí prostě je) je národním hrdinou v tom nejlepším slova smyslu - moudrý, odvážný, spravedlivý, čestný. Ale také je to jen člověk s obyčejnými lidskými slabostmi a rozhodně nehraje jen v rukavičkách. Rodolfo Graziani v podání taktéž výborného Olivera Reeda působí jako bezcitný, krutý, nemilosrdný velitel, ale také je to kultivovaný džentlemen, který dokáže ocenit svého soka a nezabíjí  a neničí pro nějaké potěšení. Spíše pragmatik než zrůda. ("dejte mu vodu, ovoce, jídlo, co chce, neubližujte mu, ráno ho pověste", na adresu Omara po prohrané bitvě s uznáním: "je dobrý, ten stařík je dobrý"). Celkově mě film velmi mile překvapil. Pro milovníky historie a válečných filmů jasná volba. ()

Rodin

Skvělí Quinn, Steiger, Gielgud a Reed. Překvapivě dobrý film z doby, kdy už soumrak nad tímto žánrem přecházel ve tmu. ()

Tormentor665

Skutečný skvost, jeden z nejlepších historických filmů, které jsem viděl. Výborně napsaný scénář a dialogy, herecké výkony jsou ovšem hlavní předností. Steiger opět jako Mussolini, Oliver Reed jako generál Graziani si nejspíš střihl svou nejlepší roli v životě a Quinn není třeba komentovat, on celkově Araby uměl. Výprava a válečné scény táhnou film k dokonalosti. ()

Amonasr

Tento zajímavý snímek je pozoruhodný i z hlediska současnosti, když si člověk uvědomí, jak nedávné svržení Kadáfího režimu francouzsko-italskou vojenskou akcí uvrhlo do té doby vcelku prosperující zemi do naprostého chaosu a zmaru. Ironií osudu toho stejného Kadáfího, na jehož počest se tento film v Itálii v roce 2009 promítal. To jsou ty paradoxy. Každopádně je dobré si připomenout tento kus lybijské historie, i když o to větší pachuť pak v návaznosti na současnost po jeho shlédnutí v člověku zůstává. ()

helrohir

Vynikajúci vojnovo/životopisný príbeh, ktorý sa môže kľudne porovnávať aj s takým Lawrencom z Arábie. Film prináša autentický obraz doby s akurátnou výzbrojou, technikou aj kostýmami, a pýšiť sa smie taktiež vysoko kvalitným strihom aj zvukom, skvelými špeciálnymi efektami, kaskadérskymi kúskami a celkovo kvalitne spracovanými bojovými scénami. Nemenej silné sú aj scény utrpenia miestneho obyvateľstva v dôsledku brutálnych represií zo strany fašistického Talianska. Anthony Quinn v hlavnej úlohe je stelesnením charizmy a takmer okamžite si získava divácke sympatie. A podobne výrazný je aj jeho protivník v podaní Olivera Reeda. Tento film je podľa mňa veľmi nedocenený. 80%. ()

Víteček

Na mě trochu moc dlouhé. Stačily by myslím 2 hodiny. Koukat se takhle dlouho na poručíka Bertorelliho a jeho kámoše trapně se naparující v poušti už bylo víc, než bych byl ochotný akceptovat. ()

Shaman::..

Film vlastně ničím extra výjimečný. Nijak se neliší od filmů stejného žánru. To nesnižuji však jeho kvality. Jen si postesknu, jako milovník válečných snímků, že takovéto snímky se už dneska netočí... ()

90125

Filmársky naivné, málo pútavé a ešte menej nápadité. Produkcia filmu vyzerá veľmi zastaralo, ako z roku 1960. Rovnako tak filmová réžia pôsobí dosť amatersky. No David Lean to rozhodne netočil. Väčšinu filmu som sa nudil. Ani náznak nejakého prekvapenia, doslova všetko v tomto filme sa dalo predpokladať. Vojnové scény sú len za seba zoradené kaskadérske kúsky a úplne postrádaju kumšt filmového strihu. Nedivím sa, že tento film bol veľký finančný prepadák. Asponže Rod Steiger ako Duce stál za to. 40 % ()

m62

V povedomí ľudí je fašistické Taliansko často brané skôr ako taká paródia fašizmu, operetný režim budiaci skôr smiech ako hrôzu. Tento film nám pripomenul, že aj talianski fašisti boli pekné svine. ()