V roku 2021 obyčajný malý investor Keith Gill (Paul Dano) investuje svoje životné úspory do stagnujúcej spoločnosti GameStop a cez internet presvedčí svojich fanúšikov, aby urobili to isté. Vďaka tomu akcie firmy šialene vystrelia nahor a všetci finančníci z Wall Street, ktorí stavili peniaze na neúspech spoločnosti na trhu, prídu o majland. Milionári sú však na svoje peniaze citliví a toho, čo im podľa nich právom patrí, sa tak ľahko nevzdajú. (Itafilm)

verbal

Rozkokošný příklad toho, jak si zdegenerovaný had hezky začíná požírat vlastní ocas. Dříve jen nenažrané kokotporáty vyvinuly ke klasickým akciovým trhům sqostný nástroj na odírání debilů – dostihy a sázky s virtuálními penězi a pseudofinančními deriváty, de fuckto vytvářející perpetuální zisky na základě gamblingu s cizími a někdy i neexistujícími majetky. Zejména qůli tomu poté vyklíčily na základech z hoven nenažrané bolševické kokotporáty, které vyvinuly sqostný nástroj na šmírování a manipulaci slaboduchého stáda – asociální sítě. Zpočátku nádherná symbióza a podpora nekalých rejdů, kdy si například autistický, hrabivý pamrd Dubový Pižmoň jen tak uprdnul na Tvítru, protože mu bitové mince kurvily investiční portfolio, a za půl hodiny pár miliónů spokojených dicků vztekle kopalo do svých kůl předražených, ausšusových Tesel na lízink s parádním grýndilinským dojezdem od zásuvky k zásuvce. A najednou bác ho! Asociální mentálové a socky se náhle naučili naprosto kontraproduktivně a v rozporu se stranickou linií síťově se masově spojovat proti té Fortuně a decentralizovaně solidně vyšórtovávat zkurvencům ze Stěnové ulice jejich porfolijka, čímž vlastně v konečném důsledku mile pomrdávají i jejich neomarxistické spoluspiklence, kteří u nich ve velkém točí prachy, dříve nabyté výše zmíněnými spekulacemi se vzduchoprázdnem. No roztomiloučký tojflkrajs, není liž pravda? Třeba nakonec bude stačit si jen počkat, až se ten plaz prokouše k hlavě a neviditelná ruka trhu ukáže prostředník všem těm cyklickým demagogickým vypičencům a velkoobchodníkům s bublinkami do vodováh, což nepochybně povede jak ke značnému ozdravení světové ekonomiky, tak i svobodného kritického myšlení. Ač názvem nepokrytě parazitující na dnes již klasickém a sqělém, starém dobrém předderivátovém hobitím tunelování Devitovic Dankem, navíc s patrně poslední parádní rolí sympatického hereckého velikána Jirky Klováka, jedná se o film vcelku zábavný a svižný. Nicméně jeden rozškrábaný strup prostě musím odebrat za to, že to kromě Pavlíka Danka a jeho staré osadili skoro samými mimořádně slizkými až odpornými neherci, a druhý za bezprecedentní heterofobní rasistickou diskriminaci a vkusrvoucí hudební podkres vypatlanými negerskými recitátory a recitátorkami. Taxi možná raději pusťte tu klasiku anebo plyn. ()

Malarkey

Zaručeně pravdivý příběh o neuvěřitelném příběhu člověka, kterého vytvořila současná doba a její možnosti. Příběh je totiž o chytrákovi, který vydělal na absurdním, ale promyšleném investování do společnosti GameStop (Něco jako u nás JRCčko). Tématický příběh, který starší generace nepochopí a mladým řekne jen v případě, že budou mít nějaké ekonomické povědomí. Ve zkratce tedy dost specifická záležitost s dost specifickými dialogy a průběhem. Což, mě napadá, je u Setha Rogena a filmech, ve kterých hraje, dost typické. Nejsou pro každého. ()

