Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Macik

nejlepší parodie od dob Limonádovýho Joeho. Ikdyž mi to jedním místem přišlo trapný(viz. výslech na polic.stanici) je to pro mě jednoznačně jeden z nejlepších českych filmů. Na české poměry naprosto nevídané triky a vizuální stránka filmu??bože to byla paráda.....P.S. JÁ JSEM SVÁTEČNÍ PIJAN,TAKOVEJ CO JDE NA JEDNO A PROBUDÍ SE V SINGAPORU S PLNOVOUSEM... :-)))) ()

mota

Kýčovitá parodie postavená na rádoby vtipných hláškách a metaforách (i když u pár jsem se zasmál, stejně jako při jízdě autem :) ()

Mekgrůdr

Marhoul natočil úžasnou parodii na všechno a všechny....celé Sklepácké obsazení si očividně film užilo. Tomáš Hanák jako Phil Marlow svým charismatem táhne...oprava...VALÍ všechno před sebou. Humor je úžasný, doslovný, až absurdní...a funguje...TO JE MOŽNÝ, NĚKDE UŽ JSEM BYL. ()

spiritus

Určitě se jedná o hodně rozporuplný flm, který ne každého může nadchnout a ne každý ho může správně pochopit. Mazaný Filip je plný nadsázky, parodování a černého humoru. Někomu ten humor možná příjde trapný, ale podle mě to byl zcela jasný záměr. Film, umí parodovat a zesměšňovat i sám sebe. A to se určitě cení. Sedlo mi i zajímavé komorní-divadelní a někdy až noir komixové prostředí, které je v českých filmech velice ojedinělé, nepočítáme -li některé klasiky 60 tých let, jako 4 vraždy, Limonádový Joe, atd. Mazaný filip mi v dialozích a "přehrávání" herců, nepříjde o nic horší, než ve zmiňovaných filmech a je jasné, kde se režisér Marhoul stylově motivoval. Vzpomenu-li si na recitace a pitvoření postav a postaviček v těchto filmech, jde Mazaný Filip v jejich šlépějích. Proč bysme to měli dneska odsuzovat, když to u starších filmů oceňujem? O co jsou horší vtipy typu "lékař vám doporučil pít jen jednu skleničku", než např."kakaová skvrna mexického dolaru". Jedno je vtipné a jedno je trapné? Či obráceně? Ne ne. Obojí je parodie, komix a "trapné" zesměšňování" žánru. Mazaného Filipa beru jako celkem zajímavé a odvážné dílko, vizuálně neotřelé, herecky slušně obsazené a stylově velmi originální. A proto si zaslouží 4 hvězdy, klidně ať nežeru. ()

Chajimwitz odpad!

Neskutečně nudná hovadina,vydržel jsem u toho celých 40 minut ! Někomu se to líbilo a já mu to nemám za zlé,ale pro mě to byl festival nudy. ()

Oyer

Já jsem spokojen! Je to čistě o sklepáckým humoru. Buďto jej příjmete, nebo nikoliv. U mne převažovali spíše chvilky, kdy jsem se neskutečně bavil. Ještě se mi asi nikde jinde nepoštěstilo vidět Hanáka, Lišku, Kaisera, Trojana, Čtvrníčka, Táborskýho, Vávru, Steinlera, Macháčka, Cibulkovou (ta byla trochu slabší) na jednom poli. Tomuto seskupení tleskám dvojnásob. Tato komedie založena na sklepáckém humoru se mě líbila. ()

Ollie235

Ideální film na projekci s pár přáteli a pár pivy, který ale dokáže pobavit skoro vždy. Sice je zřejmé, že tento humor nesedí každému, ale já se bavil víc než dost. Hlášky jsou zde skutečně nezapomenutelné a i když kromě nich a výborné herecké sestavy film moc nenabízí, jedná se (pro mě) o jednu z nejlepších českých komedií vůbec. Zdejšímu nízkému hodnocení tak příliš nerozumím. ()

laepus

Mám rád Sklep, mám rád Hanáka, mám rád Lišku, mám rád Kaisera, mám rád Šteindlera... mám rád Raymonda Chandlera a mám rád filmy, které dobře vypadají - to všechno jsem tady dostal. Možná že to není objektivně na pět hvězd, ale to je mi úplně jedno - pro mě to je na pět hvězd. Pro někoho můžou být ty hlášky příliš jednoduché a příliš suché, vtipy příliš infantilní a děj předvídatelný - ale takový přece Raymond Chandler v kombinace se Sklepem být musí. Howgh. ()

hell_boy

Tak trochu nemastná neslaná parodie na všechno. Plejáda slavných herců, několik skvělých průpovídek hlavně v podání Tomáše Hanáka a slušný konec ještě nedělají nadprůměrný film. Pro mě docela zklamání. ()

