Cesta okolo sveta za 80 dní

• Československo Cesta kolem světa za 80 dní (viac)
Dobrodružný / Komédia / Rodinný

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (viac)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

Paity

Má to svůj půvab, ale spíše nežý kvůli hercům či jejich výkonům kvůli atmosféře, která sálá z těchto půlstoletí starých filmů. Tři hvězdy proto za atmosféru. ()

farfalla

Ve své době to asi musel být oslnivý film. Mnoho filmových hvězd i v těch maličkých rolí, např. Marlene Dietrich jako krasavice v baru ve westernové Americe a Buster Keaton jako průvodčí ve vlaku, tentokrát mluvící. Prostředí se pravidelně mění, ale jsou dosti umělá, režie se zaměřuje na pro příběh nepodstatné detaily. Více se mi líbil animovaný seriál ´Willy Fog - La vuelta al mundo en 80 días´ z roku 1995. ()

Janega

O tú polhodinku by sa aj dala skrátiť táto cesta. Už len úvodný 5 minútový prológ je úplne zbytočný, nič do samotného príbehu neprinášajúci. Naopak zas chválim ukázanie krásnych scenérii krajín a aj ich kultúru, keďže ide o cestovateľský film, takže tieto pasáže mi zas prídu dobre spracované. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami. ()

Greny

rozhodně lepší zpracování než moderní adaptace z roku 2004 od Franka Coraci, jediné, co mi trochu vadí je časová náročnost. ()

Mikino00

Neskutečně natrhnutý známý příběh o cestě kolem světa, v opravdu v ryze britském podání. Nebaví tak jako podle mého lepší animované zpracování v podobě seriálu. Rozhodně bych neviděl toho Oscara pro tenhle film. ()

ashtangi

Nejde mi na rozum, jak takový film mohl vyhrát Oscara. Nejprve jsem uvažoval o třech*, ale postupem času jsem snižoval ke dvěma* a fakt že tento film získal Oscara mě tak naštval, že jsem měl chuť dát odpad. Nakonec 1* a byla to strašlivá NUDA! ()

zdeny99

Krásné zpracování literární klasiky s velkolepou výpravou. Příjemně se kouká na města a přírodu po celém světě. Cítím z toho filmu takový starodávný klid, kdy si divák může užívat takových krásných záběrů přírody po celém světě, které v dnešních filmech málokdy uvidí. To doplňuje pěknej příběh, který kdekdo zná ze španělského kresleného seriálu. A tady rozhodně ani nevadí ta délka filmu, která možná kdekoho odradí. Jenže zde to kratčeji natočit nešlo, což rozhodně nevadí. [1203. hodnocení, 72. komentář, 74%] ()

Narciska

Je zvláštní srovnávat tento dávno natočený film s modernější kreslenou verzí, kde navíc vystupují místo lidí zvířátka a je to seriál. Film má stejně silné momenty, takže nevadí, že mnoho zemí bylo pominuto, to hlavní bylo zobrazeno, i když pro dnešního diváka do někdy příliš dlouhých estrádních vystoupení. Má to vtip, postavy mají osobnost, i když jde hlavně o cestu, napětí a dobrodružství, až si člověk říká, že by stála za to nová verze, více odpovídající duchu filmové současnosti, ale za zachování příběhovosti a předlohy, takže nic snadného pro dnešní tvůrce. ()

elea

4* dávám za druhou polovinu, protože první jsem bohužel neviděla. Byla jsem unešena skvělou výpravou a různými překážkami, které se objevovali pred Fogem - bizony tahnoucí přes koleje, mostem na spadnutí, napadnutím indiány, nedostatkem paliva při cestě lodí.....opravdu kvalitní film, který se právem může chlubit filmem roku podle Academy Awards. ()

Wolvie

Kdysi se jistě jednalo o vrchol hollywoodské tvorby,ovšem tento film za těch padesát let prostě neuvěřitelně zestárnul.Což ovšem neznamená,že nedokáže bez problémů strčit do kapsy svého o těch padesát let mladšího bratříčka s Jackiem Chanem.To už je ale jiný příběh... ()

MickeyStuma

Zub času je nemilosrdný a tak je třeba na určité filmové fenomény shlížet okem shovívavým ke správnému uchopení celkového filmového zážitku. A tento, jeden z několika cestovatelských dobrodružných příběhu literárního autora Julese Vernea ve filmové podobě právě již v rámci klasického filmu, je jeden z nich. Na dnešní dobu je pomalý a pro někoho tak i nudný, ale to nic nemění na fenomenálním zpracování, na kterém si dali tvůrci opravdu hodně záležet. Nebývá často, aby producent kvůli nějakému projektu nechal vytvořit speciální optiku, jako v tomto případě Todd-AO. Producent Michael Tood vsadil na horkou kartu a vyplatilo se. Širokoúhlý obraz je ve své obrazotvornosti nebývale fenomenální. Z dobrodružného hlediska to má v jádru věci docela málo, aby byl současný divák spokojen, ale zase si to přísně drží svou linii mezi komedií a dramatem. Mexický komik Cantinflas se postaral o humornou část a jeho živelnost je zdařilým aspektem k pobavení. Zatímco vynikající David Niven v roli Philease Fogga drží poklidný a zásadový charakter typického anglického gentlemana. Jinak je to hodně spíše scénografické a i scéna záchrany princezny před jistou smrtí zrovna moc neuhrane. Jako celek však po výpravné stránce, ohledně námětu, obsahuje spoustu exotických míst, což přidává na hodnověrnosti. Snad už jen skutečnému filmovému fanouškovi také neujde fakt, že si alespoň malou roličku někde střihlo mnoho tehdejších hollywoodských hvězd. Věhlas tohoto filmového projektu tedy musel být obzvlášť veliký. K dobru je také prodloužená verze, do které bylo přidáno mnoho scén a některé byly také navíc prodloužené, čímž to na příběhu hodně přidává. Další filmové verze už byly slabší, takže se tento stále jeví jako nejlepší filmové zpracování jedné z několika známých verneovek, čímž po právu patří do zlatého fondu klasické filmografie. ()

