Jeoffrey

Anime Nier byl skvělý marketingový tah, stejně jako třeba jisté anime ze světa Cyberpunku, jak zvednout povědomí o hře, zvýšit prodeje a dát některým bývalým hráčům znova chuť si původní hru zahrát. Videoherní Nier jsem hrál, když vyšel a můžu potvrdit, že mě během sledování hodně svrběly prsty a dostavila se chuť hru znovu nainstalovat. Bohužel produkce anime měla nějaké ty větší problémy, takže se první sezóna v určité části na delší dobu přerušila a stejně jako třeba u Strýčka z jiného světa to z části zabilo nějaký ten hype, který se kolem anime vytvořil. Minimálně u mě to mělo určité negativní následky třeba právě v tom, že jak můj zájem na chvíli vychladl, tak jsem hru nakonec nenainstaloval… No a nyní k samotnému zpracování – přijde mi poměrně zdařilé. Hráč zde pozná mnohé ikonické momenty, uvidí spoustu souvislostí a užije si i to maňáskové divadlo na konci každého dílu s různými „alternativními konci“. Animačně se na seriál také velmi dobře dívá, dokud nedojde na nějaký ten souboj s velkým nepřítelem, který většinou bývá modelovaný v 3DCG a i když to není vysloveně otřesné 3D, tak je vidět, že studio A-1 Pictures nemá v tomhle tolik zkušeností jako třeba studio Orange (Trigun:Stampede, Beastars...), ale i mnozí další (třeba Ufotable). Připomíná mi to první pokusy s 3DCG studia MADHOUSE v první sezóně Overlorda, kdy jsem si říkal, že koukat se na to dá, ale není to žádná hitparáda. Přenesení postav a jejich rysů z videohry se v anime také povedlo poměrně věrně, pokud jste hru hráli, pak nebudete mít problém všechny poznat, pokud jste hru nehráli, pak by vám stejně měli postavy přijít zajímavé a sympatické. Největší tahák je i zde samotné prostředí a jeho tajemství, což se opět dle mého daří převést a představit na jedničku. Zkrátka NieR:Automata Ver1.1a je za mě zdařilou reklamou, slušnou adaptací, která ale má i pár vlastních nápadů, poměrně kvalitním anime, na které se mi dobře dívalo a u kterého jsem zvědavý na oznámenou druhou sezónu v roce 2024, hlavně to, zda se ještě nějak výrazněji vydá anime svou vlastní cestou. 7,5/10 ()

• Ve scéně, kdy se umírající stroj natáhne k bílé květině, můžeme vidět, že jeho hlava má groteskní úsměv. Jedná se o odkaz na tvůrce Taró Jokó, který je známý tím, že svou tvář schovává za groteskní masku se širokým úsměvem už dlouhá léta. (UncleMorty)