Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

mich4l.b

Tohle mohlo letět možná koncem 80. let. Z dnešního pohledu neatraktivní jak z pohledu vyústění, tak z pohledu skutečně příšerného castingu. 82% asi jen z důvodu, že většina hodnotitelů si ten film nepustila znovu. Obdobný film Koule mi přijde daleko víc cool. ()

Sunwheel

Cameronov veľkolepý sci-fi ekologický opus. Oproti Avatarovi je to menej farebné, aj keď naivitou sa tu nešetrí. Nevidel som kratšiu verziu a tak si neviem predstaviť čo konkrétne v nej chýbalo. Tu ste si užívali všetko a až na ten prehnane dojemný záver ako dobro zvíťazilo nad zlom (a vy ste zostali morálne vyčistenejší, než by sa patrilo) to bola podarená jazda. ()

Jirkat

Jednoznačně nejlepší Cameronovo dílo a zároveň jeho nejmíň známé a doceněné.Společně s Kubrickovou 2001:Vesmírná odyssea nejlepší sci-fi všech dob.Cameron,známý milovník vody a technokrat,se na tomhle snímku doslova vyřádil.Vynikající triky,hudba,kamera,střih a herecké obsazení.Special edition dala snímku úplně nový rozměr,škoda že do kin tehdy nešla právě tato verze,možná by se filmu dostalo většího uznání jakeho si podle mě zaslouží. ()

Libb

výborný film, sice nehorázně dlouhý, ale s rozvnoměrně rozprostřenými zvraty (ale ne předvídatelnými), takže nudit se rozhodně nebudete ()

Warapeidza

Je to už v podstatě klasický scifi, i díky tomu že český televize ho v posledních letech opakovali snad desetkrát... V rámci žánru opravdu paráda... ()

Bohulib

Super scifi. Viděl jsem normální verzi i rozšířenou (director's cut). Abych pravdu řekl, to, že je v rozšířené vše vysvětleno, se mi líbilo o malinko míň, než když jsem se mohl některé věci jen domýšlet. Ale na druhou stranu, pohled na zastavenou obří vlnu tsunami byl opravdu impozantní. ()

kennyzero

Na Zemi existuje daleko děsivější místo než kdekoli ve vesmíru. Někde v oceánu...atmosféra jak řemen...super film,jeden z mých nejoblíbenějších. ()

Olafa

Zajímavost: že ponorky ve filmu vypadají realisticky? Přitom se však v době natáčení při reálných hlubinných výzkumech podobné ponorky vůbec nepoužívali! Cameron pracoval na rekvizitách s odborníky na fyziku a sám si bral hodiny fyziky na univerzitě - věděli tedy, že obrovský tlak dokáže vydržet je těleso kulového tvaru. O pár let později, při natáčení Titanicu Cameron vrak lodi zkoumal v opravdu velmi podobné ponorce. Takřka identické se používájí při dnešních podmořských výzkumech. ()

dccz

"Sci-fi pecka", ve svém prostředí jiným filmem nepřekonaná. S apollem13 Harrisův nejlepší herecký výkon. Mastrantoniová super kočka do níž (a hlavně jejích ňader :), jsem se jako puberťák zamiloval. Film úchvatnej dějem, efektem i hereckými výkony. Jasnejch 5* a dle mého názoru má být bezesporu v TOP 100. ()

Naby

Nedávno jsem ho viděl znova. Zajímavé sci-fi co má napětí, originalitu i lidskou stránku. Parádně jsem se bavil i podruhé. I dobrý cz dabing stojí za zmíňku. ()

Sindymindy

Tento film má v sobě kus něčeho monumentálního, co se podaří zachytit jen v těch nejlepších filmech. Třebaže nepatří k nejmladším, umí i dnes oslnit. ()

Kanty

Dobré zaujínavé a na svoju dobu výnimočne technicky zvládnuté, nebyť trochu gýčového konca tak by som dal priepasti 5 hviezdičiek 80% ()

chaosteory

Ve chvíli velké nudy jsem se po letech vrátil ke Cameronově Propasti a zjistil, že pro mě to bude vždy nej jeho tvorby (ano, upřednostním ho před Avatarem) a že Propast je jako vize budoucí tvorby. Nevěříte? Důkaz. Trychtýř, který emzáci vytvoří z vody a který se umí přizpůsobit lidské tváři je předzvěst TERMINÁTORA 2. Stroj T1000 tím pádem působí jako modifikovaná verze :-). Důkaz 2. Na pozadí děje je hrozba války a nervóza se stihomamem má atomovku. I tady se dá říct, že jde o "demo" do budoucna. Nemusí Arnie náhodou znemožnit teroristům použití atomovky (PRAVDIVÉ LŽI)? Důkaz 3. Voda je všude, každou chvíli může naše hrdiny dostat, mezi tím vším vrcholý láska Eda a Mary. No, ono v Titaniku bylo vody taky dost, že jo, a pouto Lea s Kate nepotopil ani on. Důkaz 4. Vizuálně poutavé zpracování jiné civilizace dnes už asi nepůsobí tak pompézně, jako v době vzniku, ale nápad a barevné proporce mě odkazují na Avatara, prostě si nemůžu pomoct. Možná to takhle vidím jenom já a je to všechno jenom náhoda, ale pro mě není Cameron člověk sázící na náhodu, ale výborný vizionář. ()

Svadbos

Skôr podmorské dobrodružstvo ako futuristická sci-fi, s prílišným množstvom kríz, napriek tomu fascinujúci zážitok, jediný svojho druhu. Perfektná hudba Alana Silvestriho. ()