Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

dewil21

Odplata mě nikdy nenechá chladnou... Mel Gibson tu prostě nemá chybu a milovníci černého humoru a cynismu si tu také jistě přijdou na své. Perfektní film ze staré školy u kterého ani nepostřehnete, že už uběhlo 90 minut a na závěr pobaví kultovní hláška: „Uzavřeli jsme dohodu, když ona skončí s prostitucí, já přestanu střílet lidi. Možná jsme si dali příliš vysoký cíle.“ Payback forever ()

Stanix

Postava Portera excelentně "vyladěná" výborným Gibsnem by klidně mohla směle do křížku s Dirty Harrym nebo Posledním Skautem. Velmi zábavné stoupání až na vrchol pyramidy. Takové snímky ze škatule "noir" já můžu. Opravdu nemám co vytknout této brilantní jízdě. ()

Oudee33

Tady jsou všichni na svým pravým místě, těžko volit lepší obsazení. Hlavně dostatečně vyšinutý Porter, který si troufne na všechny a nic pak není problém... jenom mít doma svých sedum pětek a klidnou fešandu. Snímek odsýpá jak hodiny a hlavně baví. S nadhledem odpuštěny i přestřelky, které hlavní hrdina přežije ve stylu Terminátora 85% ()

Godhaj

,,And you're bleeding all over my couch!“ Na devadesátkách jsem miloval akční nahláškované filmy plné originálních a drsných hlavních hrdinů. Odplata jako by toto období uzavírala. Mel Gibson je v ní v nejlepší formě a jeho zásadový a drsný zlodějíček si hned získal moje sympatie. Příběh je ve stylu revenge movie, ale ne tak docela, protože Melovi jde prostě jen o princip, i když by měl kvůli němu vystřílet celou mafii a sám. Nálada filmu je poměrně proměnlivá a osciluje mezi drsným thrilerem, hláškovací akčňárnou a občas až komedií alá Tarantino. Kromě Mela se ve filmu blýskla i Lucy Liu, která si roli sadistické nymfomanky opravdu užila. Jediný problém jsem měl s tím, že celý film je hrozně moc tmavě modrý, někdo si prostě s filtrama hrál až víc než je zdrávo a některé scény opravdu bolí do očí, protože té modré tam je přehršel. Až na tento poměrně zásadní problém jsem si tento film užil a mohu ho jen doporučit. ()

Shitonit

Klasickej Mel v době svý největší slávy. Film kterej frčí od prvních okamžiků a vzávěrečný zatáčce si člověk pobrekne, že to ještě nemá další kolo. ()

papadoce

Klasika, ktorá ma neprestane baviť. Je to taký underground medzi filmami. Na druhej strane je to gangstrovka, ktorá znesie tie najprísnejšie kritériá. Sympatický kriminálnik hrdina, násilie, humor nie pre každého, jebateľná Lucy Liu podľa môjho gusta, Reznik ako slizký zloduch a šéfovia syndikátu na spapanie. Videl som veľakrát, uvidím veľakrát. Chuťovka. ()

J.e.r.e.c

Hodně nekompromisní kriminálka oblečená do stylového neo-noirového kabátku s jako žiletka ostrým Gibsonem v pro něj poněkud netypické (polo)zmrdské roli. Ale vzhledem k tomu, že všichni kolem něj jsou zmrdi ještě větší, tak z toho stejně nakonec vyjde jako klaďas. Kromě něho, Lucy Liu v BDSM oblečku a sympatického množství násilí ale marně vzpomínám na něco dalšího, čím mě to zaujalo. Jako jedno(přes)hubka nicméně ok. 72 % ()

Duke90

Zpočátku jsem trochu přemýšlel co je na tom filmu tak úžasného, ale později jsem v úžas propadl sám. Mel tu s každým dokonale vydrbe a ještě z něj přitom jde respekt jak z málo koho... S takovým chlapem bych si rozhodně nechtěl nadělat žádnou paseku a už vůbec ne ho podrazit! Pana Portera bych popsal jako hodného, zlého a super prohnaného.... ()

Ex_Machina

Tvrdohlavejšieho chlapíka nenájdete. Kam pán Porter príde, tam veľa ľudí neprežije. Ide si za svojim a to bez zbytočných kecov. To je mafiánskemu syndikátu samozrejme proti srsti, ale čo narobia, že ? Plus jedna z najlepších úloh pre Lucy Liu, ktorá tu má dva zlozvyky, z ktorých ma jeden zaujíma. Najzábavnejšie je, že keď jej vlepíte "políček", tak len spokojne zapradie a potom vám ho láskyplne vráti. No keď povie "zubi zubi zubi", tak máte po vtákoch. Čerešňou na torte je skvelá hudba, modrý filter pred kamerou, štýl vyprávania a hláška za hláškou, čo vymazlilo tento film do dokonala. ()

Fanak

Hlavní hrdina je v podstatě zavrženíhodný gauner se smyslem pro spravedlnost, který lze bez problémů označit za velmi svérázný. Ale přesto mu musíte fandit, i kdybyste byl Mahatma Ghandi. Velmi drsný film s vynikající atmosférou, kterou skvěle dotváří (ne)barevné ladění obrazu. ()

deep

pro mě možná nejlepší film s gibsonem. i přes to, že není herecky na úrovni de nira, pacina atd. (no není, přiznejme si to, ale i tak je to můj hodně oblíbený herec) tak role týpků na dobrý nebo špatný straně zákona, který se potácí na hraně šílenství mu prostě sedí. porter chce jen svoje prachy. doufám, že brzy uvidím directors cut. ()

Varangian

Jeden z mých oblíbených - na tenhle film se dá koukat x-krát a stále baví. A takových není zase tak mnoho - nejde jen o to, jestli se něčemu zasmějete/něco vás zaujme poprvé, podruhé, potřetí, ale také i po třicáté třetí. Hvězdná pěchota, Predátor a Odplata jsou tři filmy, které můžete pustit kdykoliv, podívat se na jakoukoliv část, jakkoli dlouho -a budete spokojeni. Shortly: Payback-time! Would you like to know more? Then watch it.... ()

herrbierer

Vynikající staromilská záležitost s neopakovatelnou atmosférou ulice velkoměsta na severu USA (jako když smíchate New York s Chicagem). Cool tvrďák a ultrakliďas Porter se ocitne podveden svou manželkou a kamarádem a musí opět začínat coby bezvýznamné hovínko s budováním své reputace. Ale co, nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, a když už jste opravdu na dně, tak aspoň víte, že může být jenom líp. A tak se Porter s pomocí své milenky dostane přes pár pouličních gangsterů s italoamerickým přízvukem a svého bývalého kamaráda až k chairmanovi obří mafiánské organizace. Proto jsem měl Gibsona vždycky rád, že si vybírá zajímavé role, i když už je v pozici hvězdy a mohl by hrát jen v rodinných velkofilmech. Každopádně je Odplata skvělou noirovou tvrďárnou, kterou stojí za to vidět, pokud vám dnešní hiphopové "gangsterky" přijdou (stejně jako mně) moc vymydlené. ()

Pai-Mei

Výborná rocková hudba dopĺňa skvelé akčné scény. Toto však nie je obyčajný akčný film. Stavia na inteligentných, až humorných dialógoch, takže sa pri tomto filme dá aj pobaviť. Porter je proste chlapík, ktorý chce späť svojich 70 tisíc a ani o dolár viac. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)