Pawlisman

Chápu hodnocení typu odpad či jedné hvězdičky. Ačkoliv jsem se k filmu pokusil přistoupit co nejpositivněji (vždyť takové zástupy kvalitních herců), tak jsem i přesto po 10 minutách přemýšlel o ukončení promítání. (Co ten hrozný Liška??) Nakonec by se dalo přemýšlet i o 4 hvězdách - množství fórů (z nichž pár za něco i stálo) bylo habaděj. Avšak těch špatných - a to, že velice špatných, bylo jak v nejhorším Hollywoodské komedii. Navíc pod pojmem parodování si osobně představuji něco jiného než jen doslovné zkopírování původních scén do jiného prostředí (Batman, Přelet na kukaččím hnízdem, South park, Matrix atd..). Proč?? 6/10 ()

Brejlil

Něco se nepovedlo. Neznám Mazaného Filipa z divadla, zato znám Chandlerovy romány nazpaměť a parodii na něj bych si představoval jinak. Tohle je taková mírně komická pocta, kde je vtipu málo, a pocty také. A to by Hanák mohl být opravdový Marlowe, a Cibulková jako femme fatale také není vůbec špatná. Děsily mně vpády písní, natahovaný vtip, který se pro jistotu několikrát předukáže a po pointě ještě dovysvětlí a těch několik wise cracků, které by dělaly Chandlerovi čest, jsem pro jistotu zapomněl. ()

Fikus.xf

Legenda, legenda, legenda. Koncert hereckých výkonů Sklepáků (Hanák, Vávra, Macháček a další). Mluvíme komedii s totálně absurdním, ale i přes to vytříbeným a chytrým humorem (není to oxymóron). Zaplnil prázdné místo na české filmové scéně. ()

Dzarule

Pro mě celkem zábavný film s mnoha ulítlími fóry, až na poměrně nudnou střední část. Nicméně i tak jsem se dobře bavil, a proto za 4*. ()

krvavamera odpad!

bohužel dávám to nejhorší hodnocení a jsem sama zklamaná, že k tomu došlo, protože na tenhle film jsem se hodně těšila. Na to, že to má být parodie, jsem se ani jednou nezasmála, a co hůře, dokonce jsem se dost nudila. Pohyby kamery mě často rušily, dekorace často působila vysloveně trapně (snaha upozornit na typické rysy "noirových" béčkových dekorací a naddimenzovat je se z velké části nepovedla), herecké projevy byly očividně úmyslně posunuty do rádobyvtipných "přehrávacích" poloh, něco se však nepovedlo, protože vtipně skutečně nepůsobily. S vyjímkou policajtů, tam se to skutečně povedlo. Hlavní hrdina vysloveně nevadil, i když Hanákův voice-over přetížený vtipnými přirovnáními chvílemi dost unavoval (to když si vtipný příměr hrdina neodpustil prakticky za každým slovem). A u parafráze Limonádového Joa jsem zamáčkla slzu, bohužel slzu rozhořčení. Chtě nechtě přinesla na mysl srovnání s touto, narozdíl od Filipa povedenou kultovní českou parodií. Takto podaný příběh se bezesporu hodí pro divadlo, ovšem na filmovém plátně je třeba někde "ubrat" a někde zase "přidat", což se v tomto případě fatálně nepovedlo. Za naprosto nejhorší a na poblití považuji do očí bijící digitální efekty, přiznání média obracením se do kamery nebo dokonce vzkazy přímo divákům v sále (jakkoli se při psaní scénáře mohli zdát k popukání vtipné) spíš rušily (a že už i bez nich bylo dost těžké u filmu vydržet) a obsazení Vilmy Cibulkové do role femme fatale, která nejenže nepůsobí jako fatale, ale ani jako femme. Nejzábavnější byl úplný závěr filmu - a to z jediného důvodu - už jsem se těšila, že za deset, devět, osm, sedum... bude konec. Nechci být přehnaně krutá, ve filmu byly i skutečně dobré nápady a příběh měl velký potenciál, kdyby ho snad natočil schopnější režisér s odlišnou vizí. ()

Blue.Shark

Mezi žumpou českých filmů, pro mě nezábavných a zatuchlých jako spodní prádlo nemytého, iron nasávajícího bezdomovce, se Mazaný Filip vyjímá jako perla na vrcholu kupy psích ho...psinců. Dlouho mě nic z našich končin nezaujalo tak, jako tahle pecka. Máme tu možná klasickou detektivku, ale odehrává se v neokoukaném prostředí a s herci, jenž podávají skvělé výkony (psychiatr M. Šteindlera je snad nejsilnější scénou, která je tak absurdní, že jsem se od začátku do konce šíleně smál). Miluju suchý humor, kterým je tento film prošpikovaný skrz naskrz, a hlavně ty dokonalé detaily jako třeba znak batmana na začátku filmu, nebo pilota katapultovaného z hořícího letadla, který po deseti vteřinách rovněž vzplane, na konci filmu. T. Hanákovi role drsňáka sedla úplně skvěle a jen těžko bych si dokázal v roli Phila představit někoho jiného. Oficiálně Mazaného Filipa prohlašuji za jeden z nejzábavnějších českých filmů. ()