Iron Claw

• Portugalsko Iron Claw (viac)

Skutočný príbeh nerozlučných bratov Von Erichovcov, ktorí sa začiatkom 80. rokov zapísali do histórie v silne konkurenčnom svete profesionálneho wrestlingu. Prostredníctvom tragédie a triumfu, v tieni svojho panovačného otca a trénera, hľadajú bratia nadživotnú nesmrteľnosť na najväčšej športovej scéne svojho času. (Continental film)

FilmysMartym

Železní bratři jsou tragickým filmem, který vás emočně naprosto rozloží. Tenhle film je rollercoaster obrovský škály pocitů a už jen proto byste ho měli vidět, protože je to skutečně zážitek! Příběh wrestlingové rodiny von Erichových začíná na poněkud pozitivní notě, avšak se postupně stává něčím, co se vám zaryje hluboko do vašeho nitra a jen tak vás nepustí. Hlavní téma plnění svých nesplněných snů skrze své děti je zde pojato drsně a syrově, protože otec bratrů je nutí překračovat jejich vlastní meze, což nemusí být vždy komfortní a mít dobré následky. Další z filmů zasluhujících se o místo v top 10 roku 2024! ()

Rejže

Pokaždé, když se stane, že celý kinosál je na konci tiše jako myška a ještě dalších 10 minut jsou všichni zaraženi v hloubavé náladě, říkám si, že takový snímek umí udělat dojem. Jo mouchy bych tam asi také našla, ale budu brát Bratry spíše jako celek, zahalený v tónech zlaté hodinky a to bylo celkem příjemné. ()

Oralfabet

Wrestling sice považuji za značně stupidní zábavu, ale mému zážitku z filmu to jen prospělo, protože to tomuhle příběhu o smutných malých klucích uvězněných v groteskně maskulinních tělech, jen dodává na tragičnosti. Pokud je člověku celý život vtloukáno do hlavy, že neúspěch je nepřípustný, stává se nakonec nevyhnutelným. V závěru snad trochu příliš doslovné ("its ok to cry" scéna), ale zafungovalo to na mě stejně. 8/10 ()

Klajnik

Z celého filmu mě bavil jenom krátký vyhrocený výstup Rica Flaira v telce (cca 2 minuty stopáže). To je málo. To je opravdu příliš málo. Proč mě nebavil zbytek? Je to docela jednoduché. Tvůrci zkrátka nebyli schopni naplnit potenciál látky. Namísto toho, aby to bylo pořádně vyhrocené, tak je to spíš takové utahané a postavy ani témata nejsou dostatečně prokreslené na to, aby mě to citově nebo intelektuálně zainteresovalo. Chápu, odkud kam tvůrce mířil; Chápu, že chtěl vyprávět o toxické maskulinitě, jejíž auru wrestling nese a ukázat, jak maligní to je. Bývalý wrestler a nynější otec od rodiny, Fritz von Erich, své syny učí, že musí být nejtvrdší z nejtvrdších, aby je svět nesemlel, ale přesto se mu takřka všichni zabili, protože tou výchovou byli psychicky rozjebaný. Iron Claw je taky dobrej název (distributor si to zjevně neuvědomil), protože železný spár je nejen signifikantním chvatem von Erichových, ale zrovna tak i onen otec drží svou rodinu v železném spáru. Sean Durkin to celé ale nebyl schopen dobře prokreslit a vystihnout, takže ač vidím, kam mířil, tak mě to nestrhlo a jeho film se v mém srdci fakt neudrží. Steroidama nateklýho Zaca Efrona si ale pamatovat budu! Sice vypadá hrozně, ale k tý postavě se to hodí. Hraje sice taky dobře, ale nutno dodat, že nemá moc co hrát, protože jeho Kevin je takovej hloupoučkej dobrák, kterej si nic moc neuvědomuje. ______Kdybych tu látku zpracovával já, zaměřil bych se jak na psychologické prokreslení postav, tak i na vyhrocenou stránku tý buranský show. Střídal bych frenetické pasáže toho uměle vyhrocenýho a nabubřelýho wrestlingu s pasážemi, které se noří do co možná největší hloubky vztahů a prožitků postav, na které těžce doléhá jejich prostředí stejně jako vliv jejich otce. Toho hraje Holt McCallany, kterého mám sice rád z Mindhuntera, ale s touhle rolí si moc neporadil. Působí sice jako přísnej a strohej otec, ale když se podíváme na skutečného Fritze von Ericha - a hlavně si ho poslechneme - tak si tu bestii, která má na svědomí vlastní syny, vidíme docela jasně. I to je dokladech mého tvrzení, že celý tenhle film, celé to pojetí látky, je příliš podvýživené a umírněné. Proto to není zajímavé ani příliš zábavné - teda až na ten 2min flex Rica Flaira, ale to bych se vracel na začátek... ()

Klara

Není to nejlepší věc, co jsem kdy viděla, ale rozhodně nezklamala - velké plusy za Jeremyho Allena Whitea a ZACA EFRONA (konečně ukazuje, že fakt umí hrát!!), za vzhled do světa wrestlingu, o kterém jsem doteď neměla ponětí a za to, že snímek velmi dobře ukazuje, jak důležitá jsou rodinná pouta - a jak špatné je, když si rodiče promítají své sny do dětí. ()

