Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

J-o-k-e-r

Je to k nevíře, ale když se podívám na film od J. Camerona vždy dávám plný počet. Už je to taková ohraná písnička. U Propasti já výjimku neudělám. Možná u mě nevyvolaly takové emoce jako např. u Terminátora nebo Vetřelců, líbilo se mi to a moc. Sci-fi thiller oedehrávající se pod vodou, to se mi prostě nemůže nelíbit. Výborní herci (hlavně E. Harris a můj oblíbený M. Biehn), a ten styl - ten se prostě nezapře. Dosti bych si tipl, že se jedná o román od M. Crichtona (viz Koule), ()

Autogram

Výlet pod vodu v Cameronom prípade nemohol dopadnúť zle. Už v čase, keď sme to pozerali na VHSkách, sme išli onemieť od úžasu a záver aj v prípade skrátenej verzie bol uchvacujúci. Televízia dlhšiu verziu neponúkla, možno inokedy si pozriem, ako to tí mimozemšťania s nami vlastne zamýšľali. ()

Mr.KarlAdler

To je ale nehorázný béčko! A stejně mě Cameron zase dostal. Možná ne tolik jako jindy, ale dostal. Málokde jsem cítil atmosféru jednoho uzavřeného prostoru tolik na vlastní kůži jako právě tady - s tím hlubinným univerzem si opravdu vyhrál. A v podstatě příběhu se zase ukázalo, že my lidi, pokud se chováme jako stroje, jsme sami sobě tím největším záporákem. Nelaciný moralismus. To nad logikou některých situací by se zase šlo úplně jednoduše pozastavit, a hlavně první půlka byla docela zdlouhavá. Tak nějak ale vlastně moc kritizovat nechci. Jako hlavní si z toho beru širokou škálu emocí, které ve mně Propast vyloudila. Od napětí, strachu a vzrušení, až po smích nebo slzy (oživovací scéna). ()

ghatos

Ten pocit, když jde stále hlouběji a hlouběji, až za hranu života 🌅. Výborné, vtahující, klaustrofobní, psychologické, přesahující do jiného světa. 93%. ()

Narcis

Ed Harris opět ve skvělé roli - nezklame nikdy. James Cameron skvěle smíchal zajímavé akční momenty a efektní sci-fi scény ve správném poměru. Michael Biehn opět v militantní roli - jako ve Vetřelcích a Skále i když zde tak trochu na opačné straně barikády. ()

Jello Biafra

Sci-fi odohrávajúce sa na podmorskej základni pojednáva o mimozemskej civilizácii, ktorá prebýva na samom dne onej titulnej priepasti. V rozšírenej verzii sa dozvieme čo tam vlastne mimozemšťania hľadali a aký bol ich celý zámer. Tým sa film dostáva k veľmi pôsobivej pointe, ktorá je aktuálna aj dnes. Vo filmoch Jamesa Camerona sú špičkové triky samozrejmosťou, ale tento je vôbec prvý, v ktorom boli použité CGI digitálne triky. Filmu nechýbajú ani efektné akčné scény ako honička miniponoriek či na záver epický zostup na dno priepasti. Úžasná sci-fi klasika. ()

P1tr

Propast musela být ve své době ohromná vizuální pecka, která v tomto ohledu předběhla dobu, jenže v dnešní době už triky neohromí a tak vyplouvají na povrch hlubší nedostatky filmu. Snímek se příliš táhne a když se dotáhne ke svému konci, působí najednou zakončení zcela opačně, než předchozí průběh filmu a jde o uspěchaný závěr, který namísto zlepšení dojmů jen utvrzuje v rozpolcenosti. Kromě výtek je ale potřeba také chválit, neboť se Cameronovi daří navodit tajemnou atmosféru, která i přes pomalejší a chvílemi nudnější příběh dokáže udržet pozornost. V některých momentech Propast přímo září a nabízí jednu z nejlepších scén, kterou jsem ve filmu kdy spatřil. Cameron tedy nabízí hodně dobrého, ale i horšího, tudíž nelze Propast pasovat na klasiku, ale za shlédnutí určitě stojí. ()

