Kaguja-sama wa kokurasetai: First kiss wa owaranai

• Japonsko Kaguya-sama wa Kokurasetai: First Kiss wa Owaranai (viac)

Jeoffrey

Normální romcom skončí polibkem a divák si říká „a žili šťastně až do smrti“, ale Kaguja rozhodně není normální romantická komedie, která by skončila u polibku, protože je tady pořád spousta věcí, které je třeba si říct, mnoho kroků, které je ještě třeba udělat a spousta tajemství a problémů, které bude třeba vyřešit. Takže místo sledování poklidného skotačení nově vzniklé romantické dvojice dostaneme intenzivní drama, které je zde místy silnější než veškerá komedie, Kaguja odhalí víc vrstev své povahy než má cibule a Mijuki se zase bude muset nějak poprat s maskami, které nosíme. Krásně to odsýpá a pokud zvolíte sledování filmu v TV formátu (takže jako 4 díly), tak vás překvapí, jak dobře je to celé zpracované, že byste vlastně ani nepoznali, že jde o film, minimálně tím, jak je příběh pěkně a logicky rozdělený. Filmové kvality však nakonec odhalíte stejně, jde to poznat především na úrovni animace a některých animačních prostředcích, které jsou dělané vysloveně proto, aby vynikly na velkém plátně. Vypadá to zkrátka místy nádherně a film je opět plný spousty nečekaně kreativních záběrů a scén, které jasně dávají zapomenout na jakoukoli všednost. A já si vše skvěle užil, sice pro mě ani filmová Kaguja nefunguje jako geniální komedie, po pravdě jako skvělá mi v tomto ohledu přišla akorát část se „soudním přelíčením“, ale daří se jí fungovat jako solidní romantika (i když až v samotném závěru) a tentokrát i jako slušné a komplexní drama. 9/10 ()

DaweForeman

Upřímně jsem si myslel, že třetí série na konci už bude kompletním finále, ale to jsem nečekal, že teprve pravé finále je v téhle podobě (doufám, že konečné finále). Tahle čtyřdílná mini-série není žádným OVA atp., ale plnohodnotným pokračováním navazující na třetí sérii, kde se člověk dočká vyvrcholení veškeré té frustrace, kterou pociťují jak hlavní postavy, tak i diváci. Velice mě překvapilo, že je tahle část, i po počátečním obvyklém tempu, opravdu hluboce pojata ohledně romantiky a vztahů, kdy tu nemáme typickou sladkou část z ostatních romantických počinů, ale je to bráno trochu více realisticky. Navíc se tu ukáže dobře zpracovaná psychologická část v podobě vnitřního souboje a zároveň s tím spojeného každodenního stresu ohledně věcí, které člověku působí trable. Je to opravdu dobře zpracováno, kdy jednotlivé prvky hezky vzájemně ladí a není tu do toho hozen obvyklý "francouzák", který to veškeré zajímavé drama zabije. ()

Modular

Jo, vy jste si mysleli, že to skončilo? Že hlavní postava udělá velký gesto a najednou je všechno žůžové a budou žít šťastně až do smrti? No, tak, snad jste si nemysleli, že by to autor tak moc pokazil. Oproti běžným romcomům, kde k polibku pomalu ani nedojde a už si žijí šťastný život jako pár (Uzaki-čan), tak zde dojde k vnitřnímu boji hlavních postav, jestli je opravdu to, co chtějí. Je velmi zajímavé sledovat postupnou Kagujinu proměnu z rádoby tsundere až na dívku, u nichž vás pomalu bolí, že ji nemůžete poplácat po zádech. Na druhé straně Mijuki, který neví, co si má o proměně myslet, je velmi humorný a pochopitelný. To ale neznamená, že si neprojde nutným vývojem charakteru, aby byl pro naší hlavní waifu ten pravý. Je opravdu nádherné vidět vyústění příběhu, u kterého se vám nechce zmlátit autora za to, že i když se postavy prakticky nenávidí, tak mají šťastný vztah bez špetky nespokojenosti. Po konci filmu, který nebyl nijak natahovaný a všechno vám přišlo, jako nutná či humorná část celku, konečně dojde k uspokojivému konci, kdy postavy skutečně pochopí, kým jsou a kým chtějí být. Jsem nadšený, že můžu romantické komedii dát plné hodnocení! Zasloužených 10/10. ()