Muel

| A24 | Nasypaný Efron, White, Dickinson, pekná osemdesiatková forma a super trailery. Dosť som tušil, že to bude good a už prvé zahraničné recenzie naznačovali tearjerker roku. A je to pravda. The Iron Claw ma bavilo sústavne po celú dobu, aby ma v závere totálne emocionálne odrovnalo. Nechýbalo veľa k obrovskej športovej pecke, pár chybyčiek sa predsa len našlo, ale nie je podstatné. Moja prvá skúsenosť s Durkinom a úprimne, chcem od neho vidieť takého viac. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

TheSpearCZ

Asi jako jeden z menšiny tady wrestling miluju a byl jsem seznámen s tragickými událostmi, které postihly Von Erichovi, takže jsem byl z příběhového hlediska připraven na to, co přijde a mohl mě tak překvapit jenom režisér, respektive, jak to celé pojme a ani ten vyloženě nezklamal. Možnost vidět celou rodinu očima Zaca Efrona, který se snaží určitým způsobem odprostit ze spárů svého otce mě hodně bavil, ve druhé polovině to s každou další tragédií začne nabírat slušně na obrátkách a nedokážu si představit tu náladu v domě po posledním úmrtí, hold, asi tam nějaké to prokletí bylo. Konec správně emocionální, ale nemůžu si odpustit fakt, že film nebyl převážně o wrestlingu, i když by jim měl být. Chápu, proč tomu tak není, ale zmínit to musím. Krom tohohle mínuska musím pochválit stylové osmdesátky a výběr hudby, to bylo super. A divákům doporučuju zkouknout, protože rozhodně nemusíte mít rádi wrestling, aby se Vám tenhle film zalíbil. Lepší 3* ()

dannyyy

Jsem fanda sportovních filmů podle skutečné události, i když zrovna wrestling pro mě nikdy nepatřil mezi zajímavý sport, ale přiznám, že jsem od tohoto filmu očekával více. Zac Efron překvapil svou proměnou, opravdu razantní fyzickou proměnou a zahrál svou roli velmi dobře. Rodina to byla hodně podivná v čele s chladným otcem a matkou. Co mě ale zastavilo u průměrného hodnocení je to, jak na mě film působil, a to velmi depresivně. Co si tato rodina prožila, tak je velmi smutné, hlavně u Kevina, protože otcovi a matce dle filmu bylo vše, co se událo docela šumák. Opravdu zvláštní až podivný depresivní film. ()

TomasKotlant

Silný příběh, ale asi nejsem dostatečný fanda wrestlingu ani pravidelného servírování mrtvol, přičemž psychologický rozbor postav by možná mohl jít i více do hloubky. Oproti realitě nejspíš rodina není ve filmu kompletní a přijde mi škoda v rámci scénáristických škrtů zakrýt jednu jistě krásnou sebevraždu. Ve výsledku tak jediným skutečně zajímavým motivem filmu je najití síly postavit se despotické a zdánlivě nezpochybnitelné autoritě, což je sice mnohokrát naznačeno, ale až na jeden moment to vůbec není ústřední téma filmu, což je škoda. A vztah Pam a Kevina by si taky možná zasloužil hlubší analýzu. Snové setkání bratrů ke konci filmu bylo docela cool. Suma sumárum jde o kvalitně natočený mainstreamový životopisný film, který však trochu ztrácí kouzlo v jemnocitu. Ale možná za to může ten wrestling, kéž by Fritz radši zůstal u klarinetu... [ČSFD projekce, Světozor] ()

TORTERAjirka

Přiznám se, že jsem o bratrech ani o wrestlingu příliš nevěděla. Do kina jsem tak šla víceméně naslepo a čekala co bude. Byla jsem příjemně překvapena. Film táhnou herecké výkony hlavních postav a i díky nim se podaří atmosféru osmdesátých let v Texasu vytvořit dokonale. Trošku mi přijde že film měl pomalejší rozjezd a místy by potřeboval trošku lépe prostřihat. Ale nakonec je to slušná podívaná I pro (ne)fanoušky tohoto sportu. ()

fixaman

Největší problém tohohle filmu je, že jde jen těžko soucítit s takovou bandou idiotů. Za mě si svůj osud do jednoho zasloužili a jediná škoda je, že to s otcem na konci nedotáhl do konce, takže ani happyend se nekonal. Nejvíc mě pobavila hláška “Proč se nám to děje?” Ehm… Protože si za prachy necháváte rozmašírovat orgány na kaši? Tenhle film mě jen utvrdil v tom, že podobným sportům se věnují jen opice bez mozku, sorry. Filmařsky v pohodě, ale téma nevděčný. ()

AngelG

Film, který trošku klame první půlkou, která představuje všechny členy Von Erich rodiny a tváří se celkem jako standartní bio pic, který není ničím extra zvláštním, až na občasné záblesky ne úplně normální rodinné dynamiky a vztahu otce a matky k jejich synům. Ovšem od půlky se tón změní a nabere to úplně jiný směr, kdy to je přehlídka jedné tragédie za druhou a kdy si člověk celou dobu říkal, že to snad nemůže být ani pravda, aby se tohle všechno odehrálo jedné rodině. Konec mě semlel a zasáhl mnohem silněji než bych od tohohle čekala a dokonce i slza ukápla. ()

kukkik odpad!