Rimsy

Nebudu lhát, sorkinovsky ukecané filmy nemívám zrovna rád, a když se navíc jedná o finanční téma, kterému vůbec nerozumím, body nahoru jen tak nepůjdou. Tohle antikapitalistické drama přitom většinu finančních procesů, o nichž postavy většinu času mluví, příliš nevysvětluje – a když už, tak ve druhé polovině vyprávění, kdy jsem se smířil s tím, že to prostě nepochopím. Proto šel ostrovtip spousty dialogů mimo mě a spíše jsem se snažil nasávat celkovou atmosféru – která naštěstí vůbec není špatná. Sympatickému obsazení pochopitelně vládne Paul Dano v úloze moderního revolucionáře, který ze svého sklepa vede masy k poražení boháčů z Wall Streetu. Je sice jasné, kudy se bude příběh vyvíjet, a tak si pozorný divák může odškrtávat povinné položky scénáře, důraz na spodní vrstvy je však rozhodně příjemný. Sledujeme totiž spoustu ne-bohatých, kteří se snaží vymanit z dluhů prostřednictvím hry, kterou nemohou vyhrát, s čímž film pracuje poměrně citlivě a soucitně. Sílu komunity stvrzuje hojné zapojení memů a koláží z internetových fór, jež rozbíjí repetitivnost dialogů. Film nakonec není tak revoluční, jak by se mu zřejmě líbilo, ale na zvládnutou podívanou z ranku upovídaných, sociálně angažovaných dramat to stačí. ()

Radek99

Velmi podařený biografický snímek o americkém finančním analytikovi, indie-investorovi a youtuberovi Keithu Gillovi, který je spíše znám pod svou přezdívkou Roaring Kitty, natočený podle knihy The Antisocial Network Bena Mezricha. Tvůrci ho pojali jako zajímavou zprávu o stavu kapitalismu (nejen) v současných USA, svým vyzněním ho lze vnímat jako snímek silně kritický, až antikapitalistický, ale zároveň ho lze chápat i coby působivé sociální drama. Meritem filmu je pak prvek vzpoury zdola proti nespravedlivě nastavenému (záměrně vychýlenému až zdegenerovanému) systému burzy a nefunkčnímu trhu a hlavně aktivace lidí prostřednictvím sociálních sítí, které obecně přinesly společnosti spíše více negativního než pozitivního...tohle byla tedy jejich šťastná hodinka. Dumb Money jsou vlastně na tak divoký a neuvěřitelný (i když samozřejmě značně zjednodušený a možná že i svým vyzněním trochu vykonstruovaný) příběh poměrně zdrženlivý film, který je ale stejně strhující... ()

Fr

„JSME SVĚDKY FRANCOUZKÉ REVOLUCE VE FINANČNÍM SVĚTĚ…“  Film o investování do akcií. Moc těmhle věcem, jako je burzovní makléřství nerozumím, takže jsem rád, že mně to někdo (aspoň trochu) osvětlí. Navíc se to (tak nějak) fakt stalo, takže všechny ty milionový cifry maj reálnej základ, což tomu přidává na síle. Film je to zajímavej, ale ta soudržnost těch lidí neuvěřitelná… /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Scénář je založen na knize „The Antisocial Network“, kterou v roce 2021 napsal Ben Mezrich. 2.) Skutečný Keith Gill se na filmu (ani na knize) nijak nepodílel. 3.) Thx za titule „František Fuka“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  **  NAPĚTÍ  ** ()

kiddo

Predikuju do dvou týdnů živoření na netflixu. Pozoruhodné jedině tím, jak to v rámci zachování klasické struktury a iluze, že to někdo někomu ale fakt jako drsně natřel, ignoruje naprostou iluzornost toho všeho, plus hladkostí, s jakou Rogen přešel od hraní duševně mrtvých antisystémových lůzrů k duševně mrtvým lůzrům těžkotonážně zainvestovaným na zachování systému, což vlastně pozoruhodný není ani trochu, to přece krásně odráží reálnou životní trajektorii průměrnýho manažera, fajn, jako bych nic neřekla. Sequel. ()

EvilPhoEniX

Další pravdivý strhující a napínavý příběh dle skutečných událostí, který chytne za koule a nepustí. Klidně bych ho zařadil jako bratříčka letošních Air a Tetris, Jde o boj Davida s Goliášem, kde skupina amatérských investorů vsadí na firmu Gamestop, že nezkrachuje a rozcupují tím Wall Street, otřásnou světem a zapíšou se do historie a to díky jednomu muži, který to celé rozjel. Sympatický Paul Dano podává skvělý herecký výkon a na druhé straně potěší i Seth Rogen, který hraje arogantního pracháče. I pro člověka, který není obeznámen s burzou a akciemi je film podán řekněme jednodušeji, aby se i neznalý divák mohl orientovat. O humor se zde stará Pete Davidson a celkový tón filmu je hodně feel good. Jakmile začne jít do tuhého, tak začne příjemná stresující gradace, kdy to opravdu začne být i napínavé a fungují emoce, takhle to šlape až do finiše, kde dojde i na můj oblíbený soudní proces. Dumb Money servíruje svůj příběh s ohromným stylem a zábavou, že si jej může užít prakticky kdokoliv. 8/10. ()

