Sopka: Záchrana z Whakaari

• USA The Volcano: Rescue from Whakaari

Strhující dokument o tom, jak probíhal smrtící výbuch sopky na Novém Zélandu v roce 2019 prostřednictvím archivních záznamů a výpovědí záchranářů i očitých svědků. (Netflix)

Skeksis odpad!

Príšerne nudný dokument! Čakala som nejaké zábery výbuchu sopky a ako ich to tam celé dojebe, ale nie. Dostala som iba vlažné, rozmazané útržky celej situácie a nesúvislé kvákanie nejakých ľudí, ktorí prežili. Je mi ľúto celej veci, ale povedzme si na rovinu - pohybovali sa pod aktívnou sopkou. Tak čo čakali? ()

elanius

(23D5/2024) / Myslím, že téma, aj keď teda so smutným príbehom, je atraktívna. Ľudí vždy priťahovali extrémy, a aj keď osobne ich ja nevyhľadávam, ísť ku kráteru aktívnej sopky je vcelku zaujímavá turistická atrakcia. Mieru viny organizátorov a zodpovednosti jednotlivcov súdiť nebudem, ale bolo jasné, že v danom momente bolo riziko vysoké. Dokument samotný taký no, nič navyše autentické tam moc neni, skôr sa veľa vykecáva a trochu naťahuje, ale miestami to má dobré momenty. (6/10) ()

Draconian

Sopky mě zajímají a fascinují. Ale rozhodně bych nechtěl zažít to, co lidé tehdy na Whakaari. Dokument nepřináší prakticky žádné vědecké informace nic o sopkách, ani o tom, co se tehdy z vulkanologického hlediska stalo (což jsem původně očekával). Naplno však sleduje osudy několika přeživších a lidí, co se podílelo na jejich záchraně.  Vyprávění je poutavé a máte možnost vidět spoustu videí právě od přeživších, což je vlastně dost mrazivé, protože vidíte, jak byli všichni v pohodě a najednou pak...bum. Nutno říci, že závěry ostrova jsou nádherné...což ostře kontrastuje s tím, co pak přišlo. Dokument ve mě dokázal vyvolat napětí a pečlivě vypráví chvilku po chvilce co se dělo a co lidé prožívali. Zemřelo dohromady 22 lidí (budiž jim země lehká), dvě těla se nikdy nenašla (uf). Ti co to celé přežili, byli hrozivě popálení (takřka uvaření ve 200°C mračnu), ale vlastně měli štěstí, že přežili. Nicméně jejich popis toho, co se dělo, co viděli, zažili, jaká bolest to byla...uf uf. 80% - pěkný dokument o strašlivé tragédii. ()

Arsenal83

Z tohto bude natočený určite nejaký film, režiséri majú radi katastrofy a ešte viac hrdinov. A tu je to skôr o tých hrdinoch, ktorí šli zachraňovať, pričom ohrozili aj samých seba. Obete ťažko súdiť aj ľutovať. Chodiť si na túru k činnej sopke, ktorá je známa svojou činnosťou, to je trocha hlúposť. Najmä keď sopka už niekoľko týždňov pred erupciou vykazovala nepokoj. Žiadne Pompeje to ale neboli. Opäť by som skrátil stopáž. ()

gemi

V dokumentu, který mapuje události v roce 2019, bych čekal daleko větší množství autentických záběrů. Všichni museli mít v ruce mobily a museli točit a fotit. Místo toho je většina záběrů kašírovaných. 80 % dokumentu jsou mluvící hlavy, a jakkoliv je jejich vyprávění autentické, tak z dramaturgického hlediska to není šťastné řešení. ()

• V roce 1953 získal ostrov statut soukromé přírodní rezervace, což znamená, že na něj nebylo možné vstoupit bez povolení. Jedinou možností vstupu byly organizované prohlídky. Po tragédii ve zmíněném roce 2019 již ostrov navštěvovat nelze. Jedinou možností je komentovaná prohlídka z letadla. (Muffino)
  • Ostrov Whakaari vlastní tři bratři Andrew, James a Peter Buttleovi, zvaní The Buttles, a to skrze svoji společnost Whakaari Management Ltd. Bratři jsou pokračovatelé v rodinné linii vlastníků, protože ostrov v roce 1936 koupil jejich děda. (Muffino)
  • Po incidentu bylo vzneseno několik žalob, které byly v roce 2022 v různých fázích od zamítnutých po stále běžící. WorkSafe (vládní agentura pro dohled nad bezpečností práce) vznesla 20 žalob na 13 rozličných společností, organizací či osob, mezi nimiž jsou: „The Buttles“ (tři bratři vlastnící ostrov), GNS Science (dohled a kontrola vulkanické činnosti), National Emergency Management Agency (NEMA) a řada cestovních kanceláří. Žaloby proti GNS Science a NEAM byly zamítnuty v květnu 2022, respektive říjnu 2022. GNS Science byla žalována za nedostatečnou spolupráci a komunikaci s cestovními kancelářemi ohledně důsledků sopečné činnosti. Vlastníci ostrova byli obviněni z nedostatečného pochopení nebezpečí ostrova a nezajištění bezpečné evakuace. Drtivá většina žalob vznesených organizací WorkSafe se týká nezajištění ochrany zdraví a bezpečnosti pracovníků či dalších osob. Některé žaloby jsou také ve věci nedostatečné ochrany a bezpečnosti pilotů vrtulníků. (Muffino)