Pán veľrýb

• Česko Pán velryb (viac)

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiálny text distribútora)

Saku

Silny pribeh - maorska legenda stale zije a ma co rict. Pribeh je opravdu magicky, charisma mlade Keishy Castle-Hughes strka vsechny ostatni na place s prehledem do kapsy a to se zbytek hercu taky hodne snazi. Pastva pro oci, kazdy zaber navazuje na ten predchozi neuveritelne lehce, podobne to funguje i u hudebniho doprovodu...husi kuze zarucena! ()

dANo

Jednoznačne jeden z najkrajších filmov, aké som za posledné obdobie videl, hlavne vďaka nádhernej autenticite príbehu z Nového Zélandu, skvelej hudbe, no v prvom rade hlavne vďaka fantastickému hereckému výkonu dievčiny menom Keisha Castle-Hughes. Scéna, kde Paikea prednáša vyznanie svojmu starému otcovi, ktorý sa na predstavenie nedostavil, je asi najdojímavejšia filmová scéna všetkých čias a od tejto chvíle sa film vyvíja tak, že divák ostáva priam prikovaný do svojho sedadla a prežíva nádherné momenty plné emócií a filmovej krásy... Po dlhom čase som si povedal, že toto chcem mať v origináli vo svojej zbierke. Vrele odporúčam! ()

cross

****1/2 - Jste-li k něčemu předurčeni a máte-li dostatek energie na to, aby jste to všem dokázali, je jedno, jaké jsou tradice. Nádherný film, s krásně nasnímaním okolím, neskutečně citlivými a kvalitními hereckými výkony, dostatečně silným a emotivním příběhem a až vangelisovsky podpůrnou, přímočaře příjemnou a efektní hudbou. Skvělá podívaná, která rozhodně stojí za vaši pozornost. ()

mirec88

Novozélanské filmy mám rád už len kvôli nádhernému prostrediu. Tento je ešte naviac výnimočný s krásne zvláštnym príbehom s úžasne (ne)tradičnou hudbou a piesňami. Aká zvláštna kombinácia, však? Pre nás snílkov film ako stvorený. Nebyť tej prvej trochu nudnej polhodiny, bolo by to za 5. ()

Molir

Film ne pro kazdeho a predevsim ne pro kazdou naladu. Nekdo muze byt znechucen misty az prehnanym brnkanim na city, ale nekomu to zase vadit nebude. Bohuzel tomuto filmu chybi (resp. je v nem toho malo) ta tresnicka na dortu, kterou na (velke casti) NZ filmu nejvice ocenuji - totiz urcita davka opravdove syrovosti (tim nemyslim primo Once Were Warriors, ale napr. Topless Women, Broken English, Piano) - ta je zde ve velke casti "prizabita" az moc romantickym hudebnim doprovodem, ktery je sice sam o sobe pekny, ale k filmu moc nesedne, me osobne sem tam "vytrhaval" ven. BTW Keisha Castle-Hughes by si toho Oscara za hlavni roli IMO opravdu zaslouzila (Diana Rowan pri castingu detske role opet trefila presne do cerneho, podobne jako kdysi pri obsazeni male Anny Paquin do Piana) ()

Kaja

Škoda, že jsem na ten film nešla do kina, asi bych si z toho odnesla víc. Rozhodně tento film není jako Zachraňte Williho, to vůbec. Je to spojení původních tradic s přijetím moderní doby. Úžasná byla Keisha Castle-Hughes, nominaci si zasloužila, příště to bude třeba Oscar. ()

Pecival

Film mě přes svoji jistou magickou atmosférou až tak nechytl a ubíhal příliš pomalu. Nicméně z mého hlediska obsahuje nejdokonalejší soundtrack jaký jsem pro film kdy slyšel (a vůbec to nesouvisí s tím, že je DCD moje nejoblíbenější kapela:) ()

manonfire

hmůůů smrk....bléééh...smrk...hmůůůů. Citron když vyschne, tak z něj nic nevymačkáte...snad krom kyselosti. A už vůbec ne filmem, který byl pro slzičky stvořen primárně. Vážně mě tahle pocta novozélandskému folklóru plnému legend -(možná ještě o něco nejapnějších, než jinde na světě)- bavila trochu jinak, než měla za lubem. Dvě třetiny je film takovou další televizní Třeštíkovinou pro mládež a konec, kde už teda Lisa Gerrard spolu s permanentně smutnící dvanactiletou divoženkou vopravdu zhusta šlapaly na slzné kanálky snad všech lidí a kytovců...mě jen přesvědčil, že lidé se prostě rádi dojímají. Koneckonců já také, ale o síle příběhu mám zcela odlišné představy. 40% ()

ethos

Film, ktorý je úplne pre každého plus krásne zobrazuje pôvodnú kultúru Maurov je plný super záberov a skvelej hudby.Samotný príbeh je veľmi silný a osloví podľa mňa každého. ()