Děkuji za "tip" od ČSFD posla. Díky tomu jsem měl možnost zhlédnout skutečně obohacující ukázku toho, kolik demence se skrývá mezi počestnými občany Spojených států amerických. Jestli tohle někdo považuje za inspirující příběh, a jelikož o tom vznikl tento film tak tomu tak zřejmě je, tak bych radil změnit prášky. Osobně považuji za velice smutný fakt, že něco jako wrestling, MMA a podobné show vůbec v dnešní době existují. Je to vlastně taková hodně nafouknutá, zpopularizovaná a finančně neskutečně napumpovaná variace tradiční zábavy elit dávnověku, kterážto spočívala v házení drobných slaboduchým, případně vyloženě retardovaným, chudákům na ulici a následném sledování toho, jak se o ně dotyční do krve porvou. Nic proti těmto "sportovcům", jejich vina to není a kdyby se nenašlo dost idiotů, kteří tuhle šaškárnu podporují, dělali by jistě něco produktivnějšího. Ale proč ne, Efron se sice opět velice snažil ale i sebelépe naleštěné hovno bude stále přinejlepším odpad! ()

Mkartaylas56

Aneb jak můžou přehnané ambice rodičů, ale především pak toxická maskulinita zničit hned několik lidských životů. Studio A24 opět přišlo se zajímavým kouskem, který na první pohled klame tělem a z domnělého (klasického) sportovního životopisu se tak nakonec vyklubalo psychologické a sžíravé drama, stojící na nosných tématech, které by jakoby Aronofskymu z oka vypadlo. Svým zpracováním je to zároveň velký slowburn, který se divákovi pomaloučku a s úspěchem zarývá pod kůži. Rovněž nezklamává ani sympatické herecké obsazení, kde kromě solidního Zacka Efrona v hlavní roli za mě vede "otec rodiny" Holt McCallany. Nakonec tím největším minusem pro mě bylo místy pomalejší tempo, avšak věřím, že obzvlášť milovníci slow-burnů si budou libovat maximálně. Se vším všudy je každopádně The Iron Claw působivým dramatem, které se mnou zarezonovalo, dokázalo mě takříkajíc zařezat do sedačky a i když určitě nemusí být pro každého, tak mu nadprůměrná známka rozhodně náleží. ()

Ulmos

Jen u málokterého filmu si řeknete, že v něm nechybí a ani nenadbývá jediná scéna. Že je potěšení sledovat každý záběr, poslouchat každou repliku a cítit každou emoci. Až vás napadne otřepaná a mnohdy nadužívaná fráze „This is cinema“. Ale někdy prostě nelze říct nic jiného. Od prvního zaznamenání tohoto snímku jsem si myslel, že se přece nemůže přiblížit mému milovanému Wrestlerovi. Hluboce jsem se pletl. Další příběh z prostředí sportu, nad jehož smyslem bude leckomu rozum stát, ale pořád musí chtě nechtě obdivovat jeho zápasníky. Zac Efron si v obklopení neméně famózních herců vysloužil ultimátní vykoupení, stejně jako před lety Robert Pattinson. Jeho chemie se svými bratry v dusném prostředí pod surovou taktovou Holta McCallanyho je až elektrizující. Když člověku takto film vyrazí dech, zažitím působící symbiózy, i když ryze subjektivní, velmi těžko se mu hledá něco k vytýkání. Sean Durkin by si měl dát pozor, aby ho v blízké době neobvinili z emočního terorismu kvůli velmi silným atentátům na slzné kanálky. Nakonec vám nezbývá nic jiného, než utřít slzy, říct svým sourozencům, že je máte rádi a budete je podporovat kamkoliv je osud zavede, a nakonec překopat svou roční filmovou topku. ()

RAFT

Sice silný příběh ve filmu podle skutečné události.Zack Efron sice herce nemusím vůbec ale,tady ve filmu dobrý.Kevin, Kerry, David a Mike v ringu a jejich rodinné prokletí.Film mě moc nenadchnul.Za mě 60% ()

celticek

Dobré herecké obsazení. Asi nikomu není co vytknout. Mně se nejvíc líbil Kerry ze seriálu The Bear a samozřejmě McCallany z Mindhuntera. Příběh silný, otec i s matkou solidní psychopati. Wrestling mi přijde jako přiteplený sport. Ale proti gustu.. Edit: Je to tak na 3 a 1/2:))) ()

Bruce Springsteen dostane hraný film

Bruce Springsteen dostane hraný film

09.04.2024

Příběh legendárního amerického rockového zpěváka a kytaristy Bruce Springsteena se dočká hraného filmu. Chystané dílo by mělo sledovat zejména období vzniku hudebníkova šestého studiového alba s… (viac)