dO_od

// Absence Margot Robbie ve vaně sice bolí, ale jinak se Dumb Money povedlo v zásadě to samé, byť maličko jinou cestou, jako Sázce na nejistotu. Tedy odvyprávět pravdivý a s odstupem vlastně celkem neuvěřitelný příběh peněz, a to jakým způsobem dokážou hýbat světem. Zde ještě s komentářem k pandemii, chudobě a Wall Street jako takové. Sympatické obsazení, parádní scénář a režie, a miluju ten soundtrack. Už teď se těším na druhé zhlédnutí. ()

Slasher

Solidní f*ck the system komedie, kterou cením jako fanda stylu Adama McKaye, potažmo Succession a série Dirty Money. Boduje to herecky (Dano se pro tohle narodil) a je to ještě jakž takž únosně na hraně marxistický, neustálý dopaminový přísun vzruchů a emocí jak když scrolluješ svůj video feed - pro tady to téma ideální zpracování. ()

fuxoft

Bizarní skutečný minipříběh byl Hollywoodem přetaven do čehosi s "vyšším posláním", nad čímž by většina aktérů toho minipříběhu asi kroutila nevěřícně hlavou. Kromě toho má tento film specificky antičeský problém v tom, že je strašlivě ukecaný a točí se převážně kolem lidí, organizací a činností, ve kterých se většina Čechů vůbec neorientuje a nikdy o nich neslyšela (přičemž film skoro nic z toho nevysvětluje). Je to ale velmi slušně řemeslně natočeno. ()

Morien

The Big Short to není, no. Sranda na jedno shlédnutí sice ano, ale chybí tomu kreativní génius, aby to jaksi povznesl na něco trvanlivějšího, řekla bych. ()

JitkaCardova

V podstatě instruktážní film o euforii, která přichází v tom momentu strhnutí, kvalitativní změny, kdy člověk najednou nezvratně pocítí, že se svým drobným rozhodnutím stal součástí vyššího celku s jedinečnou nabalující se silou, celku, který každému jednomu z nich vrací důstojnost a naději a vědomí vnitřní síly a integrity, ale který se zhroutí ve chvíli, kdy by první z nich začali víc myslet na svůj osobní prospěch než na to, čeho mohou společně dosáhnout. *** Film mimochodem, na pozadí, naprosto sžíravě reflektující brutální ekonomické a sociální nespravedlnosti dnešního systému, bezpráví, bezskrupolóznost a bezprecedentnost nůžek rozevřených tak absurdně, že už je ten rozměr skoro nemožné reflektovat, a přesto film vehementně podávající poměrně přesné instrukce o funkční sebeobraně (včetně důkazů), doložitelné na případu dobré praxe, který se odehrál teprve předloni, a klidně by ještě mohl mít mnohem eskalativnější pokračování, a důraznější následky. Necítíte to zdravé verbování? Necítíte taky tu intenzivní chuť okamžitě si koupit akcie GameStopu nebo čehokoli jiného se stejnou motivací? Necítíte tu euforii? Pak jste museli být na jiném filmu. *** Fantastický soundtrack, ostatně jako vždy, nenápadně vynikající obsazení, svižný střih, architektura obrazů a kompletace děje, Craig Gillespie v nejlepší formě a za nejlepším účelem: strhnout lidi k sounáležitosti, naději, k funkční vzpouře proti aroganci, přehlížení a bezpráví. To si přece musíte říct: Sakryš, proč by ne! *** (ČSFD projekce Anděl.) *~ ()

Spiker01

Pro fanoušky filmů Sázka na nejistotu a Vlk z Wall street absolutně povinnost a mě až šokovalo, jak se z neznámého filmu povedlo ve mně probudit takové nadšení, ačkoliv už jsem před samotným zhlédnutím tušil, že mě to bude bavit. Přitom taková velmi nenápadná záležitost, kterou nejspíše velká část i filmových fandů opomene a musí mít člověk k tématu trošku vztah, aby ho Dumb Money pohltilo. Je tu pár lidí, co filmu dělá v Česku osvětu, tak snad se z toho stane ona moderní klasika. :) ()

