Trigun Stampede

• Japonsko トライガン スタンピード

Seriál sleduje příběh pistolníka Nashe Stampedeho, který se snaží zachovat své pacifistické způsoby a zároveň se vyhnout obrovské odměně vypsané na jeho hlavu. (mikki089)

VashCZ

Mám stejný pocit jako Geoffrey. Co dělalo atmosféru původního seriálu je pryč. Pomalý feeling divokého západu s badass scénami následně přerušené hlavním potrhlým hrdinou. Taky objevování minulosti Vashe a Knivese. To je zde naservírováno v prvních dílech. Tady ne/podobnost končí a nyní dostáváme mnohem průzračnější biblický příběh, ve kterém se nemá divák čas nudit. Pravda, borcovská animace je ukázána až v předposledním díle, ale i tak je na ty barvy radost hledět. K tomu trošku hudby a zvuků a máme před sebou tak trochu Matrix. Je škoda, že když už tvůrci zvolili 3D animace, tak zůstali u ne až tak technicky uvěřitelných akčních scén scén zkřížených s japonským ufňukáváním uprostřed nich. Jediné co ale považuju za opravdové minus je už zmíněné prostředí, do kterého jsem se vůbec nestihl vžít a kvůli nedostatku informací a spoustě zbytečně přitroublých postav jsem si tak nějak dosadil bláznivý svět Borderlands, což u mě tomu příběhu nepomáhalo :-D. Relativně objektivně považuju(první sérii) za poveděnější kousek než předchozí anime. Je ucelenější, akčnější, rychlejší. Bohužel ale bez špetky ecchi. Vypadá to, že toho Vash mezi nohama moc mít nebude. ()

gumbo

Ani by my nevadilo, že je adaptace jiná než původní Trigun z roku 1998, kdyby to bylo uděláno dobře. Zásadní problém je značná uspěchanost, kdy není čas prakticky na nic, postavy jsou neprokreslené, svět je postavený na hliněných nohou a hlavně se dělají životní rozhodnutí a morální otočky během mrknutí oka. Některé zásadní motivace a vysvětlení některých jevů naprosto postrádají jakoukoliv logiku. Ikdyž je původní Trigun 25 let starý, tak vizuálně, koncepčně a střihově vypadá lépe. Atmosféra z původní adaptace je úplně pryč a v mnoha momentech se z toho stává jen další zaměnitelný shounen. Kdyby to nemělo název Trigun, možná bych zvažoval 3*, ale takhle (z úcty k jednomu z mých nejoblíbenějších anime) musím ještě jednu hvězdu ubrat. 45 % ()

UncleMorty

Asi mám evidentně to štěstí že jsem původní Trigun neviděl a na filmové pokračování jsem narazil jaksi náhodou v dobách velké nudy. Představa že tomuhle (po dlouhé době) skvostu dávám dvě hvězdy jen "pRoToŽe Je NěCo JiNaK" se mi jaksi hnusí už jen z toho důvodu, že tohle anime má opravdu skvělý soundtrack, který je tu v pozadí bez špetky zájmu nedoceněn. Je to perfektní? Není. Je to novátorský? Málo. Pobaví se u toho člověk? Určitě. Narozdíl od tý blitkoidní záplavy isekai anime kdy nevybouření 14ti letí puberťáci skáčou z mostů doufajíc, že se probudí mezi kozama zvrhlý lolimilfky je to alespoň čerstvější závan naděje, že originalita v HentaiLandu ještě nevymřela. ()

Jeoffrey

Trigun Stampede je originální adaptace, která ke všemu přistupuje zase tak trochu jinak. Seriál se absolutně nebabrá s úvodem, nestaví před diváka žádná tajemství, prostě jako by autoři počítali, že jste buď viděli původní adaptaci z roku 1998, nebo ještě lépe znáte mangu. Na jednu stranu je to škoda, protože všechna ta tajemství kolem Vashe, Wolfwooda a vůbec celé téhle planety byly tím, co jsem si u původního seriálu nejvíc užíval a tady mi ze začátku prostě díky tomu tak nějak trpěla celá ta atmosféra. Navíc to bylo ze začátku hodně uspěchané, jedna ze známých postav byla nahrazená úplně novou, Meryl dostala jiné povolání, zkrátka bylo tam hned několik věcí, díky kterým jsem Trigun prostě nepoznával. Na druhou stranu Vash byl pořád Vash, ten který chrání jak pavouka tak mouchu a jehož snažení je milé, ale málokdy funguje tak, jak by si přál. Postupně se ale začalo ukazovat, že tohle tvůrčí rozhodnutí – ze začátku šlápnout na plyn, nezabývat se tolik všemi těmi Gung-Ho-Guns, kteří dostali dostatek prostoru už v minulosti, neskrývat to, co většina diváků už stejně ví – byl opravdu záměr. Trigun Stampede se zaměřil na to, co původní adaptace prostě vynechala, tedy celou linku kolem „Plants“ tím pádem i skutečnou motivaci Million Knivese a onen velký rozkol mezi oběma bratry. Mangu jsem kdysi četl, vím že tam přesně tahle zápletka je prakticky tou hlavní a její osekání v původní adaptaci mě vlastně hodně štvalo. Každopádně od druhé půlky už seriál přesně ví, co chce divákovi odvyprávět a podle toho, co si vybavuji z mangy, se to autorů vlastně i docela dobře daří, obzvlášť samotné finále je v té konfrontaci pohledů obou bratří (obou velmi pochopitelných) úžasně vystavěné. Na závěr ještě hodím jednu poznámku k animaci – pokud kdokoli tvrdí, že zdejší 3DCG animace je děsná, pak o 3DCG animaci nic neví a pokud chce posuzovat tu čistě japonskou, tak by si měl hned pustit aspoň jeden díl Ex-Arm, aby viděl s čím se taky musí srovnávat. Jasně, Japonci nejsou v 3DCG animaci špička, když jí hodíme vedle té americké třeba od Pixaru, tak hlavně při pohybu postav pochopíme, že má stále hodně co zlepšovat, ale animační studio Orange a animace v Trigun Stampede je špička japonské seriálové 3DCG animace a je vidět, že se studio stále zlepšuje. Především mimika tváře je u těchto 3D modelů mnohem povedenější než v klasickém 2D a dává postavám možnost vyjadřovat intenzivněji emoce. Dál jsou některé zdejší efekty a detaily různých zařízení v tomhle seriálu právě díky 3D animaci mnohem lépe propracované. Jasně, pohyb je občas problém, jakákoli chapadla (a že jich tu zase jednou je) a jim podobné efekty vypadají pořád otřesně uměle, ale jako celek je tohle solidní animace, na kterou se dá rychle zvyknout a často mile překvapí. No a mě vlastně nakonec překvapil i celý Trigun Stampede, kterému po dnešní povedeném finále můžu s klidem dát 7/10 a jsem zvědavý, co bude zač již oznámené pokračování. ()