fiLLthe3DD

Impozantní vyobrazení mimozemské rasy, působivé technické zpracování, skvělé herecké výkony, množství napínavých scén a naprosto excelentní závěr dělají z "Propasti" absolutní špičku v žánru sci-fi... Byť mé dojmy byly zpočátku rozpačité a snímek působil poněkud nudně, tak s přibývajícími minutami hrdinům zkrátka nešlo nefandit a já s napětím očekával, co z toho nakonec vyleze... Upřímně jsem rád, že jsem se rozhodl pro rozšířenou verzi - příběh je totiž poněkud nevýrazný a patřičnou naléhavost a důraznost mu dodává právě až konec s "jednosměrnou jízdenkou" - jinak bych ohodnotil průměrem, takto (s menšími výhradami) je to za plný počet :) ()

lskala

Na tomhle filmu jsem byl kdysi v kině a tenkrát se jednalo o naprostou bombu! Triky špičkové a ani dnes nepřijdou komické. Zajímavý a originální příběh. Hercům vládne suverén Ed Harris. James Cameron prostě umí a každý jeho film očekávám s velkou radostí. 5***** ()

Sdoom

Skvělá sci-fi, po vizuální stránce takřka dokonalá, ale na to už jsme u Camerona zvyklí. Bohužel ale také jsem zvyklý na slabší příběh a konkrétně zde závěr, kde není ani náznak zdůvodnění proč se to děje, co chtějí, odkud jsou atd. Samozřejmě, je to sci-fi, ale i tak má člověk pocit, jako by se to vše dělo pro nic za nic. Proto nelze jít na 5 hvězdiček, ale pokud se mi někdy poštěstí zhlédnout prodlouženou verzi, třeba své hodnocení poopravím. ()

Mr.Jackass

Poměrně velké zklamání. Může mi někdo říct, o čem ten film vlastně byl? Hrozné množtsví laciných dialogů s předvídatelným dějem, některé scény byly skutečně jednoduché, dobrá hudba, ale jinak přes 2 hodiny trvající záležitost od nikud nikam. Cameron poměrně zklamal. Nápad o mimozemšťanech v hlubinách oceánů sice chválím, ale celé to bylo takové nedotažené, tedy až na dotaženou romantickou sekvenci dvou zpočátku rozvedených dobrodruhů, kteří se k sobě postupně vracejí. Už mi tohle Camerone vícekrát nedělej... ()

OughJay

V tomhle případě teda nepůjdu s většinou a dám jen 2*. Čekal jsem sci-fi a dostal jsem romantickou pohádku. Objevuje se tady na mě až moc klišé, jako např. patetismus, romantické sblížení dvou lidí, který se nesnášej, všichni hodný se zachráněj (a hlavně vždycky na poslední chvíli), ty zlý zemřou... Prostě bych od takovýho filmu čekal propracovanější scénář. Nechápu, za co ho všichni vynášej tak do nebes - vždyť to vlastně i skončilo teprve, když to konečně začlo bejt sci-fi... Jediný, co se dá na tomhle filmu vyzdvihnout je Cameronova monumentalita a pár hereckejch výkonů... Na Cameronovi je opravdu vidět, že si s mimozemskejma civilizacema moc dobře rozumí. Škoda, že tady se to nějak vymklo a působí to jako laciný a ne moc dobrý béčko... ()

ranp

Zajímavý a neobvyklý film. Zpočátku možná trochu nudný, nicméně je zde jasný prvek stupňovaného napětí. Tento film se nikdy nestane hitem jako Titanic nebo Avatar, ale dokazuje to, jak talentovaným a všestranným režisérem James Cameron je. Na plné hodnocení to sice u mě není, ale i tak jsem zhlédnutí vůbec nelitoval. ()

herr_carter

Našlapané 4* ! Tenhle film se Cameronovi fakt povedl, můj vůbec nejoblíbenější Harris..zachycení té mořské hlubiny je natolik reálné, jak jenom na rok 1989 může být, scifárna, kterou shlédnu pokaždé, když jí dávají v televizi, opravdu s chutí a nadšením..................moje hodnocení = 8,5 z 10. ()

