Karel Kryl v Dánsku

Dánsko, 1973, 30 min

Kamera:

Poul H. Hansen

Karel Kryl

Karel Kryl patří mezi osobnosti výrazně spjaté s rokem 1968 a s protestním hnutí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Následný vývoj ale o rok později přiměl umělce přezdívaného „básník s kytarou“ k odchodu do Západního Německa. Komunistický režim tvorbu Karla Kryla zakazoval, a proto není mnoho filmových záznamů s jeho písněmi z přelomu 60. a 70. let. Na televizní obrazovky se teprve nedáno dostalo vystoupení pro norskou veřejnoprávní televizní a rozhlasovou společnost NRK z roku 1969. Nově lze vidět Kryla v medailonku, který několik let po své emigraci natočil v Dánsku. Pro diváky zahrál své nejznámější písně, jako třeba "Jeřabiny", "Veličenstvo kat", "Rakovina" nebo "Bratříčku, zavírej vrátka". (Česká televize)

slunicko2

Podsaditý bard trochu jinak. 1)  Medailónek je zajímavý tím, že ukazuje Kryla v době, kdy mnoho filmových materiálů s ním neexistuje. Tím ovšem atraktivita věci končí._____ 2)  Nahrávky mi přišly, že byly dělané speciálně pro tento medailónek. Aranžmá písní je jiné, než ho známe. Basa prý tvrdí muziku, ale tady byla prostě příšerná!_____ 3)  Je patrná snaha tvůrců přijít s nápady, ale bylo jich (nápadů) tak málo. Ani statická kamera k divákovu potěšení nepřispěla._____ 4)  Krylovi to slušelo - husté neupravené vlasy, zatím ještě nenápadný knírek s vousky na bradě. ()

Chudobka

Karel Kryl, moje první velká láska. Když se objevil na naší hudební scéně, působil jako zjevení. Bylo mi tehdy 14 let a první láska je věčná. Obdivuji ho celý život. Je za co. ()

ostravak30

Že Karel Kryl utekl do Německa jsem věděl, ale že působil i v Dánsku by mě snad ani nenapadlo. Navíc jsem řadu písní neznal - vinen - přiznávám. Z písní K. K. totiž znám jen ty nejslavnější. Celkově se mi ale nastolená atmosféra až tolik nepozdávala. Přeci jen Kryl zahrabaný s kytarou někde v lomu v písku... Ale u poslední písně se naopak zvířata, konkrétně koně, hodila a byl to vcelku povedený konec. ()

gizi

Nádhera. Ty písně prostě člověka musí chytnout za srdce. Ten obraz (snad 16mm film?) je jen takovým příjemným doplňkem. Zajímavé aranžmá některých písní, doplněných basovou linkou a jsou tam i žestě. Nemohu míň než 5*, můj milý Karle. ()

kroton

Poslouchalo se to celkem příjemně, ale pohled na obrazovku mi to kazil. Ne kvůli Karlovi, ale celé mi to připadalo takové nepatřičné, vzdálené, moc naaranžované do prostředí, kam nepatřil. Jenže se psal rok 1973 a tak se na to člověk musí dívat s odstupem. ()