The Independent

Příběh se odehrává v posledních týdnech nejúspěšnějších prezidentských voleb v historii a sleduje idealistickou mladou novinářku (Turner-Smithová), která spojí síly se svým idolem (Cox), aby odhalila spiknutí, jež vloží osud voleb i celé země do jejich rukou. (HBO Max)

JohnSmith

Snaha o natočení filmu o investigativní novinařině se zrovna dvakrát nepovedla. Film je to sice zajímavý, ale nemá tempo, žádné napětí. Čeho má ale přemíru, tak Turner-Smith. Nesympatická herečka v nesympatické roli, která mi opravdu lezla krkem. Nebýt Coxe, který je velice dobrý, a Ceny, který si narcisního kandidáta na prezidenta evidentně užíval, nedal bych ani ty 2*. ()

sedm.1

Za mě se tu jedná o zbytečně podhodnocený snímek, který samozřejmě nelze určitě považovat za nějakou žánrovou událost, nicméně v rámci filmů, zabývajících se propojením politické a novinářské scény, patří The Independent k tomu vážně lepšímu, respektive spíš hlavně stravitelnějšímu, co filmový průmysl vůbec nabízí, jelikož není výjimkou, že se v podobně laděných snímcích často ztrácí i erudovaní odborníci, což se zde ovšem neděje, zápletka je tu totiž přehledná a srozumitelná i pro nezasvěcené diváky, kteří si tak o to víc pak mohou ale užívat zde přítomnou nenudící, svižnou a nepředvídatelnou zápletku, které lze tedy bez diskuzí vytknout její celkovou idealistickou naivnost, bující na obou stranách barikád, když mu ovšem bude divák ochoten tento tradiční nešvar podobných snímků odpustit, tak musím zopakovat, že za mě se jedná o vážně funkční podívanou. K pozitivům The Independent lze jinak přiřadit i výrazné postavy a samozřejmě i jejich herecké představitele, především na čele s Brianem Coxem, za mě nicméně příjemně překvapilo i herecké dřevo John Cena a já myslím, že přesvědčivý výkon podala nakonec i ta Jodie Turner-Smith, která je tedy fakt nesympatická a z chlapského pohledu i upřímně nepohledná, na druhou stranu emoce a dramatické scény zvládla s grácií a přirozeně. Ve finále pak zafungovala i závěrečná gradace, která též vzhledem k realitě dnešního světa vyvolá spíš úsměv než uznání, ale o tom jsem se již zmiňoval výše, že brát ten film příliš vážně zkrátka nelze. Za mě tak The Independent představuje méně náročného, o to ovšem zábavnějšího zástupce politicko-novinářských thrillerů, díru do světa každopádně neudělal oprávněně. ()

Arsenal83

Silná farebná žena v ústredí plagátu môže mýliť, že ide o dokument o nosičkách vody zo Sudánu, ale opak je pravdou. Ide o hrdú americkú reportérku, ktorá nosí dokonca traky, takže kedykoľvek vám feministicky dá frčku do nosa. Inak o ničom. Akcia žiadna, dialógov ako slonieho trusu, našťastie obsahujú tie kvalitné slniečkárske momenty rasizmu a sexizmu, takže si duša vlajočkára poriadne odfúkla. Plusom je ale poukázanie aj na to, že novinárčina je spozadia platená práca a o pravdu dávno nejde. ()

Mrkvič

Poměrně milé překvapení. Film jsem si pustil hlavně kvůli Cenovi a jeho obdivovaný bývalý sportovec, cílevědomý politik i nešťastné štěně, které udělalo loužičku, jsou všechno uvěřitelné polohy knadidáta na prezidenta. Až jsem si říkal, že oproti Arnoldovi a jiným svalovcům, má Cena potenciál někdy vyhrát i nějakou hereckou cenu. Zbytek hlavního hereckého osazenstva už měl kolísavou úroveň (Cox a Jodie Turner-Smithová) a zbytek už byl (vlastně kromě Langa) už vyloženě slabší. Dialogy byly ale hodně povedené a celé skoro dvě hodiny jsem se zajímal o dění na scéně. Zvraty byly podány tak nějak chaoticky a mít látku v rukách zkušenější režisér, bylo by pokoukání lepší. I tak ale bylo cítit, že jde o velká témata, silné příběhy a nečekané zvraty. Ale uznávám, že bez Ceny bych hodnotil podobně, jako většina recenzentů. ()

papadoce

“Hovoriť pravdu v čase všeobecného klamu, je revolučný čin.” Film ma bavil a nebudem ho zhadzovať len kvôli okatému neherectvu Jána Cenu. Točiť politické drámy zaujímavo, nie je vôbec jednoduché a ak vezmem vpotaz, že šlo o režisérsku celovečernú prvotinu bez zjavnej hollywoodskej top star, potom to nebol vôbec márny počin. Brian Cox je skvelý herec, ale len málokedy hraje až takto dôležité role. Cena to tentokrát takmer nekazí, Jodie Turner-Smith aj Cox hrali skvele, ale výborný bol napríklad Lang. Film je plný dialógov, lepších aj horších, silnejších aj slabších, ale to akým štýlom poslal Cox do riti nového majiteľa novín je pre mňa až kultové. Prekvapujú ma ľudia, ktorí očakávali v politickej dráme akciu. Nechápem na základe čoho. Veľmi citlivo, ale pritom horlivo bol do deja vložený konflikt dvoch snúbencov, ktorí stáli na rozdielnych stranách. Táto osobná línia dodala deju viacej šťavy. Koniec bol oproti realite riadne naivný, avšak možno práve tým sa líšil od toho čo každý očakával. Žeby čoraz častejší ženský element? Osobne to vítam. Dám aj 70% čiže 3,5⭐️. ()

• Natáčalo sa od decembra 2021 v New Yorku s mesačným oneskorením. (Arsenal83)
  • Prezidentskú kandidátku mala pôvodne hrať Kathy Bates, ale nemohla kvôli konfliktom v plánovaní, takže namiesto toho bola obsadená Ann Dowd. (Arsenal83)