Torgal

V súčasnosti mi neostáva nič iné, len krútiť hlavou nad vkusom akadémie roku 1957. Päť Oskarov vrátane najlepšieho filmu a kamery plus nominácia na réžiu? To myslíte vážne? Nevravím, že je to zlý film, ale technicky už pôsobí dosť smiešne (ešte som vo filme nezažil že by šípy po zásahu človeka odpadávali ako by boli z gumy) a strih je vyslovene otrasný. Stopáž má navyše vražedné tri hodiny, umocnené tým že scenár je neuveriteľne riedky - pôsobí to skôr ako cestopis s dlhými zábermi na prírodu a krátkymi dejotvornými zastávkami. Mnoho ale zachraňujú zaujímavo napísané postavy a herecké obsadenie. 6/10 ()

Schlierkamp

Americký dobrodružný film natočený podle slavného románu J. Verna, v němž se konzervativní a elegantní Angličan Phileas Fogg vsadí o 20 000 liber se členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V roce 1872, kdy se příběh odehrává, to není zcela jednoduchá záležitost, avšak D. Niven v roli britského dobrodruha má celou cestu pečlivě naplánovanou a veškeré potíže, jež se naskytnou, dokáže překonat díky svému chladnému rozmyslu i díky značnému finančnímu obnosu, jímž disponuje. Společníka na daleké cestě představuje Foggův sluha Passepartout (Mexičan Cantinflas se sumčím knírkem), jenž se ohlédne za každou sukní a jenž svému pánovi připraví nejednu komplikaci. Na trase Londýn-Marseille-Brindisi-Suez-Bombay-Kalkata-Hong Kong-Jokohama-San Francisco-New York-Londýn, jenž byla překonána převážně lodní či železniční dopravou, mě zaujaly rozmanité scenérie indické, čínské či americké krajiny. Příběh se až na počáteční let balonem z Londýna do Španělska poměrně věrně drží Verneovy předlohy, včetně jeho nejzajímavějších dobrodružství : záchrany princezny (M. Carol) v indickém pralese z rukou náboženských fanatiků, rozebrání a spálení celého vybavení lodi z důvodu nedostatku paliva na závěrečné cestě do Evropy i geniální tah s překročením datové hranice východním směrem a získání tak dne navíc. Foggovi jeho dobrodružnou cestu znepříjemňuje inspektor Fix ze Scotland Yardu, podezřívající za všech okolností distingovaného Angličana z vykradení londýnské banky. Téměř tříhodinový snímek M. Andersona zaujme vynikající výpravou více než přesvědčivě navozující atmosféru viktoriánské Anglie a tehdejších konzervativních klubů, na druhou stranu je jeho dramatická část příliš rozmělňována zbytečně dlouhými a nedůležitými scénami (zejména tanečky ve španělské vinárně i tamější rodeo). I přes častou nedramatičnost a spoustu hluchých scén dosahuje toto velkolepé dílo nadprůměrného hodnocení, i když ne zcela přesvědčivě, a patrně se jedná o nejlepší filmovou adaptaci zmíněného Verneova románu. ()

mira.l

I když se mi povedlo stáhnout nějakou verzi nevalné kvality, u které poslední hodinu nešel zvuk a já čučel na němej film, a i když ta stopáž je strašidelná, klidně by se to dalo minimálně o půl hodiny zkrátit, a i když je tam několik věcí, které pokud vím v knize nejsou, a i když tam krásné krajinné záběry jsou střídány na dnešní dobu dost uměle vypadajícími kulisami, tak přes to všechno jsem se od toho nedokázal odtrhnout. Grandiózní podívaná, na svoji dobu skvěle natočená! ()

TomJ

Uznavam, ze dostal tie Oskary vratane Best Picture, uznavam ze je 50 rokov stary, ale aj tak mi pride velmi trapny. Hlavne to heroicke napadnutie indianov. Tomu sa hovori americka propaganda 50. rokov. Jules Verne je moj oblubeny autor, 20,000 mil (1954) je moj oblubeny film. Ale tento bol o nicom. ()

Rodin

Tenhle film mě provází od nejútlejšího dětství jako báječný biják bez jediné chyby. Postupem času jsem já stárnul, ale David Niven a spol. nezestárli ani o fous. A já jsem pořád tak trochu kluk, takže 5* už z tohoto důvodu dávám bez jediného zaváhání. ()

Hawaj

Prapodivné tiky herce Cantinflase mě vůbec nenadchly. To jeho nesmyslné kroucení halvou při jízdě na kole bylo varováním že už to lepší nebude. Také podstatný rozdíl mei žánrovými obrázky z cest a nasledné hraní si na exotiku v ateliérech filmu moc nepřidalo. Nejvíc tragická byla džungle. No holt byla jiná doba tak se to dělalo jinak. V hodně scénách zoufale chybí dialogy a tak se statečně mlčí a mlčí, a když už čekáte, že konečně někdo něco řekne tak mlčej dál. Slavné hvězdy jako Marlene Dietrich či Sinatra v roli komparsu, jedině Frigo čili Buster Keaton pobyl na plátně o ždibec dýl.. Aspoň, že ten David Niven byl jako vždy excelentní. ()