Hortenzia

krásny film o úplne inej kultúre, o ich predstave o svete,tradíciách a zvykoch a snahe postaviť sa im...keisha castle-hughes bola neuveriteľná,už dlho som nevidela presvedčivejší výkon teenagera ()

ArdathBay

Nádherný a zároveň jednoduchý příběh z Nového Zélandu o rodu Maorů, jejich mýtech a kultuře. Podmanivá Keisha Castle-Hudges mě chytila za srdce a já ve scéně na školním představení plakal dojetím. Dokonalost tohoto díla dokládá - knihu napsal muž, scénář a režie žena, hlavní představitelka dívka, nejvýraznější role dědečka náčelníka muž. Rovnováha - příběh o přírodě, o lidství, o vzepření se stereotypu v myšlení a o útěku od rodinného neštěstí o vytrvalosti a magii, kterou civilizace pomalu vytlačuje z našich životů. Magická je i hudba Lisy Gerrard. Děkuji Ti Niki Cairo ( jsi nejen krásná navenek, ale hlavně uvnitř, protože Whale Rider mohl vzniknout především v srdci - v mužském na papíře a žena mu dala vizuální podobu ). ()

casioa....

Boše boše....to faux pas na premietaní diel pána výtvarníka, ajaj :) chúďa pani nádejná (učiteľka)-starý otec to riadne "válel". Neviem, moc ma táto prupovídka o Maoroch a ich legende nedostala-iste, bol to citlivý a krehký príbeh, o príbehoch minulosti, a o pokračovaní v odkaze otcov, ktorý treba odovzdať mladej generácií-ALE AJ TAK. Nepomôžem si, pre mňa sú to aj tak ešte stále iba barbari, ktorí si nevážia ženy, a tento film na tom nič nezmenil...česť jednotlivcom z nich, ktorí aj napriek výchove a okoliu, dokázalo niektoré z ich rigidných zvyklostí odvrhnúť. ()

BlueZero

Ďalší film o potláčaných túžbach, ktoré sú naplnené len vďaka pevnej vôli. Takýchto filmov tu už bolo dosť. Tento film bol zvláštny len vložkami domorodej kultúri a zaujímavo doplnený hudbou. ()

F.W.Colqhoun

Po celkem dlouhé době se mnou film zamával tak, že mi místy naskakovala každému filmovému fanatikovi velmi známá husí kůže. Biják zpočátku trochu klame, když se v první polovině spíš než v mýtech tane v rodinných roztržkách nad přebíráním odpovědnosti a úloh, aby naplno zabrnkal na skutečně citlivou strunu až v půlce druhé. Rozhodně lituji, že jsem si k „Pánovi velryb” hledal cestu tak dlouho let a nakonec jej ani neshlédl najednou, přivodil mi nicméně nakonec velmi silný zážitek. Ať už to bylo níže (a výše) zhusta peskovaným patosem [jež jsem v nějak iritující míře nezaznamenal a vyskytl-li se, lze to připisovat na vrub ani ne tak špinavým slzopudným trikům, jako spíš univerzálnosti (někdo by řekl klišoidnosti) příběhu], nebo prostě tím, že film operuje se skutečně silným materiálem, který rezonovat prostě musí. Kromě storky, která působí jak nějaký etnografický záznam opoznámkovaný feministkou, zapůsobí fotogenicky strohé exteriéry, civilní herectví i filmařina a pseudo-etnická hudba Lisy Gerrard (ex-Dead Can Dance). Těm co neviděli (film) a neslyšeli (Dead Can Dance) vřele doporučuji. ()

pjotr76

Minimálně velmi zajímavý film. Asi nemá smysl nějak vychvalovat již 100krát vychválený herecký výkon 13-leté Keishy Castle-Hughes i všech ostatních herců, nošením dříví do lesa by bylo chválit režisérku a kameru za velmi citlivý přístup k tomuto tématu. Je pravda, že filmových počinů na toto téma bylo již několik, ale je li tato látka natočena v neotřelém obalu, což zcela jistě Maorské tradice jsou, pak je tu variace na stejné téma a přece jinak, a na to se dá koukat... a to tak, že velice velmi. Jenom je trochu zavádějící oficiální popis distributora, který hovoří o přátelství 10-leté dívky a stáda velryb...řekl bych asi toto, i tak se to dá při troše vlastní fantazie a při velkém nepochopení filmu interpretovat. Takže se prosím nedejte zmást - velryby tam svoji roli mají, ne však tu co znáte ze "Zachraňte Willyho". ()

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (viac)