Posledné tajomstvo Marilyn Monroe

(TV film)
  • Česko Poslední tajemství Marilyn Monroe (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Réžia:

François Pomès

Marilyn Monroe (a.z.)

Vďaka analýze DNA vytvorili tvorcovia tohto dokumentu zabudnutú identitu legendárnej herečky - zistili, kto bol jej biologickým otcom a priblížili divákom aj jej rodičov - 60 rokov po herečkinej smrti. (RTVS)

Arsenal83

Na rozdiel od kritikov ja chválim dokument, ktorý dokázal gradovať a to svoje tajomstvo si starostlivo nechal na koniec. Medzitým veľa o filmoch, živote, dobové fotky, zaujímavých faktov. Celkovo prínosný dokument, hoci mnoho bolo už povedané inde, ale ak by šlo len čisto o skúmanie DNA, tak by to malo tak 15 minút. Za mňa pútavá analýza pôvodu Marilyn, navonok krásne a upravenej aj plastikami a vo vnútri nie veľmi zdravej. ()

Johnny.ARN

Dokument o jednej ceckatej blondske, rozboru jej vlasov a hľadaní jej otca. Neviem, koho to v dnešnej dobe zaujíma, ale doplnok k filmu s Anou fajn. 2 z 5 ()

andrii

Uzamčené /o/kruhy pod mandlovým make-upem. Rozmazané, rozpité linky bytí sladce mazlivé, třešňové líce. Metelice genů na území duše. Skrz pramínek zlacený. Přiblížení se. K prameni. Je to definitivní. Kdo rodičem panenkovské, cukrové rezidentky, citlivé schovanky vychované Hollywoodem. ()

Vančura

Hlavní sdělení filmu by šlo říct jednou větou - což taky přesně dělá Wikipedie, která zmínce o otci Monroe věnuje přesně jednu větu, ani o chlup víc - "In 2022, DNA testing indicated that Monroe's father was Charles Stanley Gifford, a co-worker of Gladys, with whom she had an affair in 1925." - takže bylo jasné, že aby to tvůrci mohli natáhnout na 52minutový film, museli to obalit spoustou výplňové vaty (např. v podobě "nezbytných" ukázek ze slavných filmů MM) a jalového žvanění spousty mluvících hlav. Vrcholem nesnesitelnosti je údiv jakéhosi pisálka jménem Chris Epting, který se podivuje do kamery slovy "Připadá mi neuvěřitelné, že nevíme, kdo byl otec Marilyn Monroe" - nechápu, co na tom komu připadá neuvěřitelného, hromada slavných lidí v minulosti měla neznámé rodiče, a hlavně samotný fakt, že je někdo celosvětově proslulá herečka, nedává ještě nikomu právo si nárokovat vědět o ní VŠE - z toho důvodu mě i popouzí ten poněkud senzacechtivý titul "Poslední tajemství MM", jako bychom si konečně - z jakési iracionální pohnutky, že na to máme nárok, alibisticky živené faktem, že sama MM chtěla znát svého biologického otce, což ve filmu opět zavdává mnohem lidem záminku k směšným spekulacím - mohli odškrtnout, že máme splněno vědět vše o MM, a nic tajného už nezbylo - taková představa mi přijde zcela směšná, protože samozřejmě, že toho o MM ještě hromadu nevíme a nikdy ani vědět nebudeme, a je to tak zcela v pořádku, a jejím největším tajemstvím nikdy nebylo, kdo oplodnil její matku v r. 25, ale jak to bylo s její tragickou smrtí v r. 62, takže mi i přijde nesmyslné, když se film v závěru vítězoslavně prsí, že "téměř stoleté tajemství jejího původu bylo odhaleno", protože v době, kdy se MM narodila, ještě nikoho nezajímala, a v jejím soukromí se začalo šťourat teprve když se proslavila, takže je směšné tvrdit, že tady bylo nějaké stoleté tajemství, tedy datovat to k jejímu narození, aby to hezky znělo. Obecně už jsem na všechno to parazitování na kultu MM alergický a skutečně bych uvítal, kdyby ten nechutný byznys kolem té dávno mrtvé ženy skončil, a její filmy byly to jediné, co by za ni dál mluvilo a oslovovalo nové diváky. ()