castor

Tyhle upovídané filmy nesednou každému, přiznám se, že často mezi takovou skupinu patřím. A když se navíc jedná o finanční téma, palec nahoru ode mě tvůrci zrovna nezískají. Musím ale říct, že zhruba od poloviny jsem si na nastolenou laťku zvykl, poměrně jsem se orientoval a tuhle látku pojednávající o případu GameStop místy i docela užil. Kauza toho času sloužila jako forma boje proti systému mocných byznysmenů rozhodujících o životech prostých lidí. Právě hrstka (a pak pořádná hromada) malých investorů se během pandemie covidu rozhodla začít nakupovat akcie GameStopu a vytlačit tak jejich hodnotu do takových výšin, že hyeny z Wall Streetu neměly klidné spaní. Craig Gillespie, který stojí za velmi dobrou černočernou Já, Tonyou a ještě lepší sérií Pam a Tommy, posbíral hodně sympatické obsazení a celé to pojal jako svižnou a moderní filmařinu. Na kauzu pohlíží skrze různé perspektivy, takže kromě moderního revolucionáře Paula Dana vnímáme i vlky z Wall Street či zadlužené studentky nebo zdravotní sestřičku. Otírá se ale i o jakési davové šílenství, které ve společnosti (v dobrém, ale hlavně v tom zlém) vnímáme v posledních letech nepříjemně často. ()

Spooner

Social Network pro tiktokerskou generaci. Craig Gillespie řemeslně precizně vypráví neuvěřitelný byznysový příběh o tom, jak malí investoři dokázali díky internetové masáži přečůrat mocné byznysmeny z Wall Street. Dělá to naštěstí chytlavým a chytrým způsobem na bázi jednoduchého příběhu „chudí vs. bohatí“, díky němuž celou kauzu pochopí i finanční negramoti a dokáže diváka správně zaujmout. Gillespie pak umí opět skvěle poukázat na absurdnost a bizarnost celého příběhu a jednotlivých postav a hezky si hraje také s prvkem sociálních sítích a moderními trendy, i když na můj vkus bylo těch memeček a tiktokových videích možná až moc. V neposlední řadě se pak režisér mohl spolehnout na našlapaný casting, v němž nenajdete slabý článek. Na druhou stranu mě ovšem Gillespieho nedokázala vlastně ani na chvíli patřičně strhnout a jeho snaha natočit ukecané drama jako od Sorkina zůstala kdesi na půli cesty. Peníze těch tupců totiž doplácí na přehršel postav, z nichž některé by se daly v klidu vyškrtnout, a také fakt, že dialogy zkrátka nemají tzv. „flow“, nejsou patřičně úderné a nedokáží se dostat charakterům dostatečně pod kůži. Snímek má pak zejména v první polovině kvůli krkolomnému představování všemožných aktérů problémy s tempem a ani v závěru bohužel nedostaneme patřičně silnou katarzi, v jakou jsem doufal. Gillespie tak sice natočil docela příjemnou dialogovku a dokázal vděčné téma po divácké stránce solidně využít, po jeho minulých zářezech jsem ale čekal podstatně více. ()

Xmilden

Na Vlka z Wall Street se rozhodně v žádném ohledu nechytá, ale pár solidních scén se tady nakonec vylouplo. Navíc to má docela svižné tempo a slyšet kvičet zoufalstvím velké kapitalisty z Wall Streetu se nikdy neomrzí. 65% ()

Foox

Sázka na nejistotu vol. 2, jen bohužel napůl plynu. Méně invence, vtipu i dramatu pořád znamená slušnou žánrovku, která uteče jako voda. ()

DJ Obelix

Divákům, kteří kauzu kolem GameStopu trochu sledovali, nepřináší film vůbec nic nového. A těm, kteří o téhle události nevědí nic, film nastíní jen naprostý základ. Těžko říct, kdo je tedy vlastně cílovka. Navíc jsou "Dumb Money" proloženy klasickými "člověčinkami", tedy příběhy obyčejných lidí, které patří k nejzbytečnějším částem filmu. Nutno ocenit obsazení, ač řada z těch známějších herců zůstala trestuhodně nevyužita (jmenovitě Offerman a Stan). Ve výsledku jsme někde na pomezí 2 a 3 hvězd. Bohužel. Čekal jsem od filmu mnohem víc. Nová "Sázka na nejistotu" (The Big Short) se bohužel nekoná. ()

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (viac)

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

09.10.2023

Taylor Swift dnes patří mezi nejžádanější popové zpěvačky, není-li vůbec na samotném vrcholu - a teď dokonce konkuruje velkým hollywoodským filmům. Její koncertní film The Eras Tour, zachycující… (viac)