upson

Ten film má v podstatě úplně všechno, co má bombastický snímek ze stříbrného plátna mít, přesto ho tehdy provázelo spíše průměrné přijetí. Perfekcionalistické sadistické hovado, v podobě Jamese Camerona, jde tématicky tvrdě po své vášni, kterými jsou záběry pod vodou. Zvěstí o jeho chování na place a přístup k hercům se stal již tradiční pomazánkou na chleba bulvárních pisálků. Snímek jsem viděl naposledy před 15-ti lety. Včera jsem si ho pustil znovu a nemůžu pochopit, proč se Ed Harris nestal Russellem Crowem svojí generace. Tak skvělý a charismatický herec se nerodí každý den. Osobně nejraději mám Eda z filmu Skála, kde hrál generála Hummela. Opravdu jeden z nejzajímavějších anti-hrdinů co jsem kdy na plátně viděl. Tady má Ed svojí asi nejkomerčnější a největší hlavní roli - díky Bohu za ní! 100% ()

PALINO

Ak by som mal okomentovať tento skvelý film iba jedným slovom, bolo by to bezpochyby slovo PôSOBIVOSŤ. Železný Jim nás prenáša do prostredia, kde to má veľmi rád; pod hladinu mora a nám neostáva nič iné, len sa nechať unášať jeho režijným a scenáristickým majstrovstvom. Z množstva vynikajúcich scén, ktoré nám ponúka, vyniká hlavne záverečná cesta do priepasti, pre ktorú sú slová MAGICKÉ, KÚZELNÉ a NEZABUDNUTEĽNÉ najvýstižnejším pomenovaním. Jednu vec by som ale PRIEPASTI vytkol: viac by jej svedčil rýchlejší úvod a dlhší záver, ale krásny pocit z filmu to samozrejme nenarušuje (druhú pripomienku asi vyriešila SPECIAL EDITION, ktorú som ale bohužiaľ nevidel). Pochváliť musím i vizuálne efekty a hudbu ALANA SILVESTRIHO, ktorá sa síce poriadne rozozvučí až v závere filmu, ale o to pôsobivejší dojem v nás zanechá. ()

Bobek15

Abyss mi občas (najmä v začiatkoch) pripomínala Armageddon (skupina naftárov sa vydáva na záchrannú akciu). Podmorský svet a zábery pod hladinou vody ma fascinovali a záver bol jedným z najkrajších, aké som kedy videl (treba ho však brať s rezervou:)). A nepopierajúc nesporné kvality Jamesa Camerona, v istých pasážiach by som si na "dodanie šťavy" na režisérskej stoličke vedel predstaviť radšej toho Michaela Baya. ()

Han22

Tak jsem konečně shlédnul Director´s Cut Propasti a jsem nadšen. Pokud bych hodnotil čistě původní film, pak musím napsat, že jde o jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi vůbec. Nenápadný film, který začíná čistě jako záchranná akce jedné ponorky se mění ve strhující střetnutí s jinou civilizací. Přes tři hodinovou délku ani naponěkolikáté nenudí, hlavní trojlístek Harrs, Mastatoniová a Biehn vás nejednou scénou dostanou do kolen (třeba scéna z miniponorky, kde Harris a Mastratoniová uvíznou a mají jen jeden skafandr, nebo jejich rozhovor při sestupu dolů) Propast navíc skvěle mixuje žánry - katastrofický, psychothriler a čisté sci-fi přichází až ve finále. A navíc vše koření skvělými podmořskými scénami a naprosto úžasnými efekty - každého musí nadchnout vodní hádek nebo nádherná scéna závěrečného sestupu do mimozemského města. Shrnuto - i bez dalších scén je to nejlepší podmořský film co znám a jedno z nejlepších "first contact" sci-fi. Director´s Cut navíc přidává zasazení příběhu do politického klimatu a ukazuje, proč tu mimozemšťani vlastně jsou, vysvětluje i celou bouři a ukazuje několik skvělých nových scén. Chápu proč to Cameron nakonec v roce 1989 vystřihl... ale pro mě film získal ještě nový lepší rozměr a nejraši bych mu dal 6 hvězdiček. ()