Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Nórsko, 1969, 22 min

Hudba:

Karel Kryl

Karel Kryl

Pro českého diváka dosud neznámé vystoupení Karla Kryla pořídila v roce 1969 a po téměř padesáti letech ze svého archivu uvolnila veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost NRK. Více než 22 minut dlouhý záznam vznikl v norském Oslo na přelomu června a července během Krylova třítýdenního pobytu ve Skandinávii, kam jej z popudu československých exulantů pozval Norský studentský svaz. Karel Kryl se poté ještě vrátil do Československa, ale v době norské premiéry pořadu 28. října 1969, tedy v den výročí vzniku Československa, už pobýval v mnichovském exilu. Pětici svých písní, kterými byly Salome, Jeřabiny, Bratříčku, zavírej vrátka, Marat ve vaně a Rakovina, doprovodil tehdy pětadvacetiletý zpěvák a výjimečný básník ilustracemi, jež kreslil ve studiu křídou na tabuli.Emotivní vystoupení, plné odkazů na okupaci Československa, stálo Karla Kryla hodně sil. K působivé syrovosti a autenticitě celého záznamu přispěla i dojemná epizoda, kdy se při hraní „Bratříčka“ spletl a v angličtině žádal o nový začátek písně. Celý recitál je unikátním počinem. Vinou cenzorských zásahů na počátku sedmdesátých let minulého století se žádný podobný a takto ucelený záznam z té doby nedochoval. (Česká televize)

km_

Krásný nekomentovaný autentický vhled do rané tvorby Karla Kryla velmi krátce po jeho odchodu do exilu, který v nesestříhaném videu působí velmi lidsky, citlivě a pokorně až stydlivě. Vzhledem k okolnostem vzniku nahrávky se mi při sledování tajil dech a mrazilo mě v zádech. Děkuji Karlu Krylovi za celoživotní boj proti zlu, děkuji NRK za poskytnutí útočiště a zakonzervovaní neutěšitelného pocitu bezmoci roku 1969. Mocný a emotivní záznam i po 50. letech. ()

Aky

Karel Kryl byl nepochybně nejlepší český folkař, básník a z nejstatečnějších a nedůslednějších rváčů s totalitou, komunisty a veškerou nesvobodou. Díky těm, kteří tento kratičký klenot vyštrachali. ()

progression

Raritní záznam televizního studiového vystoupení Karla Kryla z roku 1969, který norská TV po padesáti letech uvolnila ze svého archivu. Velice působivé koncertní vystoupení provázené Karlovým originálním slovním i grafickým doprovodem zahrnuje pět písní, které v nesmírně emocionální a současně pokorné interpretaci autora zarazí diváka hluboko do křesla, do vzpomínek i přemýšlení o současnosti. Karel Kryl všechno co dělal, dělal maximálně naplno a to zrcadlo společnosti svými nadčasovými básnickými texty s využitím bohatosti českého jazyka nastavoval naprosto přesně a výstižně a dokonce i s přesahem do budoucnosti. Tento vzácný záznam od úvodní "Salome" přes "Jeřabiny", "Bratříčka", "Marata ve vaně" po závěrečnou nadčasovou "Rakovinu", která silně rezonovala tehdy a rezonuje stále, to všechno nezapomenutelným způsobem dokazuje.. ()

bohemia_regent

Karel Kryl ve vrcholné pěvecké formě a naléhavosti umocněné dobou. Drobné projevy nejistoty, jako je rozpačité těkání očima a občasný pohled do kamery (hlavně mezi ohlášením písně a jejím začátkem), stejně jako přerušení krátce po začátku Bratříčka, omluva za chybu a druhý (teď už bezchybný) pokus, vůbec nevadí, naopak, jen posilují autenticitu celého minirecitálu. Totéž platí pro maximální jednoduchost televizní realizace. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie Svein Erik Børja. -------- Výborně, jméno režiséra doplněno, pochvala udělena 16. 8. 2023. ()